Site icon Gazete32

OKUL ÇANTALARI

Öğrenmek ve eğitilmek için okula giden çocuklara ve gençlere öğrenci diyoruz. Öğrenci; kalemi, defteri, kitapları, kılık kıyafeti ve davranışları ile kimliğini ortaya koyar. Öğrencilerimiz okulda kendisine lazım olacak ders araç gereçlerini okula getirmek durumundadır.

Bu iş için renk renk, desen desen okul çantaları kullanılmaktadır. Hatta bazılarının çantaları, taşıyandan daha büyük. Gören herkes; satanlar, alan ana ve babalar, kullanan çocuklar, öğretmenler, yöneticiler, arkadaşları da bu durumun yakın tanıklarıdır.

Ama kimse kimseye bu alanda müdahale etmez ve çocuklarımız hem kendisi yeterince ağır, hem de içine yerleştirilen defterler, kitaplar, diğer malzemeler, gazlı içecek şişeleri, çitos patoslarla iyice ağırlaşan çantaları taşımaya devam ederler.

Ana babalar, öğretmenler ve öğrenciler okul çantalarının ağırlığı konusunda dikkatli davranmalıdırlar. Ağırlık ve yanlış taşımadan dolayı, çocuklarımızda tedavisi mümkün olmayacak sırt eğriliklerine neden olmaktadır. Ayrıca sağlık açısından boy kısalığı, bel ağrısı, estetik bozukluk ve bu benzeri etkilenmelerden dolayı psikolojik problemlere yol açmaktadır. İşin uzmanları; 12 yaşından küçük çocukların en fazla 4 kg, 12-15 yaş arası çocukların 5 kg’a kadar taşıyabileceklerini, okul çantasının ağırlığının çocuğun kilosunun % 15’ini geçemeyeceğini belirtmektedirler.

Yine araştırmalarda, okul çağı çocuklarında bel ağrısının % 70’lere ulaştığı tesbit edilmiştir. Bu korkunç bir sonuç değil mi? Üstelik alabileceğimiz tedbirler ve ulaşabileceğimiz imkanlar mevcutken, konuyu umursamadan ve görmezden gelerek, göre göre çocuklarımıza zarar vermeye devam ediyoruz.

” Sırt çantalarında ağırlığın eşit dağıtılması, çantanın uzun süre taşınmaması, uzun süre ayakta kalınacaksa çıkarılması; geniş ve destekli omuz askıları, bel desteği, bel kemeri ve çeşitli bölümleri bulunan çantaların tercih edilmesi önerilmektedir.

Çantanın taşıma düzeyi kalça veya bel kemeri bölgesinde olmalı, çanta bel kemeri ile sabitleştirilmeli, ölçüleri çocuğa göre çok küçük ya da büyük olmamalı, doğru kaldırma tekniği öğretilmelidir. Ağır çantalar dizden eğilerek kaldırılmalıdır. “

Bedenen ve ruhen sağlıklı nesiller yetiştirmek için çaba harcıyoruz. Tüm özelliklerle birlikte okul çantaları konusuna da gereken hassasiyeti göstermek durumundayız. Aksi takdirde sorumluluklarımızı ihmal etmiş oluruz ve ilerde telafisi mümkün olmayan aksaklıklar yaşamak zorunda kalırız. Bütün sorumluları göreve davet ediyoruz. Kendimiz için, geleceğimiz için, sağlıklı ve başarılı bir toplum için…

Sağlıklı insanlardan oluşan toplumlar her alanda başarılı olurlar. Hepinize sağlıklar dilerim….