DOLAR 8,7599-0.04%
EURO 10,3218-0.03%
ALTIN 493,200,49
BIST 1.401,46-0.43%
BITCOIN 3930124,09%
Isparta
11°

AÇIK

05:21

İMSAK'A KALAN SÜRE

Nuhoğlu, “Halk Bu Basit Numaralara Gelmeyecektir”

ABONE OL
Mart 31, 2015 21:28
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milliyetçi Hareket Partisi Isparta millet vekili aday adayı A. Ziya Nuhoğlu, hükümetin “Toplum Yararına Çalışma Projesi” hakkında çarpıcı iddialarda bulundu. Nuhoğlu, bu projenin Isparta için tam bir fiyasko olduğunu ve bu projenin seçim rüşveti olmaktan ileri gidemeyeceğini belirtti.

Çevre yüksek mühendisi olan Nuhoğlu yaptığı açıklamalarda projenin sıkıntılarını ve Isparta için olumsuz yönlerinden anlattı. Orman fidanı dikimi için sezonun sonuna gelindiğini ve bu zamandan sonra dikilen fidanların tutma imkanın çok az olduğunu belirtti.

Nuhoğlu, “Orman bitkileri için en iyi dikim zamanı Ekim-Kasım aylarında başlayıp Nisan ayında bitkilere su yürümesine kadar olan süredir. Bu tarihten sonra dikilecek fidanların yaşama şansı çok zor olacaktır. Bu tarihten sonra ancak tüplü fidan dikimlerinde başarı sağlana bileneceğini fakat dikilen alanlarda da sulama yapılmadan da bu bitkilerin yaşama şansı bulunmadığını, dikim yapmayı düşünülen bu arazilerde de sulama yapmanın neredeyse imkansız olduğunu söyledi. AKP bu konuda samimi olsaydı işçi alımını Kasım ayında yapardı. Dikimleri de kış ve bahar yağışlarından önce yaparak fidan tutumunda başarı sağlardı.” dedi.

Nuhoğlu ayrıca şuan Türkiye’de 250 milyon dikime hazır tüplü orman fidanının da olmadığını ve orman fidanlıklarında yetiştirilen fidanların Ağustos ayında işletmelere tahsis edilip Ekim ayında da bu fidanların işletmelere dağıtıldığını ve çoğu bölgede de dikimlerin bittiğini söyledi.

Orman fidanı üretimi konusunda farklı noktaya da değinen Nuhoğlu; AKP’nin orman bakanlığı aracılığı ile sözleşmeli orman fidanı üretimi yaptırdığını, fakat üretilen bu fidanların paralarının üreticilere ödenmesine rağmen fidanların bir çoğunun üreticiden alınmayarak kurumaya terk edildiğini ifade etti. “Halkın vergileri seçim rüşveti olarak heba edilmektedir” diyen Nuhoğlu bu konuda çarpıcı bir iddia ileri sürdü. Nuhoğlu, AKP orman köylüsünü kalkındırmak amacı ile yapılan sözleşmeli fidan üretimini kanunen yasak olmasına rağmen AKP’li belediyelere para aktarma aracı olarak kullandıklarını, orman köylüsüne verilen fidan üretim hakkının bir kısmını AKP’li belediyelere yaptırdıklarını belirtti.

Nuhoğlu; “Toplum Yararına Çalışma Projesi” sinin “Isparta Çiftçisini Bitirme Projesi”  haline dönüşeceğini belirterek çok farklı bir iddia da daha bulundu. Nuhoğlu; proje kapsamında işçilerin Nisan-Mayıs aylarında işe alınıp 6 ay istihdam edileceğini belirtti. Bu 6 aylık sürenin Isparta ilinde tarımsal faaliyetin ve işgücünün en yoğun olduğu döneme denk geldiğini söyleyerek, üreticilerin Isparta ilinde  Mayıs Haziran ayında gül, Haziran da kiraz, Temmuz ayında da kayısı hasadını, yaz döneminde gerek sebze üreticileri gerekse meyve fidanı üreticilerinin en yoğun iş gücüne (çapa-sulama ilaçlama işçiliği için) ihtiyaç duydukları zaman denk gelmektedir dedi. Zaten mazot gübre gibi üretim masraflarına gelen zamlarla beli bükülen Isparta üreticisine birde yüksek işçilik maliyetleri oluşturularak bir darbe daha vurulacağına değindi. Yükselen işçi maliyetlerinin maliyetlerin yanında sosyolojik sıkıntılarda oluşturacağını belirten Nuhoğlu; yükselen işçi maliyetlerinin bölgeye Suriyeli mülteci akımında neden olacağını ve Isparta’nın iç huzuru açısında bu durumun sıkıntılara neden olabileceğini belirtti.

AKP istediği kadar eğitim sezonu bitiminde öğretmen alsın, istediği kadar fidan üretim sezonunu bittikten sonra geçici işçi alsın bu basit numaralara halkın gelmeyeceğini, Türk Milletinin para karşılığında satılacak oyunun olmadığın belirten Nuhoğlu; Türkiye’nin ve Isparta’mızın sorunlarını ve bu sorunun çözümlerini çok iyi bildiklerini, Allah’ın izni ve Türk Milletinin teveccühü ile 8 Haziran sabahının Milliyetçi Hareket Partisinin iktidarını müjdeleyeceğini belirterek tüm Ispartalılarda desteklerini istedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP