Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Nevruz, SDÜ’de Coşkuyla Kutlandı

Baharın gelişinin müjdecisi olan; kardeşliği,

Baharın gelişinin müjdecisi olan; kardeşliği, bereketi ve bolluğu simgeleyen Nevruz, tüm yurt genelinde olduğu gibi Süleyman Demirel Üniversitesinde de coşkuyla kutlandı. Etkinliği SDÜ Türk Dünyası ve Akraba Tolulukları Kulübü organize etti. Program ilk olarak Türk Dünyası Bayrakları eşliğinde Rektörlük Binası önünden Doğu Yerleşkesi 19 Mayıs Öğrenci Meydanı’na doğru kortej yürüyüşü ile başladı.

Kutlamaların açılış konuşmasını yapan Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY) Temsilcisi Elçin Gafarlı, Türk halkının millî ve manevî değerlerinin bütününü teşkil eden ve baharın gelişini müjdeleyen Nevruz’un bütün varlıklar için uyanış, diriliş ve yaradılış günü olarak kabul edildiğini belirterek “Gelenekler, bir milletin bağını güçlendiren, birlik ve beraberliğimizi teminat altına alan en önemli unsurdur” dedi.

Nevruz’un, kardeşlik, sevgi ve umut bayramı olduğunu dile getiren Gagavuz Kültür ve Turizm İdare Bakanı Vasili İvancuk, bu bayramın herkese sağlık, kısmet, bereket ve uzun ömür getirmesini diledi.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu da Nevruz’un diriliş günü anlamına geldiğini belirterek “Bugün, Türklerin Ergenekon’dan çıkışı, dünya medeniyetinin şekillenmeye başladığı, Hz. Nuh’un gemisinin sular çekildikten sonra karaya oturduğu ve Hz. Yunus’un balığın karnından çıktığı gün kısacası baharın müjdelendiği Nevruz bayramıdır. ” dedi.

İbicioğlu, konuşmasına şöyle devam etti: “Nevruz’un her yıl dönümü ayrı bir anlamla kutlanmalı. Bizim için bugünkü anlamı, milletimizin yeniden yükselişe geçmesinin, Ergenekon’dan çıkışı gibi yeniden dünya sathına yayılması ve bununla ilgili donanımları elde etmeye yönelik siz sevgili gençlerimizin, coşkunun ötesinde akıl ve irfanlarını ruh dünyasıyla da genişleterek tekrar yayılmasının yıl dönümüdür. SDÜ olarak gençliği eğiterek onları donatarak kültürel anlamda yeni nevruzlara yelken açacağız. Gelecek mutludur, gelecek görülmüştür, yeryüzünün inşacıları Türk milleti olacaktır.  Bahar günü nevruz bayramımız kutlu olsun.” dedi.

Vali Yardımcısı Tahir Demir, Neuvruz’un Yakutistan’dan, Tataristan’a, Türkiye’den Afganistan’a kadar kısacası tüm yurtların tamamında kutlanan bir bayram olduğunu dile getirerek “Nevruz bizim için millî bir bayramdır. Bugün fikirde, işte, dilde birlik günüdür. Bu üç alanda birleşirsek dünyanın en saygın uluslarından biri oluruz. Nevruz’un insanlığa dirlik, birlik ve beraberlik getirmesini diliyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından Rektör Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY)  Başkanı Elçin Gafarlı’ya plaket verdi. Kutlamalar; Halk oyunları gösterisi, Gagavuz yeri (Moldova),Tebriz (İran), Tataristan, Rusya’dan sanatçıların katılımlarıyla gerçekleşen müzik dinletisinin ardından ateş yakma, ateşten atlama ile devam etti.

Programda SKS Merkez mutfağınca hazırlanan pilav ve helva davetlilere ikram edildi.