DOLAR 7,46271.33%
EURO 9,02400.49%
ALTIN 437,710,06%
BITCOIN 2732642,16%
Isparta
-2°

HAFİF KAR YAĞIŞLI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

NAKŞİ’nin BENDİ GÜLEN’İ YENDİ… (1)

Ocak 2, 2021 18:14
0

BEĞENDİM

Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın son günlerde gündeme bomba gibi düşen ve Gülen Cemaati tarafından “Darbe” söylemleriyle anılan dershanelerin kapatılmak istenmesinin arkasındaki asıl gerekçeler neler? Tüm bunlar yaşanırken Başbakan Erdoğan’ın Diyarbakır’da Barzani ve Şivan Perver’i de davet ettiği o süreçle ilgili asıl bilinmesi gerekenler peki neyin habercisiydi.

Denildiği gibi Erdoğan Kürtlere boyun mu eğmişti. Yoksa Gülen cemaati yapılanmasına nokta koymak istediği bir sürecin mi, başlangıcı mıydı?

Türkiye’deki değişimlerle Gülen cemaatinin yayılması arasında nasıl bir ilişki var? Türkiye’de dindarlıkla milliyetçilik arasında nasıl bir ilişki var? Dinle para arasındaki ilişki nedir? Tayyip Erdoğan’ın din yorumuyla Gülen hareketinin yorumları arasında nasıl bir fark var?

İki cemaatin birbirinden çapı farklı. Biri, Türkiye’nin bütününü kapsıyor. Diğerinin ise (Gülen’in) nasyonaldan çok enternasyonal bir kapsayıcılığı var. Başbakan akıllı bir adam. Nakşî gelenekten geliyor fakat düşüncesi teknolojik bakımdan çok ileri bir Türkiye kurmak. Ancak Başbakan’ın istediği toplum da disiplinli bir toplum.

Zaten birçokları iktidardayken disiplinli bir toplum isterler. Çünkü işler o zaman daha kolay yürür. İşte iki cemaat arasındaki çelişki burada başlıyor.

AKP’de Nakşibendiler ile Nurcular arasında mücadele-çekişme var mı? Geçmişte oldu çünkü. Tarikat konsensüsü ile kurulan Milli Selamet Partisi’nde (MSP) bu konuda sıkıntılar ve ayrılıklar yaşandı? Nurcular, “Nakşibendi hegemonyadan” bunalıp MSP’den bakın nasıl koptu?

TARİH 26 Ocak 1970.

Milli Nizam Partisi kuruldu.

Partinin perde arkasındaki asıl kurucusu Nakşibendi Gümüşhanevi Dergáhı Şeyhi Mehmet Zahit Kotku idi. Parti Nakşibendi-Nurcu-Kadiri ittifakıyla kurulmuştu.

Üç milletvekili vardı:

Necmettin Erbakan Nakşibendi; Hüsamettin Akmumcu ve Hüseyin Abbas Nurcu’ydu.

12 Mart 1971 askeri darbesi sonrası Yargıtay Başsavcılığı, parti hakkında kapatma davası açtı. Anayasa Mahkemesi, Milli Nizam Partisi’ni 10 Ocak 1972’de kapattı.

17 ay sonra…

Tarih 11 Ekim 1972.

Milli Selamet Partisi kuruldu.

Üç tarikatın ittifakı bu partide de sürdü.

CHP ile koalisyon kurmak ve 1974 affı, MSP içinde Nakşibendiler ile Nurcuları ilk kez karşı karşıya getirdi.

Nurcular “komünistlerin salıverilmesini” istemiyordu. Sadece TCK’nın 163’üncü maddesinden cezaevine konan şeriatçıların salıverilmesini istiyordu!

MSP’nin 27 Kasım 1974 tarihinde düzenlediği kongre, iki tarikatın kapışmasına tanık oldu.

MURAT KARADAŞLI
YAZININ DEVAMI GELECEK..

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Tüm Yorumlar (1)
  • muhammed ali yildirim

    Oncelikle
    Bilgilerin cogu yanlis recep akdag menzile baglidir.ayrica saglikta neler yaptigi ortadadir amerika bile ornek almistir.taner yildiz ayni recep akdag gibidir.Allah c.c onlardan ve bagli olduklari mubarekten razi olsun. erbakan ile cosan hoca dusman olmadi,onlar hizmet nimettir demis ve Allah c.c hz.nin rizasi icin mucadele etmislerdir.


HIZLI YORUM YAP