Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Otomatik olarak el yıkıyoruz!

Araştırma şirketi BAREM, global

Araştırma şirketi BAREM, global ortağı WIN/ Gallup International ile birlikte tüm dünyada el yıkama alışkanlıklarını araştırdı.

Ellerin her santimetre karesinde 4-6 bin zararlı mikroorganizmanın bulunduğuna dikkat çeken uzmanlar el temizliği konusunda vatandaşları sıklıkla uyarıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2013 rakamlarına göre; dünyada su, temizlik ve hijyen konularından kaynaklı hastalıklar nedeniyle her yıl 440 milyon okul günü kaybediliyor. Sadece sabunla el yıkanmasıyla her yıl 650 bin hayatın kurtarılabileceği tahmin ediliyor. El temizliği ile grip, ishal gibi toplumda yaygın bulaşıcı hastalıkların önüne geçiliyor.

TÜRKİYE’DE EL YIKAMA ALIŞKANLIĞI YÜKSEK

Dünyada 2014 yılı sonunda başlayan ve 64 ülkede 62 bin kişiyle görüşülerek gerçekleştirilen araştırmanın Türkiye’de de yapıldı.

Araştırma kapsamında Türkiye’deki 1000 katılımcıya  “Tuvalete gittikten sonra ellerimi sabunla yıkamak otomatik olarak yaptığım bir şey” ifadesine ne kadar katıldıkları soruldu, yanıt verenlerin yüzde 94’ü katılıyorum,  yüzde 4’ü kısmen katılıyorum cevabı verdi. 

Bu alışkanlığa erkekler ve kadınlar benzer oranlarda sahipken tuvalet sonrası el yıkama konusunda bilinçlenmeye en çok ihtiyacı olan grubun öğrenciler olduğu görünüyor.

Dünyada tuvalet sonrası temizlik kültürü el yıkama oranlarını etkiliyor

Dünya genelinde görüşülen kişilerin yüzde 65’i ellerini su ve sabunla yıkamanın otomatik olarak yaptıklarını bir şey olduğuna katılırken yüde 26’sı bir dereceye kadar katıldığını, yüzde 8’i ise katılmadığını söyledi. 

ÇİNLİLER VE JAPONLAR DİKKAT ETMİYOR

Dünyada tuvalet sonrası su ve sabunla el yıkama alışkanlığı en yüksek olduğu ülke Suudi Arabistan (yüzde 97),  en düşük olduğu ülkeler de  Çin (yüzde 23) ve Japonya (yüzde 30).

Avrupa’da bu anlamda en yüksek oran Türkiye’den sonra Yunanlılar (yüzde 85) ve en düşük oran ise Hollandalılar (yüzde 50) arasında görünüyor.