Ne zaman öleceğinizi bilmek ister misiniz?

ABONE OL
Eylül 9, 2015 21:46
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uzmanlar test sayesinde bunama riski olanların saptanabileceğini ve buluşun tıp, emeklilik ve sigorta dünyasına etkileri olacağını söylüyor. Londra’daki King’s College’ta yapılan çalışmaya imza atan uzmanlar “biyolojik yaş”ın, doğum tarihini kullanmaktan daha faydalı olduğunu savunurken, çalışmada yaşlanma sürecinin nasıl geciktirilebileceğine dair ipuçları yer almıyor.

54 BİN FARKLI GEN FAALİYETİ İNCELENDİ

Test 150 genin davranışlarını kıyaslayarak hücrelerdeki yaşlanma işaretlerini ele alıyor. Başta 25-65 yaş arası sağlıklı ancak genel olarak hareketsiz yaşam tarzı olan deneklerdeki 54 bin farklı gen faaliyetini inceleyen uzmanlar, daha sonra bu sayıyı 150′ye düşürdü.

King’s College’tan Prof. Jamie Timmons, “Tüm dokularımızda sağlıklı yaşlanma işaretleri var ve bu işaretler yaşam süresi ve bilişsel zayıflamaya dair birçok konuda ipucu veriyor. Testle bireyin 40 yaşından sonra yaşlanırken ne kadar sağlıklı kalacağına dair bir rehber oluşturulabilir” dedi.

YAŞ VE SAĞLIK İKİ FARKLI OLGU

Yaş ve sağlığın iki farklı olgu olduğunu vurgulayan araştırmacılar, yaşam tarzıyla ilgili seçimlerle biyolojik yaşınızı birleştirmenin daha doğru bir resim sunacağına inanıyor.
Bütün günü koltukta geçirmek gibi bazı yaşam tarzı tercihlerinin sağlık için kötü olduğu düşünülse de, bu durumun aslında vücudun ne kadar hızla yaşlanacağını etkilemediği ifade ediliyor.

Araştırmacılar testi İsveç’te 70 yaşındaki bir grup erkek üzerinde denerken, test sonucu kimlerin yavaş ya da çok çabuk yaşlandığını gösterek gelecek birkaç yıl içinde kimlerin öleceğinin tahmin edilebildiğini belirtiyor.

TEKNİK OLARAK YAŞLI, BİYOLOJİK OLARAK GENÇ

Prof. Timmons “Kiminin ölme ihtimalinin hiç olmadığını, kiminin ölme ihtimalinin yüzde 45 olduğunu gerçekten tahmin edebildik” açıklamasını yaptı. Testin ilk olarak İngiltere’deki organ bağışlarında pilot uygulamalarla denenmesi planlanıyor. Böylece teknik olarak yaşlı ancak biyolojik yaşları organ bağışı yapabilecek kadar genç olanlar tespit edilebilecek.

Simmons testin ayrıca bunamanın ne zaman başlayacağını tahmin etmekte yararlı bir araç olabileceğini de vurguladı.Uzmanlar araştırmalarının emeklilikten sigorta primlerine dek pek çok alana etki edebileceğini düşünüyor.

Prof. Simmons “Bir dizi soruyu ve hiç şüphesiz hararetli bir tartışmayı gündeme getiriyor. Ama zaten yaşımızla yargılanıyoruz. Dolayısıyla test bunu yapmanın daha akıllıca bir yöntemi olabilir. Örneğin çok fazla emeklilik primi ödemeyi bırakıp, şimdi hayatın tadını çıkartmaya karar verebilirsiniz” dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0