Bağlantıda Kalın

Isparta

Mühim olan Isparta sevgisidir

Yayınlanma

,

İşadamı Şevket Demirel, abisi 9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in cenaze töreninin ardından dün Isparta Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın’ı makamında ziyaret etti. Şevket Demirel, cenaze töreni öncesi, sırası ve sonrasında belediye olarak yapılan yardım ve hizmetlerden dolayı teşekkür etti.

Beraberinde Nihan Demirel Atasagun ve Neslihan Demirel ile birlikte Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın’ı makamında ziyaret eden İşadamı Şevket Demirel, teşekkür ziyaretinde duygu yüklü bir konuşma yaptı. Demirel, “Çarşamba günü vefat eden Demirel’e devlet her yönüyle sahip çıktı. Büyük bir devlet merasimi hazırladı. TBMM’de yapılan törende ‘Nüfus kâğıdında mevta benimdir, fakat şu andan itibaren devletindir’ dedim. Demirel, 45 sene, yarım asır bu ülkenin, her noktasına imza atmış olan ve her nevi derdini bilen, toparlayan, çare arayan reçete yazan insan olarak tarihe geçmiştir.
Bugün merasimine Türkiye’nin 4 köşesinden binlerce kişi koşarak gelmiş, bir kısmı Ankara’da bir kısmı burada selamladı. Halen daha gelenleri vardır. Demirel’e ölümünden önce ‘Devlet büyüklerinin mezarı Ankara’da kanunla tayin edilmiştir. Fakat Demirel köyden çıktı, yine aynı köyüne gitmelidir ve bu Türkiye’ye örnek olmalıdır’ demiştim. Allah nasip etti öyle oldu. Kayalardan ibaret olan 1000 dekarlık bir arazinin ortasında Demirel’in mezarını ve dağını ağaçlayıp dünkü attığımız topraklarla beraber orada gözyaşlarını döktük.

Hiçbir kimse öldükten sonra yokluğunda daha çok kıymet kazanan varlıklardan biri olmaktan kendini kurtaramaz. Bugün Demirel yokluğunda, hakikaten 70 milyonun babası olarak, refah öncüsü olarak görünüyordu. Bu görüntü şimdi daha renkli, sağlam hale geldi. Tarihte hiçbir vilayetin, kasabanın, köyünün başına yüzyıllar boyunca böyle büyük bir devlet adamının gelip hizmet etmesi ve bu şekilde kendi mahalline gelip yatması mümkün değildir.

Reklam

Ölüm her yerde ölüm, mezar her yerde mezardır. Fakat Demirel’in kendi mahallinde yattığı takdirde daha çok mutlu olacağını tahmin ettim. Nitekim dün bu mutluluğunu söylercesine, gerek hava şartları, gerek tabiat müsaitti. Kuru ovalar taşlar yeşildi. Daha önce mutabakatını aldığım zaman ‘Davraz ve Gelincik Dağı arasında bir manevi alana yatmak isterim’ dedi. Onun da mutabakatını aldım.

2 gün törenler yapılarak Isparta’da bu defni yaptık. Bugünde bu definde hizmetleri geçen valilik, belediye, SDÜ ve Isparta halkına derinden şükretmek, bir vazifeli, bir görevli olarak bir mecburiyet hissi olarak yola çıktım. Belediyeye de hizmetleri için teşekkür ederim.

Bu hadise dünden itibaren sarsılmakta olan Türkiye’nin birliğini tekrar yerine oturttuğunu tahmin ediyorum. Muafı, muhalifi, herkes Demirel için bir hatıra anlatıyor, dua ediyor, ağlıyor, yeni hedefler tayini için müzeyi geziyordu. Orada tekrar hedefini buluyor, dua edip ayrılıyordu. Isparta’mız her geçmişinin takibinde son derece hassastır. Onun için Demirel buraya gelerek cumartesi günü toprağa verildi. Ruhu bu topraklardan, bu köylerden, köylerine şehirlerine daha kolay ulaşacaktır tahmin ediyorum. Her zaman anmak, her zaman eserlerini görmek, müzesini gezmek mümkün olacaktır.

Reklam

Sevdiği Isparta’yı her zaman dile getirmek bakımından büyük bir sevgi kaynağı olacaktır. Bu bakımdan bu ziyareti zaruri buldum. Millete memlekete, devlete ve devletin istikrarına, sükûnu, hoşgörüsüne hayrılar getirmesi dileğiyle Allah kendisine cennetten büyük köşeler versin. Öyle dua ettim sizlerde ediniz. Şehirde ağladı, ama ağlamak yerine onun hedeflerine doğru yürümek daha doğru olur. Reis te şehre güzel şeyler yapıyorlar, her zaman arkasındayım demişimdir, yine öyle olacağım. Mühim olan Isparta sevgisidir. Bu sevgidir bizi buraya koşturan getiren, yücelten. Onun için bu kısa ziyaretimizde tekrar tekrar belediyeye, mensuplarına Isparta halkına nezdinizde teşekkür ederim”
9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e yakışan bir tören düzenlendiğini ifade eden Nihan Demirel Atasagun da, “O’nun ideallerine inanmanın hikâyesini dinledikten sonra daha da çok etkilendik. Onun siyasi liderliğinden gelen kalabalıkları sevmesi ve kalabalıklarla iç içe olması ama cumhurbaşkanlığı ile birlikte daha düzeni sevmesiyle birlikte gerçekten bu törenler bir düzen içerisinde oldu, hem de halkla iç içe oldu.

Şehirden İslamköy’e giden ring otobüsleri insanların sokakta gerçekten istekli olması sizin yaptığınız yönlendirmelerle gerçekleşti. Size ve halkımıza teşekkür ederiz. Demirel sevene teşekkür ederiz. Sayın Cumhurbaşkanı amcamın ruhu şad olsun. Ben ona president amcam derdim. Böyle sağ tarafından gülerdi. Cumhurbaşkanı amcam deyince çok hoşuna giderdi” derken, Babalar Günü dolayısıyla kabrinin dolup taştığını ve oradaki insanların gönülden yüksek sesle Yasin-i Şerif okumalarının kendilerini oldukça duygulandırdığını dile getirdi.

‘Bu yaşınıza rağmen, bir büyüğümüz olarak buraya kadar geldiniz ve bizlere teşekkür etme lütfunda bulundunuz’ diyen Isparta Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın, “Bunu sizin bir güzelliğiniz, yüceliğiniz, medeniliğinizin bir göstergesi olarak görüyorum” dedi.  Süleyman Demirel’e ilişkin anılarını da paylaşan Başkan Günaydın, kendisini çocukluk ve gençlik yıllarından bu yana yakından takip ettiğini kaydetti. Türkiye’nin sıkıntı içerisinde olduğu dönemlere dikkat çeken Başkan Günaydın, o dönemlerde benzin dahi bulunamadığını, ancak Süleyman Demirel ile birlikte ülkenin rahatlatıldığını aktardı.

Reklam

Demirel’in yasaklı duruma düşmesi ve Zincirbozan’a gönderildiğini hatırlatan Günaydın, Isparta’dan çıkan bir lider olması dolayısıyla, milliyetçi kimliği ile birlikte yanında yer aldığını ve o yıllarda siyaset yaptıklarını kaydetti. 
Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın diğer taraftan, Süleyman Demirel Demokrasi Müzesi’nin projesini çizen bir kişi olarak da o günlerdeki İşadamı Şevket Demirel ile birlikteki anılarından bahsetti. Günaydın, “Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakan iken bana külliye projesi yaptırmak istemiştiniz. O zaman bende kendisinin 6 defa gitmesi, 7 defa gelerek, büyük bir demokrasi mücadelesi verdiğini bildiğim için müze projesini buna göre şekillendirdim. O yıllarda 7 kubbe projelendirmiştik ve bir de ana kubbe yapmıştım. Onu da bir gün Cumhurbaşkanlığı yapacağını düşünerek planlamıştım” şeklinde konuştu.

İşadamı Şevket Demirel’i her zaman bir abi olarak gördüğünü dile getiren Günaydın, “Bende çok duygulu ve üzüntülüyüm. Memleketimize milletimize uzun yıllar hizmet veren mücadele veren bir insandır. Sizler gibi dua ediyorum, gani gani rahmet diliyorum” ifadesinde bulundu.

Reklam
Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Isparta

Isparta’da Bugün Vefat Edenler

Yayınlanma

,

Yazar:

3 Aralık 2023 Pazar günü Isparta ve ilçelerinde vefat edenleri Gazete32 haberlerinde bulabilirsiniz.

HAVVANA YAVUZ
H.SULTAN MAH.3412 SOK.NO:26
H.SULTAN CAMİİ
ASRİ MEZARLIK
03.12.2023 – Öğle Namazına Müteakiben

MEHMET KENCER
KEÇİBORLU / AYDOĞMUŞ KÖYÜ
KEÇİBORLU / AYDOĞMUŞ KÖY CAMİİ
KEÇİBORLU / AYDOĞMUŞ KÖY MEZARLIĞI
03.12.2023 – Öğle Namazına Müteakiben

Reklam

BEBEK ŞAKAR
HATAY
H.SULTAN MEZARLIĞI
H.SULTAN MEZARLIĞI
03.12.2023 – Öğle Namazına Müteakiben

Okumaya Devam Et

Isparta

Tural, İYİ Parti’den Aday Adaylığını resmen açıkladı

Yayınlanma

,

Yazar:

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığından aday adaylığı dolayısıyla istifa eden Ahmet Tural, 31 Mart 2024’te yapılacak olan yerel seçimler için İyi Parti’den Isparta Belediye Başkan Aday Adaylığını resmen açıkladı. Çok kalabalık bir topluluk ile parti binasına kadar yürüyen ve salona sığmadıkları için açıklamasını parti binası önünde yapan Tural, “Isparta’ya gönül veren biri olarak Isparta’ya hizmet aşkıyla doluyuz. Bu şehre gönül veren bir kardeşiniz olarak, şehrime değer katan, denge sağlayan bir hizmet anlayışını, İYİ belediyecilik ile buluşturmak istiyoruz” dedi.

Birlik binası önünde toplanan ailesi, oda, kooperatif başkanları yönetim denetim kurulu üyeleri ve vatandaşla birlikte yoğun bir kalabalık eşliğinde İyi Partiye yürüyerek gelen Ahmet Tural, parti yönetimi tarafından karşılandı. Tural, parti yöneticilerine çiçek takdim etti. Ardından aday adaylığı müracaatını yaptı. Tural’a Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Börekçi İyi Parti rozetini taktı.

KALABALIK PARTİ BİNASINA SIĞMADI

Reklam

Coşkulu kalabalığın parti binasına sığmaması nedeniyle Ahmet Tural, aday adaylığı açıklamasını parti binası önünde yaptı. İyi Parti İl Başkanı İbrahim Tekeli “Öncelikle hepiniz hoş geldiniz.

Bildiğiniz üzere Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanımız Sayın Ahmet Tural’ın Belediye Başkan Aday Adaylık başvurusunu aldık. Hayırlı olsun, kendisine teşekkür ediyoruz. Belediye Başkanı Aday Adaylığı sayısının artması, partimizin ne kadar cazibe merkezi haline geldiğinin göstergesidir. Bu da bize mutluluk veriyor. İnşallah 31 Mart’ta büyük zafer elde ederek Isparta’yı İYİ Belediyecilikle tanıştıracağız. Tekrardan hayırlı ve uğurlu olsun” dedi. İyi Parti Belediye Başkan Aday Adayı Ahmet Tural, Isparta’yı İyi Parti Belediyeciliğiyle buluşturacaklarını belirterek “Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in Cesurlar Hareketinden ilham alarak, ‘Sevdamız Isparta için yapacaklarımız var’ diyerek Isparta’yı İYİ Parti belediyeciliğiyle buluşturma gayesiyle ilk adımımızı bugün atmanın coşku ve heyecanını hep birlikte yaşamaktayız. Yaklaşan 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimlerinde partimizden Belediye Başkan Aday Adaylığı başvurusu için sizlerin huzurundayım. Bizler İYİ’ler olarak, seçimlerde ilimizde, ilçelerimizde ve beldelerimizde çok büyük başarılara imza atacağımıza inancımız tamdır. Isparta’ya gönül veren biri olarak Isparta’ya hizmet aşkıyla doluyuz. 30 yıllık idarecilik tecrübemizden edindiğimiz bilgi birikimiyle Ispartamızı ayağa kaldıran, güzellikleri teşvik edecek iyi düşünceler ve projelerimizle insana, doğaya saygılı İYİ Belediyeciliği Ispartamıza yansıtmak istiyoruz” dedi.

DERDİMİZ DE SEVDAMIZ DA ISPARTA

Reklam

‘Derdimiz de sevdamız da Isparta’ diyen İyi Parti Belediye Başkan Aday Adayı Ahmet Tural “Bu şehre gönül veren bir kardeşiniz olarak, şehrime değer katan, denge sağlayan bir hizmet anlayışını, İYİ belediyecilik ile buluşturmak istiyoruz. Rabbim çıktığımız bu yolda bizleri mahcup etmesin inşallah. Belediye Başkanlığı aday adaylığı müracaatımda parti binamıza gelerek beni yalnız bırakmayan, aldığım her kararda yanımda olan, aile fertlerime, partimizin değerli teşkilatına, esnaflarımıza ve halkımıza sonsuz teşekkürlerimi sunarım. 31 Mart seçimlerinde Belediye Başkanlığı ve meclis üyelikleri için aday adayı olan tüm dava arkadaşlarıma da başarılar dilerken, derdini olmayanın sevdası olmaz bizim derdimizde sevdamızda Isparta temennisiyle hepinizi saygıyla muhabbetle selamlıyorum” dedi.

PARTİLİLERE KARANFİL DAĞITTI

Konuşması alkışlarla sık sık kesilen Tural, daha sonra partililere karanfil dağıttı. Tekrar parti binasına çıkan Tural, burada parti yöneticileriyle bir süre sohbet ettikten sonra esnafı ziyaret ederek, bereketli kazançlar temennisinde bulundu.

Reklam
Okumaya Devam Et

Isparta

Isparta’da Bugün Vefat Edenler

Yayınlanma

,

Yazar:

2 Aralık 2023 Cumartesi günü Isparta ve ilçelerinde vefat edenleri Gazete32 haberlerinde bulabilirsiniz.

İSMAİL HAKKI ÇEKİRDEKÇİ
KEÇECİ MAH. 2323 SOK. USTAM VADİ SİT. C / BLOK K.3 NO.12
HALIKENT CAMİİ
H.SULTAN MEZARLIĞI
02.12.2023 – Öğle Namazına Müteakiben

ÜMMÜ GÜLSÜM ARLI
BURDUR / BUCAK
BUCAK CAMİİ
BUCAK MEZARLIĞI
02.12.2023 – Öğle Namazına Müteakiben

Reklam

CAVİT ÇİĞDEM
GÜLCÜ MAH.119 CAD.NO.123
GÜLCÜ CAMİİ
GÜLCÜ MEZARLIĞI
02.12.2023 – İkindi Namazına Müteakiben

ALİ YILDIZ
ATABEY / PEMBELİ KÖYÜ
ATABEY / PEMBELİ KÖY CAMİİ
ATABEY / PEMBELİ KÖY MEZARLIĞI
02.12.2023 – İkindi Namazına Müteakiben

Reklam
Okumaya Devam Et

Popüler