MMO ‘asansörler kırmızı mühürlü’ diyor ama…

ABONE OL
Haziran 5, 2014 15:37
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Isparta’da asansör denetimlerini yürüten Makine Mühendisleri Odası Başkanı Hasan Akıllı’nın bugüne kadar denetimleri yapılan asansörlerin yüzde 90’ının kullanılamaz olduğu yönündeki açıklamalarına Gaye Asansör ortaklarından yanıt geldi.

ASANSÖR DENETİMLERİ YAPILIYOR

Günümüzde çok katlı binaların sayısı arttıkça, dikey yolculuk amacıyla kullanmakta olduğumuz asansörler, hayatımıza kolaylık getirmekle birlikte, dikkatli olunmazsa ve gerekli özen gösterilmezse üzücü kazalara yol açabilmektedir. Bu nedenle de asansör denetimleri tüm illerde olduğu gibi Isparta’da da gerçekleştiriliyor.

KIRMIZI MÜHÜR VURULUYOR

Denetimlerde tespit edilen eksiklikler, asansör bakım servisine ve apartman yöneticisine rapor halinde verilerek, yeni bir denetim için ikinci bir tarih belirleniyor. Geçen sürede eksiklikler giderilmezse kırmızı mühür vurularak asansör devre dışı bırakılıyor. Denetimleri yürüten MMO Başkanı Hasan Akıllı, önceki açıklamalarında Isparta’daki asansörlerin yüzde 90’ının kullanılamaz olduğunu söylemişti.

HİÇBİR KAZA YAŞANMADI

Akıllı’nın bu açıklamalarına yanıt veren Gaye asansör ortakları Ferudun Güldiken ile Hüsnü Gökgöz, “İlimizdeki asansörlerin yüzde 70’i bizim firmamızdan çıkma. MMO Başkanı Akıllı asansörlerin yüzde 90’ı uygun değil diye açıklamalarda bulunuyor. Bunun sebebi her geçen gün yeni teknik ve yönetmeliğin çıkmasıdır. Firmamızın bugüne kadar yaptığı hiçbir asansörde ölümlü bir kaza yaşanmadı” dedi.

BUGÜNE KADAR 2 BİN ASANSÖR YAPTIK

Isparta’da bugüne kadar yapılan asansörlerin yüzde 60-70’inin kendi firmalarından çıktığını ifade eden Hüsnü Gökgöz, “24 yılda 2 bine yakın asansör yaptık. Bugüne kadar yaptığımız tüm asansörlerimizin hepsi güvenilirdir. Türkiye genelinde 250 bin asansör var ve 2 bin asansör yapmış firma sayısı 50’yi geçmez. Bugüne kadar bir kaza yaşanmış tek bir asansörümüz yok. Kendimizi yenilenen teknoloji ile ve yeni şartnamelere göre sürekli geliştiriyoruz. 2012 yılında çıkan A3 standardına uygun asansörler imal ediyoruz ki, son çıkan yönetmelik de budur.” diye konuştu.

YÖNETMELİKLER SÜREKLİ DEĞİŞİYOR

Hasan Akıllı’nın açıklamalarına açıklık getiren Ferudun Güldiken ise, “Asansörlerin kırmızı mühürlü olmasının nedeni şudur; Her geçen gün yeni teknik ve yeni yönetmelikler çıkıyor. Örneğin geçmişte makine dairesinde kaçak akım rölesi aranmıyordu. Şimdi ise yasal zorunluluk haline getirildi. Bu da asansör denetimlerinde göz önüne alındığı için bir eksiklik olarak görülüyor.” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP