Bağlantıda Kalın

Isparta

Müftü Akın; “Fıtır sadakası kötülükleri defeder”

Yayınlanma

,

Isparta İl Müftüsü Galip Akın, fitrenin bu ay içerisinde verilmesi ve verilirken de kime, nasıl verilmesi gerektiği konusunda önemli uyarılarda bulundu.

2015 yılı fitre miktarının Diyanet İşleri Başkanlığınca 11,50 TL. olarak belirlendiğini hatırlatan il Müftüsü Galip Akın, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Fitre Ramazan’da Müslüman ve zengin sayılan kişilerin ihtiyaç sahibi olanlara Ramazan ayını bitirip bayram gününe ulaşmanın karşılığında verilmesi vacip olan bir sadakadır.

Ölçü olarak burada diyanet işleri başkanlığı Türkiye’de birlik ve beraberliği sağlama açısından din işleri yüksek kurulu fitre miktarını kendisi belirliyor. Bu yıl fitre miktarı 11,50 TL olarak belirlendi. Bu fitre miktarını nisap miktarı malı olan kardeşlerimiz zekâtın sarf edildiği yerlere fitrelerini vermektedirler. Kendisi zekâtla vermekle hükümlü olan kimseler başkasının fitresini alamazlar. Buna kesinlikle dikkat etmek lazım. Fitrede önemli olan hususlardan bir tanesi de usul ve furu dediğimiz kişinin kendi babasına, dedesine yahutsa annesine, anneannesine fitresini vermeyeceği gibi çocuklarına ve çocuklarının çocuklarına da hiç kimse kendi fitresini veremez. Fitreyi verirken, zekâtı kimlere veriyorsak fitreyi de o kişilere vermemiz gerekmektedir. Bir kimse zengin olan kimselere fitre veremez” dedi.

Reklam

Fitrenin kimlere verilip verilmemesi hakkında bilgi veren Müftü Akın; “Dinen zengin Müslümanlar fitrelerini ermek süratiyle hem kendi borçlarını ödemiş olurlar hem de fakirlerin bayrama sevinçle girmelerine vesile olmuş olurlar. Fitreyi kesinlikle ihmal etmemek lazımdır. Fitreler hem zekâtın kabulüne hem de kabir azabından kurtulmaya vesile olan güzel ibadetlerdendir. Fakir olan kimselerin kendi adlarına fitre vermemeleri gerekmemektedir. Ancak bunların adına da büyükleri fitre verirlerse, örneğin, babası ölmüş birinin fitresini dedesi verirse de bu fitrede kabul görür” diye konuştu.

Fitre verilirken dikkat edilmesi gereken şartları da sıralayan Akın; “Fitrelerde dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi, fitreyi verirken fitre veren kişinin bu fitresini, fitre verme niyetini kalbinde yapmış olmasıdır. Fitresini verirken, bu benim fitremdir. Bunu aldın kabul ettin mi? gibi sözlerle karşıdaki kişiyi rencide etmek doğru değildir. Buna ihtiyaçta yoktur.

Ancak geçmişte böyle bir yanlış uygulama vardı. Fitreyi veren; bu benim fitremdir, aldın kabul ettin mi? gibi sözlerle fitreyi verirken mutlaka bunu bildiriyordu. Diliyle bunu söylemeye ihtiyaç yoktur. Kalben niyet etmesi yeterlidir” açıklamasında bulundu.

Reklam
Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Isparta

Isparta’da Bugün Vefat Edenler

Yayınlanma

,

Yazar:

3 Aralık 2023 Pazar günü Isparta ve ilçelerinde vefat edenleri Gazete32 haberlerinde bulabilirsiniz.

HAVVANA YAVUZ
H.SULTAN MAH.3412 SOK.NO:26
H.SULTAN CAMİİ
ASRİ MEZARLIK
03.12.2023 – Öğle Namazına Müteakiben

MEHMET KENCER
KEÇİBORLU / AYDOĞMUŞ KÖYÜ
KEÇİBORLU / AYDOĞMUŞ KÖY CAMİİ
KEÇİBORLU / AYDOĞMUŞ KÖY MEZARLIĞI
03.12.2023 – Öğle Namazına Müteakiben

Reklam

BEBEK ŞAKAR
HATAY
H.SULTAN MEZARLIĞI
H.SULTAN MEZARLIĞI
03.12.2023 – Öğle Namazına Müteakiben

Okumaya Devam Et

Isparta

Tural, İYİ Parti’den Aday Adaylığını resmen açıkladı

Yayınlanma

,

Yazar:

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığından aday adaylığı dolayısıyla istifa eden Ahmet Tural, 31 Mart 2024’te yapılacak olan yerel seçimler için İyi Parti’den Isparta Belediye Başkan Aday Adaylığını resmen açıkladı. Çok kalabalık bir topluluk ile parti binasına kadar yürüyen ve salona sığmadıkları için açıklamasını parti binası önünde yapan Tural, “Isparta’ya gönül veren biri olarak Isparta’ya hizmet aşkıyla doluyuz. Bu şehre gönül veren bir kardeşiniz olarak, şehrime değer katan, denge sağlayan bir hizmet anlayışını, İYİ belediyecilik ile buluşturmak istiyoruz” dedi.

Birlik binası önünde toplanan ailesi, oda, kooperatif başkanları yönetim denetim kurulu üyeleri ve vatandaşla birlikte yoğun bir kalabalık eşliğinde İyi Partiye yürüyerek gelen Ahmet Tural, parti yönetimi tarafından karşılandı. Tural, parti yöneticilerine çiçek takdim etti. Ardından aday adaylığı müracaatını yaptı. Tural’a Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Börekçi İyi Parti rozetini taktı.

KALABALIK PARTİ BİNASINA SIĞMADI

Reklam

Coşkulu kalabalığın parti binasına sığmaması nedeniyle Ahmet Tural, aday adaylığı açıklamasını parti binası önünde yaptı. İyi Parti İl Başkanı İbrahim Tekeli “Öncelikle hepiniz hoş geldiniz.

Bildiğiniz üzere Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanımız Sayın Ahmet Tural’ın Belediye Başkan Aday Adaylık başvurusunu aldık. Hayırlı olsun, kendisine teşekkür ediyoruz. Belediye Başkanı Aday Adaylığı sayısının artması, partimizin ne kadar cazibe merkezi haline geldiğinin göstergesidir. Bu da bize mutluluk veriyor. İnşallah 31 Mart’ta büyük zafer elde ederek Isparta’yı İYİ Belediyecilikle tanıştıracağız. Tekrardan hayırlı ve uğurlu olsun” dedi. İyi Parti Belediye Başkan Aday Adayı Ahmet Tural, Isparta’yı İyi Parti Belediyeciliğiyle buluşturacaklarını belirterek “Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in Cesurlar Hareketinden ilham alarak, ‘Sevdamız Isparta için yapacaklarımız var’ diyerek Isparta’yı İYİ Parti belediyeciliğiyle buluşturma gayesiyle ilk adımımızı bugün atmanın coşku ve heyecanını hep birlikte yaşamaktayız. Yaklaşan 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimlerinde partimizden Belediye Başkan Aday Adaylığı başvurusu için sizlerin huzurundayım. Bizler İYİ’ler olarak, seçimlerde ilimizde, ilçelerimizde ve beldelerimizde çok büyük başarılara imza atacağımıza inancımız tamdır. Isparta’ya gönül veren biri olarak Isparta’ya hizmet aşkıyla doluyuz. 30 yıllık idarecilik tecrübemizden edindiğimiz bilgi birikimiyle Ispartamızı ayağa kaldıran, güzellikleri teşvik edecek iyi düşünceler ve projelerimizle insana, doğaya saygılı İYİ Belediyeciliği Ispartamıza yansıtmak istiyoruz” dedi.

DERDİMİZ DE SEVDAMIZ DA ISPARTA

Reklam

‘Derdimiz de sevdamız da Isparta’ diyen İyi Parti Belediye Başkan Aday Adayı Ahmet Tural “Bu şehre gönül veren bir kardeşiniz olarak, şehrime değer katan, denge sağlayan bir hizmet anlayışını, İYİ belediyecilik ile buluşturmak istiyoruz. Rabbim çıktığımız bu yolda bizleri mahcup etmesin inşallah. Belediye Başkanlığı aday adaylığı müracaatımda parti binamıza gelerek beni yalnız bırakmayan, aldığım her kararda yanımda olan, aile fertlerime, partimizin değerli teşkilatına, esnaflarımıza ve halkımıza sonsuz teşekkürlerimi sunarım. 31 Mart seçimlerinde Belediye Başkanlığı ve meclis üyelikleri için aday adayı olan tüm dava arkadaşlarıma da başarılar dilerken, derdini olmayanın sevdası olmaz bizim derdimizde sevdamızda Isparta temennisiyle hepinizi saygıyla muhabbetle selamlıyorum” dedi.

PARTİLİLERE KARANFİL DAĞITTI

Konuşması alkışlarla sık sık kesilen Tural, daha sonra partililere karanfil dağıttı. Tekrar parti binasına çıkan Tural, burada parti yöneticileriyle bir süre sohbet ettikten sonra esnafı ziyaret ederek, bereketli kazançlar temennisinde bulundu.

Reklam
Okumaya Devam Et

Isparta

Isparta’da Bugün Vefat Edenler

Yayınlanma

,

Yazar:

2 Aralık 2023 Cumartesi günü Isparta ve ilçelerinde vefat edenleri Gazete32 haberlerinde bulabilirsiniz.

İSMAİL HAKKI ÇEKİRDEKÇİ
KEÇECİ MAH. 2323 SOK. USTAM VADİ SİT. C / BLOK K.3 NO.12
HALIKENT CAMİİ
H.SULTAN MEZARLIĞI
02.12.2023 – Öğle Namazına Müteakiben

ÜMMÜ GÜLSÜM ARLI
BURDUR / BUCAK
BUCAK CAMİİ
BUCAK MEZARLIĞI
02.12.2023 – Öğle Namazına Müteakiben

Reklam

CAVİT ÇİĞDEM
GÜLCÜ MAH.119 CAD.NO.123
GÜLCÜ CAMİİ
GÜLCÜ MEZARLIĞI
02.12.2023 – İkindi Namazına Müteakiben

ALİ YILDIZ
ATABEY / PEMBELİ KÖYÜ
ATABEY / PEMBELİ KÖY CAMİİ
ATABEY / PEMBELİ KÖY MEZARLIĞI
02.12.2023 – İkindi Namazına Müteakiben

Reklam
Okumaya Devam Et

Popüler