Bağlantıda Kalın

Dünya

O ülke Peşmerge'ye silah gönderiyor

Hollanda’nın Peşmerge’ye silah yardımında bulunacağı açıkladı.

Yayınlanma

,

Hollanda’nın, terör örgütü DAEŞ’e karşı savaşan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) silahlı gücü Peşmerge’ye silah yardımında bulunacağı bildirildi.

Mecliste açıklama yapan Dışişleri Bakanı Bert Koenders, IKYB güçlerine silah yardımı noktasında daha aktif olacaklarını belirterek, bu kapsamda daha önce Kürt gruplarına benzer destekte bulunan Almanya’dan bilgi isteyeceklerini söyledi.

DAEŞ’in kontrolündeki Sincar’ı kurtaran Peşmerge güçlerinin daha aktif desteğe ihtiyacı olduğunu kaydeden Koenders, yapılacak yardımın miktarını ise açıklamadı.

Reklam

Koenders’in verdiği bilgiye göre hükümetin ayrıca Suriye’deki ılımlı muhalefet güçlerine gıda ve sağlık gibi ihtiyaçların karşılanmasında kullanılmak üzere 10 milyon avroluk yardımda bulunması da öngörülüyor.

Hollanda daha önce IKBY güçlerine miğfer, kurşun geçirmez yelek ve mayın dedektörü göndermişti.

DAEŞ’e karşı Irak’taki hava operasyonlarına katılmak üzere bölgede 8 adet F-16 uçağı bulunan Hollanda bir yıla yakındır IKBY güçlerine eğitim de veriyor.

Reklam
Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Beyin yiyen amip yüzünden hayatını kaybetti

Yayınlanma

,

Yazar:

Doğal bir kaplıcada beyin yiyen amiplere maruz kaldığı bildirilen 2 yaşındaki çocuk, 7 gün sonra hayatını kaybetti.

Hastalığın semptomları, şiddetli baş ağrısı, ateş ve kusma ile başlarken hastalar nöbetler ve komaya girerek hayatını kaybediyor.

ABD’de meydana gelen olayda Woodrow Bundy adındaki 2 yaşındaki çocuk, ‘beyin yiyen amip’ nedeniyle hayatını kaybetti.

Reklam

Nevada Kamu ve Davranış Sağlığı Bölümü tarafından yapılan açıklamada, beyin yiyen amipin (Naegleria fowleri), toprakta ve ılık tatlı sularda yaşadığını ve vücuda burundan girerek beyne ulaştığını, burada ise beyin dokusunu yok ederek ölümcül bir enfeksiyona neden olduğunu belirtildi.

Uzmanlar, insanları sıcak tatlı su kütlelerine atlamaktan kaçınmaları ve kaplıcalarda başlarını suya sokamamaları konusunda uyarıyor.

Reklam
Okumaya Devam Et

Dünya

Türkiye’den alınan yumurtalarda kanserojen madde bulundu

Yayınlanma

,

Yazar:

Tayvan’ın Türkiye’den satın aldığı yumurtalarda kanserojen madde bulundu. Tayvan Tarım Bakanı, Türkiye’den satın alınan 127 ton yumurtada yasaklı bir madde olan nitrofurans izine rastlandığını açıkladı.

Yapılan açıklamada yumurtaların imha edileceği ve konu hakkında sözleşme hükümleri uyarınca tedarikçi firmadan tazminat talep edileceği belirtiliyor.

Tayvan, Türkiye’den yumurta satın alımlarını durdurdu ve ABD’den ithal etmeye yöneldi.

Reklam
Okumaya Devam Et

Dünya

Dünyanın en eski gazetesi kağıda veda etti

Yayınlanma

,

Yazar:

1703 yılında yayın hayatına başlayan ve 12 cumhurbaşkanı, 10 hükümdar ve 2 cumhuriyet dönemini gören gazete 320 yılın ardından günlük basılı yayınlarına son verdi.

Dünyanın en eski gazetesi olan Viyana merkezli Wiener Zeitung, son zamanlarda yürürlüğe giren bir yasa değişikliği nedeniyle basılı gazetenin kârlılığını yitirmesi nedeniyle bu adımı attığını duyurdu.

Avusturya’nın yeni sağcı koalisyon hükümeti, nisan ayında şirketlerin resmi ilanları basılı gazetede yayınlama zorunluluğunu kaldırmış, böylece Wiener Zeitung’un resmi gazete rolü sona ermişti.

Reklam

Wiener Zeitung, çevrimiçi olarak yayınlarına devam edecek.

Okumaya Devam Et

Popüler