DOLAR 16,6335 0.64%
EURO 17,6126 0.43%
ALTIN 977,230,88
BITCOIN 347371-2,86%
Isparta
15°

HAFİF YAĞMUR

13:12

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

RAMAZAN NEFSE DUR DEMEKTİR

ABONE OL
Aralık 11, 2011 00:31
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mübarek Ramazan ayı tüm İslam alemine hayırlı olsun. Bu güzel ay, Rabbimizin bizleri arındırmak adına, bahşettiği mübarek bir aydır. Çok iyi biliyorsunuz ki biz insanlar, yeryüzünde yaratılmışların en mükemmeliyiz. Haliyle bizi, bu mükemmel varlığı yaratanın bizler üzerinde tasarrufları olacaktır. Çünkü hiçbir varlık gayesiz yaratılmamış olup, hele en yüce varlık olan biz insanların yaradılış gayesi daha da büyüktür. Yüce Yaradanımız biz insanlarda kendisini seyretmektedir.

6 günde acele ile yarattığı, bu uçsuz bucaksız muazzam kainatta, en değerli varlık olarak, her şeye üstün kıldığı bizleri, var ettiği için ne kadar şükretsek azdır.

Hazreti ALLAH, bizleri bu dünya ya göndermezden önce, bize yaşayacağımız platformu da hazır etmiştir. Bahşettiği sonsuz ilimle bizi kendine halife kılmış, bu dünyadaki yaşamımız sonrasında da sonsuz yaşamı hedef göstermiştir. Bunun içindir ki içinde bulunduğumuz ve her birimize biçilen ömürlerimizle, yaşadığımız hayatın içerisindeki çeşitli icraatlarımızla, Rabbimiz tarafından sınavdan geçiriliriz. Yaşadığımız her anın ayrı bir sınav olduğu hayatımızı, nasıl yaşamamız gerektirdiğini gösteren bir el kitabımız da mevcuttur. Bu kitap, insanlara, yaratıldığı andan itibaren birçok rehber (Peygamber) tarafından açıklanmıştır. En sonuncusu da, kendisine en son kitap indirilen

PEYGAMBER (S:A:V) EFENDİMİZDİR.

İSLAM dini yeryüzündeki son hak dindir. ALLAHIMIZA bin şükürler olsun ki biz Türkler bu dinin mensupları olarak lutfedilmişiz. Bizleri Müslüman olarak bu aleminde ağırlayan Rabbimize sonsuz şükürler olsun.

İşte biz, bu denli yüce yaratılmışlar olarak, en önemli eğitim, rahmet, mağfiret ve sınav zamanlarımızdan biri olan Ramazan ayına giriyoruz. Bu mübarek ay, içerisindeki her türlü ibadet şekli ile bizlere, insanlığı, yaradılış gayesini hatırlatan eğitim ve sınav ayıdır. Ayrıca tüm bu ibadetleri layıkı ile yerine getiren insanların günahlarından arındırıldığı, pozitif yükle yüklenildiği bir aydır.

Ramazan ayının en önemli, ibadet unsurlarından biri olan ORUÇ ise insanın dünyadaki en büyük düşmanı olan NEFSİNE hakim olabilme eğitimi ve sınavıdır. Bu ay içerisinde YARADAN tüm yıl boyunca, unuttukları ve yenik düştükleri nefislerini terbiye etme imkanı verir kullarına. Bu Mübarek ay boyunca insanlara, kendisinin ne olduğunu, yaradılışının gayesini hatırlatır.

Nefs, yalnız bırakılmamalıdır. Nefs öyle bir yaradılışa sahiptir ki, yalnız kaldığında ait olduğu ruhtan uzaklaşarak kendi tanrılığını ilan eder. Bu da dünya hayatı boyunca ait olduğu bedeni kendi hükmü altına alması, yani insanı insanlığından uzaklaştırması demektir. Yani şeytan ile işbirliğidir. O da, haşa yaradanımıza ve yaradılış gayemize aykırı hareketlere yönlendirip, akibetimizin karartılmasına vesile olur. Bizi yaratan, bizleri o denli düşünmektedir ki, buna fırsat tanımamamız için kullarına her dem yardımcı olmaktadır. Allah, bizlere Nefsimizi, İRADEMİZLE kontrol altına alma imkanını tanımıştır.
Ruhumuzun olgun bir ruh olabilmesi ve de bedenimizi idare etmesi için Nefsimize mutlak hakim olmalıyız.

-Nefs,yaşam için organizmamıza ket vurmaktır.

-Nefse hakim olma bir hikmettir, bir ölçüdür.

-Nefse uymak,kendini tüketmektir.

-Ramazan nefse dur demektir.

ALLAH hepimize bu mübarek ayda hayırlı işler yapabilmeyi nasip eylesin.

Tüm İslam alemi ve Yüce Türk Milletine hayırlı Ramazanlar diliyorum.

SEVGİ VE SAYGILARIMLA.

NAZMİ SÜLDÜR

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP