DOLAR 15,9266 0.13%
EURO 16,7904 0.13%
ALTIN 928,380,01
BITCOIN 4809222,81%
Isparta
18°

AÇIK

13:05

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Radyo SDÜ Hayatın Ritmini Belirliyor

Radyo SDÜ Hayatın Ritmini Belirliyor

ABONE OL
Şubat 12, 2021 16:12
Radyo SDÜ Hayatın Ritmini Belirliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Radyo Televizyon Uygulama ve Araştırma Merkezi (RATEM) Radyo Programcısı Murat Kasap, 13 Şubat Radyo Günü dolayısıyla radyonun ve radyoculuğun yükselen önemini anlattı. 2011 yılından bu yana 13 Şubat’ın Radyo Günü olarak kutlandığını ifade eden Kasap, radyo istasyonlarının toplumun tüm kesimine hizmet etmesi ve geniş yelpazede programlar, bakış açıları ve içerik sunması gerektiğini söyledi.

Radyonun ve “Radyo SDÜ”nün hikâyesini aktaran Radyo Programcısı Murat Kasap, “bilgiyi topluma yaymak”, “üniversitenin şehir ve bölgeyle iletişimini güçlendirmek”, “halkla ilişkiler yolunda sarf ettiği çabalara görsel ve işitsel araçlarıyla destek olmak”, “günümüzün en popüler mesleklerinden biri haline gelen radyo ve televizyon yayıncılığı alanında bilimsel araştırmalar” yapmak amacıyla 1994 yılında kurulan SDÜ Radyo Televizyon Uygulama ve Araştırma Merkezinin en kapsamlı faaliyetlerinden biri radyo yayınlarıdır. UNESCO’nun çağrısıyla 2011 yılından beri 13 Şubat “Dünya Radyo Günü” olarak kutlanıyor. Bu özel güne Süleyman Demirel Üniversitesinin sesi “Radyo SDÜ” olarak biz de tüm heyecanımız ve coşkumuzla destek veriyor; ilk günden bugüne yayında ve yapımda emeği geçenlere ve tüm dinleyicilerimize teşekkür ediyoruz.” dedi.

İlk düzenli haber ve müzik yayınları 1920 yılında yapıldı

Radyo yayınlarının düzenli bir şekilde yapılmasının topluma ilk haber ve müzik yayınlarının verilmesinin Kasım 1920’de gerçekleştiğini ifade eden Kasap, radyonun İkinci Dünya Savaşı’nda gerçekleştirilen propagandalarla birlikte daha da önem kazanarak 1948’de transistorün icadıyla birlikte artık her yere taşınan ve bireylerce dinlenilebilen bir kitle iletişim aracı haline geldiğini kaydetti. Ülkemizde radyo yayıncılığının ilk uygulamalarının diğer dünya ülkelerinde de olduğu gibi amatör kişiler tarafından gerçekleştirildiğini belirten Kasap, “İlk özel radyo yayınının 1992 yılının Haziran ayında gerçekleştirildiği ülkemizde bugün, RTÜK verilerine göre bin 100’e yakın kayıtlı radyo istasyonu mevcuttur.” dedi.

SDÜ’de Radyo yayını yolculuğu Mart 1994 yılında “Üniversite FM” ile başladı

Mart 1994’te “Üniversite FM” adıyla başlayan karasal yayınların ilk kez 1997’de internet üzerinden de sesli ve görüntülü olarak tüm dünyaya iletildiğini belirten Murat Kasap, “Hafta içi mesai saatleri dahilinde başlayan yayınların zamanla yedi gün yirmi dört saat kesintisiz akışa geçti.” dedi.

Kasap sözlerinin devamında şöyle konuştu: “Eğitim, kültür, sanat, drama içerikli programlara ek olarak; poptan caza, Türk halk müziğinden operaya çok çeşitli türlere yer verilen müzik eğlence programlarıyla Üniversite FM; her yaştan ve sosyo-ekonomik profilden dinleyiciye ulaşarak şehrin ve bölgenin en çok dinlenen radyo istasyonu haline geldi. Radyo yayınlarına internet üzerinden erişimin sağlanması ile kapsama alanı küresel boyuta erişmiş; dünyanın pek çok ülkesinden Türk ve yabancı takipçiler Üniversite FM’i dinler hale geldi.”

97.0 Frekansından dinleyicilere ulaşıyoruz

Ülkemizdeki radyo ve televizyon yayıncılığına dair yapılan düzenlemeler çerçevesinde 2016 yılında “Radyo SDÜ” adıyla yeniden yapılanan radyoya, bugün Isparta’da FM 97.0 frekansından; internet üzerinden ise https://radyo.sdu.edu.tr adresinden erişilebildiğinin altını çizen Kasap, “Üniversitemizin tüm bölümlerinden yetenekli ve ilgili öğrenciler “Radyo SDÜ”de kısmi zamanlı ya da gönüllü statüde çalışabiliyor. 1994 yılından beri devam eden bu uygulama sayesinde; yolu Radyo Televizyon Uygulama ve Araştırma Merkezinden geçen pek çok öğrenci medya sektöründe başarılı meslek hikayeleri yaşamakta. Geniş çerçevedeki program içeriği, kolay erişimi, afet ve acil durumlardaki işlevselliği ile kitle iletişiminin vazgeçilmez aracı radyo; gelişen teknolojiyle birlikte, özellikle müzik dinleme ihtiyacına yönelik yeni mecraların varlığına rağmen küresel düzeyde dinlenilmeye devam ediyor.” diye konuştu.

Radyo SDÜ’nün “Dünya Radyo Günü” ne özel yayınını, 13 Şubat Cumartesi günü saat 14.30 ve 20.30’da 97.0 frekansından dinleyebilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP