DOLAR 16,3339 1.58%
EURO 17,4209 0.66%
ALTIN 973,890,80
BITCOIN 4826332,53%
Isparta
17°

PARÇALI BULUTLU

17:04

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Okul Öncesi Dönem Çocukları Covid-19’dan Nasıl Etkileniyor?
  • Gazete32
  • Isparta
  • Okul Öncesi Dönem Çocukları Covid-19’dan Nasıl Etkileniyor?

Okul Öncesi Dönem Çocukları Covid-19’dan Nasıl Etkileniyor?

ABONE OL
Mayıs 20, 2020 09:54
Okul Öncesi Dönem Çocukları Covid-19’dan Nasıl Etkileniyor?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Süleyman Demirel Üniversitesi Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Semiha Yüksek Usta, okul öncesi döneminde çocukların salgın dönemini en hasarsız şekilde atlatabilmeleri için yetişkin desteğine ihtiyaç duyduklarını söyledi. Bu dönemde yetişkin desteği olmadan okul öncesi çocukların yeterince doğru anlamlandırmalar yapamayacaklarının altını çizen Dr. Öğr. Üyesi Usta, çocukların başta hırçınlık, endişe, huzursuzluk olmak üzere birçok duygusal problem yaşayabileceğinin altını çizdi.

Çocukların yetişkinlerin gündemlerini anlamayacağı kanısının yanlış olduğunu vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Usta şöyle konuştu: “Bu durum bir yanıyla yanlış bir yanıyla doğrudur. Doğrudur. Çünkü çocuklar yetişkinlerin etkilendiği gündemleri, özellikle covid-19 gibi soyut bir konuyu tam olarak anlayamazlar. Yanlıştır. Çünkü ebeveynlerinin hislerini ve tepkilerini, medyada karşılaştıkları haberleri, rutinlerinin bozulmasını, almaları gereken hijyen önlemlerini ve okula gidememe, dışarı çıkamama gibi değişimleri de oldukça iyi anlarlar. İşte konuyu bu kadar önemli yapan da bu kavrayıştır. Dolayısıyla çocuklar bu dönemde yetişkin yardımına ihtiyaç duyarlar.”

Çocuklarda kaygı bozukluğu ortaya çıkabilir

Okul öncesi çocukların şimdi olmasa bile ileriki yıllarda çeşitli problemler yaşayabileceğini vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Semiha Yüksek Usta, çocukların “sağlık ve hijyen konusundaki obsesyonlar”, “sosyal izolasyon sebebiyle insanlardan uzaklaşma ve sosyal ilişkilerden kaçınma”, “evden uzun dönem çıkamamanın getirdiği sosyal kaygı”, “ebeveyne veya kendisine bir şey olacağı düşüncesiyle ayrılık anksiyetesi”, “okuldan uzak kalma dolayısı ile okul fobisi, korkuları nedeniyle alt ıslatma”, “tırnak yeme” gibi birçok ciddi davranış bozukluklarını tetikleyecek kaygılar yaşayabileceğini belirtti.

Ebeveynler neler yapmalı?

Dr. Öğr. Üyesi Semiha Yüksek Usta ebeveynlere konuya ilişkin şu önerilerde bulundu:

“Sakin ve yalın bir dille çocuğa toplumda bulaşması muhtemel bir hastalığın olduğu ve bu nedenle bazı önlemler alınması gerektiği anlatılarak endişenin önüne geçilebilir. Burada dikkat edilecek nokta, korku veya endişe ya da tam tersi hafife alma gibi duyguların yansıtılmamasıdır.

Bazı çocuklar konuyla ve duyguları ile ilgili konuşmak istemezken bazıları tekrar tekrar konuşmak ve iyice güven duymak isterler. Çocuğun kendisi konuşmak istemediğinde ısrarla anlatılmaya çalışılmamalı, kendi soruları beklenmelidir. Sürekli olarak soran çocuğa da detaylandırıp senaryolaştırmadan basitçe anlatılmalı ve sonra çocuğun dikkati oyun ve etkinliklerle başka yöne çekilmelidir. Böylece konuya çok fazla takılıp kalması engellenmiş olur. Önlemler anlatılırken sebeplerini de anlatmak yararlı olacaktır.

Örneğin, elleri sabun ve su ile 20 saniye boyunca yıkamanın ellerde yaşamaya çalışan virüslerin temizlenmesi için olduğunu, hasta olduğunu bilmeyen bazı insanların hapşırık ve öksürükleri ile karşısındaki insana virüsün geçme ihtimalinden dolayı maske takıldığı anlatılabilir. Burada dikkat edilecek nokta ise, hasta insanların, yaşlıların veya herhangi bir yaş ya da meslek grubunun daha fazla virüs taşıyacağı gibi ötekileştirme ve ayrımcılık ifadelerinden kaçınılmasıdır.

Erken çocukluk döneminde çocuklar oyun, hikayeler ve etkinlikler yoluyla daha iyi kavrarlar. Bu yaş grubu için uygun olan sağlık ve mikrop konularında oyunlar, etkinlik ve hikayeler vardır. Bir eğitim kurumuna devam eden çocuklar için okul öncesi öğretmenlerinden destek isteyerek gelişim düzeylerine uygun, önerecekleri etkinlik ve hikayelerden yararlanılabilir.

Çocukların yetişkin içeriklerine maruz kalmamasına da azami dikkat gösterilmelidir. Ebeveyn olarak çocukların yanlarında bu konu ile ilgili olumsuz düşünceler ve endişeler paylaşılmamaya özen gösterilmelidir. Çocuklarla hikayeler okuma, resim yapma, oyun oynama gibi aktivitelere zaman ayırabilir ve onlarda oluşması mümkün teknoloji düşkünlüğünün önüne geçilebilir.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP