Site icon Gazete32

Mİ MİNÖR

Başlıktan anlayacağınız üzere yazının konusu, Gezi Parkı olayları ve Mi Minör isimli tiyatro oyunuyla kurulan ilişki…

Hemen konuya gireyim. Protestolar başladığında ön saflarda yer alanlardan biri, tiyatrocu Memet Ali Alabora’ydı. Hatta kendisi sosyal medyadan attığı bir mesajda “mesele sadece 3-5 ağaç değil arkadaş, hala anlamadın mı” ifadelerine yer vermişti. Başbakan Erdoğan da önce Sincan mitinginde “hesabını soracağız” dedi, ardından da oynadığı banka reklamını diline dolayarak Alabora’yı eleştirdi.

Neden Alabora peki? Meselenin ardında bir tiyatro oyunu var, ismi Mi Minör. Gezi olaylarının başlamasıyla birlikte bu oyuna dikkat kesilen bazı kesimler, oyunda sosyal medya aracılığıyla örgütlenme çağrısı yapıldığını ve oyunun Gezi Parkı olaylarının bir provası olduğunu iddia etti.

Ancak şu var ki, bu oyunun galası 1 Aralık 2012’de yapılmış. Yani yaklaşık 6 aydır oyun gösterimde. Oyunun bugünlerde gündeme gelmesi aklıma ne getirdi biliyor musunuz? Demek ki bu oyunu 1 tane bile AKP’li izlememiş. Ne sadece oy veren bir vatandaş, ne de AKP’nin yetkilileri. Yüzde 50 evlerinde zor tutulmuş sanki, yoksa 6 aydır sosyal medyadan örgütlenme çağrısı yaptığı iddia edilen bir oyunun farkedilmemesi mümkün değil bana göre. 

Bir de şu var, Başbakan Erdoğan her fırsatta Atatürk Kültür Merkezi binasının yıkılıp yerine dev bir opera binası yapılacağını söylüyor. Tiyatro oyunundan 6 ay sonra haberdar ol, bir de “Türkiye’de yok, bu eksiklik” diyerek opera binası yapmaktan bahset… Ne çelişki ama!…

Selam ve sevgiler…