Bağlantıda Kalın

Dünya

Mesut Barzani’ye karşı kirli plan

Kuzey Irak’ta Türkiye ile iyi ilişkiler kuran Mesut Barzani’yi koltuğundan etmek için dört koldan saldırı başlatıldı.

Yayınlanma

,

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi kabinesinde 5 koltuğu bulunan Goran hareketi, PKK ile işbirliği yaparak şiddete başvurdu. Seçimler öncesi Mesut Barzani’ye karşı oluşturulan “Seni başkan yaptırmayacağız” koalisyonunun amacı Türkiye ile iyi ilişkiler kuran Barzani’yi koltuktan indirmek. KDP, eylemlerin birinci sorumlusu olarak en büyük hükümet ortağı olan Goran Hareketi’ni gösterdi. KDP yetkilileri, Goran’a “hükümetten çekil” çağrısı yaptı.

Erbil’deki Selahattin Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Salih Mele Ömer, “Goran ile KDP arasında yaşanan gerginlik temel olarak başkanlık meselesiyle ilgilidir. Goran, Kürdistan’daki egemenlik sistemini ve başkanlık yasasını istediği gibi değiştirmek istedi. Fakat yasal açıdan bakılınca Kürdistan Parlamentosu 2011 yılında ulusal meseleleri ilgilendiren kanunlarda uzlaşı sağlanması kararı almıştır” dedi.

“Goran’ın başkanlık meselesini parlamentoda çözemeyeceğini anlayınca sokakları hareketlendirerek bir sonuç almayı denediğini” anlatan Ömer, “Goran, sokak gösterileriyle başkanlık meselesini istediği noktaya getirmek istedi ve KDP’ye karşı kullanarak onu baskı altına almayı hedefledi” ifadelerini kullandı.

Reklam

”GEZİ OLAYLARINA BENZETİYORUM”

Irak Türkmen Cephesi Milletvekili Aydın Maruf da göstericilerin yaş profillerine dikkati çekerek, eylemcilerin memurlardan çok yüzü maskeli gençlerden oluştuğunu söyledi. Maruf, “Bu gösterilerin amacı maaş talebi değildir. Zira eylemciler, memur değil. Bu siyasi bir harekettir. Diyarbakır’daki eylemin arkasında kim varsa Süleymaniye’deki eylemlerin arkasında da aynı güçler var. Bunu İstanbul’daki Gezi Parkı olaylarına benzetiyorum.” dedi.

”HEDEF TÜRKİYE İLE İYİ İLİŞKİLERİ OLAN BARZANİ”

Türkmen Kalkınma Partisi Milletvekili Muhammet İlhanlı ise “Bunlar gösteri değil, kargaşadır. Dış güçlerin bu olayların arkasında olduğunu düşünüyoruz. Açıkça söylemek gerekirse İran ve bölgenin istikrarını istemeyen ve bölgenin Türkiye ile ittifakından rahatsız olan güçlerin bu işte eli olduğunu düşünüyoruz. Çünkü olaylarda atılan sloganlar, Türkiye ile iyi ilişkileri olan Barzani’yi hedef aldı” ifadelerini kullandı.

Reklam

İRAN’I RAHATSIZ ETTİ

Bölgede Türkiye ile iyi ilişkiler kurmak isteyen KDP, Türkmenler, İslamcı partiler ve azınlık gruplarından oluşan bir taraf olduğunu, diğer yandan ise İran ile ilişki kurmak isteyen KYB ve Goran Hareketi olduğunu anlatan İlhanlı, “Kürdistan bölgesindeki ilerleme bölgenin Türkiye ile siyasi, ekonomik ilişkilere girmesinden sonra başladı. Bundan hem Şii olan Irak merkezi hükümeti hem de İran rahatsız oldu.” dedi.

Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Beyin yiyen amip yüzünden hayatını kaybetti

Yayınlanma

,

Yazar:

Doğal bir kaplıcada beyin yiyen amiplere maruz kaldığı bildirilen 2 yaşındaki çocuk, 7 gün sonra hayatını kaybetti.

Hastalığın semptomları, şiddetli baş ağrısı, ateş ve kusma ile başlarken hastalar nöbetler ve komaya girerek hayatını kaybediyor.

ABD’de meydana gelen olayda Woodrow Bundy adındaki 2 yaşındaki çocuk, ‘beyin yiyen amip’ nedeniyle hayatını kaybetti.

Reklam

Nevada Kamu ve Davranış Sağlığı Bölümü tarafından yapılan açıklamada, beyin yiyen amipin (Naegleria fowleri), toprakta ve ılık tatlı sularda yaşadığını ve vücuda burundan girerek beyne ulaştığını, burada ise beyin dokusunu yok ederek ölümcül bir enfeksiyona neden olduğunu belirtildi.

Uzmanlar, insanları sıcak tatlı su kütlelerine atlamaktan kaçınmaları ve kaplıcalarda başlarını suya sokamamaları konusunda uyarıyor.

Reklam
Okumaya Devam Et

Dünya

Türkiye’den alınan yumurtalarda kanserojen madde bulundu

Yayınlanma

,

Yazar:

Tayvan’ın Türkiye’den satın aldığı yumurtalarda kanserojen madde bulundu. Tayvan Tarım Bakanı, Türkiye’den satın alınan 127 ton yumurtada yasaklı bir madde olan nitrofurans izine rastlandığını açıkladı.

Yapılan açıklamada yumurtaların imha edileceği ve konu hakkında sözleşme hükümleri uyarınca tedarikçi firmadan tazminat talep edileceği belirtiliyor.

Tayvan, Türkiye’den yumurta satın alımlarını durdurdu ve ABD’den ithal etmeye yöneldi.

Reklam
Okumaya Devam Et

Dünya

Dünyanın en eski gazetesi kağıda veda etti

Yayınlanma

,

Yazar:

1703 yılında yayın hayatına başlayan ve 12 cumhurbaşkanı, 10 hükümdar ve 2 cumhuriyet dönemini gören gazete 320 yılın ardından günlük basılı yayınlarına son verdi.

Dünyanın en eski gazetesi olan Viyana merkezli Wiener Zeitung, son zamanlarda yürürlüğe giren bir yasa değişikliği nedeniyle basılı gazetenin kârlılığını yitirmesi nedeniyle bu adımı attığını duyurdu.

Avusturya’nın yeni sağcı koalisyon hükümeti, nisan ayında şirketlerin resmi ilanları basılı gazetede yayınlama zorunluluğunu kaldırmış, böylece Wiener Zeitung’un resmi gazete rolü sona ermişti.

Reklam

Wiener Zeitung, çevrimiçi olarak yayınlarına devam edecek.

Okumaya Devam Et

Popüler