Mete Yarar, ISUBÜ’nün “İlk Ders Etkinliği”nin konuğu oldu
  • Gazete32
  • Isparta
  • Mete Yarar, ISUBÜ’nün “İlk Ders Etkinliği”nin konuğu oldu

Mete Yarar, ISUBÜ’nün “İlk Ders Etkinliği”nin konuğu oldu

ABONE OL
Ocak 1, 2021 13:35
Mete Yarar, ISUBÜ’nün “İlk Ders Etkinliği”nin konuğu oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin 2020-2021 Akademik Yıl Açılış Töreni gerçekleştirildi, Özel Kuvvetler Komutanlığı Eski Subayı, Güvenlik Politikaları Uzmanı ve Yazar Mete Yarar, ISUBÜ’nün “İlk Ders Etkinliği”nin konuğu oldu.

Akademik Yıl Açılışı, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlarken, İzmir’de yaşanan depremden dolayı Kuran-ı Kerim okundu. İl Müftüsü Bayram Şahin tarafından dualar edildi.

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin 2020-2021 akademik yılı açılışına katılan Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, bugün ‘mega ülkeler’ olarak adlandırılan bazı ülkelerin 5 yıl sonra etkili olamayacağını belirterek, “Dünyada büyük bir sıralama değişecek” dedi.

Sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uygun olarak gerçekleşen, uzaktan eğitim sistemiyle öğrencilerin de izleyebildiği etkinlikte konuşan Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, dünyanın zorlu bir süreçten geçtiğini belirterek, Türkiye’nin dünyadaki olayların tsunamisini yaşadığını söyledi. Mete Yarar, “Yaşadığımız olaylar zaman zaman kendimiz yaşıyormuş gibi bireysel gözükebilir.

FETÖ yalnızca bizim içimizden çıkmış bir unsur olarak görülebilir. Ama öyle değil. Geçen gün Kırgızistan’da bir darbe girişimi oldu, orada da görürsünüz. Sudan’da bir darbe girişimi olur onun gibi bir örgütü orada görürsünüz. Dünyanın herhangi bir yerinde buna benzer örgütleri farklı farklı görürsünüz. Dünya gerçekten hayatında olmadığı kadar kırılgan bir dönemden geçiyor. Ben burada pandemiyi kastetmiyorum. Pandemi bunların arasında en kontrol edilebilecek, belki de bilimin çözüm bulabileceği noktadadır.

Sonuçta bilim insanları bunun aşısını en kötü ihtimalle bununla nasıl yaşayacağımızı, tedavisini bulacaklar. Ama diğerlerinin hiçbirinin bulunma şansı yok. Çünkü öyle bir ara dönem ki bu bazı ülkeleri 5 yıl sonra görmeyeceğiz. Bugün ‘mega ülke’ dediğimiz ülkeleri 5 yıl sonra görmeyeceğiz. Dünyada büyük bir sıralama değişecek. Bu sıralamanın değişeceği tablo yalnız savaşlarla olmayacak. Sıralama bilim dahil birçok etkenle değişecek. 5 yıl önce büyük şirketler vardı şu anda yok. Aynı durum devletler için de geçerli. Yeni döneme ayak uyduramayan hiçbir devleti görmeyeceğiz. Ya sıralama kaybedecekler ya da tamamen ortadan kalkacaklar. Bizim nerede olacağımız sorusunun cevabı üniversiteler ve akademisyenlerle beraber yetişecek öğrencilerde. 15 yıl önce savunma sanayinin bu noktaya geleceğini konuşsaydık, kendimizde gülerdik. Türkiye’nin savunma sanayinde önemli bir noktaya geldiğini hepimiz görüyoruz. Bundan 15 sene önce bugünkü savunma sanayinin bu noktaya geleceğini eğer konuşmuş olsaydık veya dünyada böyle bir örneği konuşacağımızı söylemiş olsaydık, kendi içimizde bile hafifçe gülerdik.

Türkiye’nin ilk yerli üretim İHA ve SİHA’ların mimarı Selçuk Bayraktar ile bir röportaj yapmıştım. Kendisine ‘bu işe başlarken nasıl bir azimle geldiniz ve nasıl bir azimle başladınız? diye sordum. Kendisi ‘babam dahil önümüzdeki döneme odaklanmıştık’ dedi. Bu işi başardığında Amerika’da bir doktora öğrencisiydi. Bugün kullandığı SİHA’ların yazılımını orada buluyor. Onları Türkiye’ye getiriyor ve öyle başlıyor. ‘Ben savunma sanayine ilk başvurduğumda bana söylenen cevap şuydu diyor; ‘Biz bu işlerle uğraşmayalım.’ Öyle bir şey başardılar ki kimsenin girmeyin dediği yerde dünyada Amerika Birleşik Devletleri bu işi başlangıç olarak yapmış olmasına rağmen konsept ve kullanım anlamında ABD’yi bile geçtiler. Şu anda dünyada değişimin ve gelişimin tam ara noktası. Dünyada yeni bir inovasyona ve dönüşüme gidiliyor. Bu dönüşümde üniversiteler TÜBİTAK veya diğerleriyle kendisini şekillendirebilir ve öğrencileri doğru yönlendirebilirse çok müthiş öğrenciler yetiştireceklerini düşünüyorum” dedi.

Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, Azerbaycan topraklarındaki Ermenistan işgalinin devam etmesi durumunda Ukrayna, Gürcistan ve Azerbaycan’ın NATO’ya girebileceğini savundu. Rusya’nın, “Ermenistan topraklarına bir saldırı olması durumunda müdahale edeceğini” açıkladığını hatırlatan Mete Yarar, “Dağlık Karabağ dediğimiz işgal altındaki alan Ermenistan toprağı değil. Rusya’nın tavrı, ‘Kendi topraklarına bir saldırı olursa senin yanındayım.

Şu anda ordun çökmüş durumda, orduna takviye malzemeleri veririm. Sınırların dışına çıkıldığında ben bu işin içinde yokum’ şekilde. Rusya, Ukrayna’da savaş halinde Gürcistan’da pek adı konmasa da bir çatışma halinde. Rusya sınırlarında savaş ve çatışma istemiyor, Azerbaycan da 10 yıldır yapmış olduğu hazırlığın şu an sahada verimini görüyor. Sorun büyürse, Ukrayna, Gürcistan ve Azerbaycan, NATO’ya girebilir. Bu durumda Rusya’nın en büyük kabusu ve en büyük felaketi olur.” dedi.

Konuşmaların ardından Özel Kuvvetler Komutanlığı Eski Subayı, Güvenlik Politikaları Uzmanı ve Yazar Mete Yarar’a, ISUBÜ Rektörü Diler tarafından Şukufe tablo hediye dildi. Katılımcılar ile birlikte hatıra fotoğrafı çekilen Mete Yarar, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin fahri basın danışmanı, tanıtım elçisi olacağının sözünü verdi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0