DOLAR 15,8235 1.79%
EURO 16,7037 2.71%
ALTIN 931,512,27
BITCOIN 4822632,38%
Isparta
16°

AÇIK

17:01

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Önlemleri alarak üniversiteleri açalım!

Önlemleri alarak üniversiteleri açalım!

ABONE OL
Eylül 9, 2020 06:27
Önlemleri alarak üniversiteleri açalım!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ahmet Tural, hizmet sektörünün ağırlıklı olduğu Isparta’da ekonominin daha çok yara almaması için üniversitelerde yüzyüze eğitime imkan tanınmasını istedi.
Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ahmet Tural, ilde öğrenci odaklı gelişim gösteren hizmet sektörünün ayakta kalabilmesi için üniversitelerin açılması gerektiğini kaydetti. Başkan Tural, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

ÖĞRENCİSİZ ISPARTA, EKONOMİNİN YARA ALMASI DEMEKTİR

“Covid 19 Salgını Sadece ülkemizi değil tüm dünyayı her açıdan etkilemiştir. Ancak gerekli önlemlerin alınması şartıyla hayat devam etmektedir ve etmelidir. Isparta, pandemi nedeniyle ekonomik anlamda en çok olumsuz etkilenen illerin başında gelmektedir. Nedeni ise ekonomisinin ağırlıklı olarak hizmet sektörüne dayalı olmasıdır. Sanayi şehri olmayan Isparta ekonomisini ayakta tutan faktör hizmet sektörüdür. Hizmet sektörü de öğrenci odaklı gelişim göstermiş durumdadır. Dolayısıyla öğrencisiz bir şehir bu sektörün yani ekonominin yara alması demektir.

DAHA CİDDİ SORUNLARA YOL AÇACAKTIR

Bu doğrultuda esnafımız, üniversitelerin 2020-2021 eğitim öğretim yılında akademik takvim çerçevesinde gerekli önlemlerin alınması kaydıyla açılmasını istemektedir. Üniversiteler açılmazsa bilinmelidir ki, esnafımız bir daha ayağa kalkamayacak, telafisi olmayan yaralar açılacaktır. Üniversiteler açılsın derken; pandemiyi sağlığı bir kenara bırakalım demiyoruz. Tam tersine hangi önlem alınması gerekiyorsa alalım, kuralara uyalım, ama mutlaka üniversiteleri açalım. 100 bini aşkın öğrenci nüfusuna sahip üniversitelerimizin açılmaması demek, ilimizin ekonomik, sosyolojik ve sağlık açısından ağır darbe almasına neden olacaktır. Covid 19 salgınının üniversiteler açılmazsa biteceği kanısı yanlıştır. Biz tam tersini düşünüyor, üniversitelerin açılmamasının daha ciddi sorunları beraberinde getireceğini söylüyoruz.

GELİŞMELERE ESNAF VE ÖĞRENCİ AÇISINDAN DA BAKMAK GEREKİR

Esnafımız kurallara uymakta, uymaya da devam etmektedir. Gelişmelere tek taraflı değil esnafımızın ve öğrencilerimizin açısından da bakmak gerekir. Ayrıca önlemleri alarak, kurallara uyarak belli bir süre daha virüsle yaşamaya alışmalıyız. Dünya bu yolu seçmiştir. Yakın zamanda da başka bir yol görünmemektedir. Cumhurbaşkanımızın son Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yaptığı ‘eğitim öğretimde yüzyüze ve uzaktan eğitim metodunu birlikte yürüteceğiz’ açıklaması da bu anlamda yüreğimize su serpmiştir. Beklentimiz üniversite yönetimlerinin alınması gereken tüm tedbirleri alarak, bölümlerde yüzyüze derslerin başlamasına imkan tanımalarıdır. Bizler diyoruz ki, üniversiteleri açalım, önlemleri alalım ve kurallara uyalım. Üniversiteyi açmak demek, bütün derslerin yüzyüze yapılacağı anlamına gelmiyor. Uygulamalı dersler yüzyüze, diğer dersler uzaktan yapılabilir. Bu şekilde derslik sıkıntısı da çekilmeyecektir.

Önlemleri alalım
Üniversiteleri açalım!
Aksi takdirde ilimizde daha büyük ekonomik sorunlar bizleri beklemektedir”

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP