Ömer Konuk anısına

Ömer Konuk anısına

ABONE OL
Ocak 31, 2020 05:53
Ömer Konuk anısına
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Onu ilk defa Isparta belediyesinin düzenlemiş olduğu kitap fuarında tanımıştım.Ispartalı yazarlar standına gelmiş ve Lozan Mübadilleri Derneğinin düzenlemiş olduğu yemeğe davet etmişti.Derneği elbette duymuştum,babam tarafından Lozan mübadili olduğundan ilgi göstermiş ilk fırsatta derneğe üye olmuştum.

Mübadil demişken, şehrimizde Emre mahalleli olanlara muhacir (göçmen) lafından bozma macur derler-Ömer abi bu lafı ne zaman duysa düzeltme ihtiyacı hissederdi. Biz muhacir yada göçmen değiliz,biz mübadiliz derdi. Lozan antlaşmasına göre anadoluda ki Rumlarla Batı Trakya dışındaki Türklerin yer değiştirmesi olayıdır. Yani biz iki devletin karşılıklı anlaşmasıyla Yunanistan’daki topraklarımızı bırakıp, buralara geldik derdi. Bu konuşmaya kaç defa şahit olmuşumdur. Yılda bir defa yemekli bir toplantı düzenler, mübadillerin kaynaşmasını sağlardı. Dernek içinde çalışmalarıyla takdir toplayan bir koro çalışması vardı. Koro büyük bir disiplin içinde ki çalışmalarını kendisi de katılarak izlerdi. Lozan Mübadilleri Isparta’ya geldiklerinde neler yaşadılar diye bir kitap çalışması için görüşmemizde dernek olarak yaptıkları Selanik gezisini anlatmıştı. Yani ata topraklarını da ziyaret de programında bulunuyordu.

Ömer Konuk’un hastaneye yattığını duyduğumda bir ara ziyaret edeyim diye düşünmüştüm ama ziyaret edemeden vefatını işitince yerimde duramadım. Cenazenin kaldırılacağı Emre camisine gittiğimde yağmur yağmasına rağmen büyük bir kalabalığın biriktiğine şahit oldum. Cami daha önce böyle bir kalabalık gördü mü bilmiyorum. Sadece Emre mahallesinden mübadiller değil, her kesimden çok kalabalık bir grup insan Ömer Konuğa son görevlerini yapmaya gelmişti. Ne güzel diye mırıldandım, bu dünyada güzel bir şeyler yapmak, insanların hayır dualarını alarak bu dünyadan göç edebilmek, insanların gönüllerine girebilmek ne güzel…

Bu gün Ömer Konuk abime gıpta ettim. Yüzlerce insanın bir araya gelmesi, onun için dua etmesi, son yolculuğuna uğurlanması takdire şayandı. Allah rahmet eylesin Ömer Konuk, mekanın cennet olsun.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0