DOLAR 16,8242 -0.15%
EURO 17,5722 0%
ALTIN 976,71-0,08
BITCOIN 3423126,50%
Isparta
22°

AÇIK

13:14

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

MECUSİ BAYRAMI OLAN NEWRUZ HAKKINDAKİ HAKİKATLER

ABONE OL
Mart 22, 2012 19:03
0

BEĞENDİM

ABONE OL

                                          K Ü P E
                    Hainleri incele göreceğin, kuşkusuz,
                    Bayan dudağında ruj, bayın kellede boynuz.
                    Kawanın dövdüğü, o demirleri ısıtan,
                    Mecusi zerdüştlerin, bir bayram günü, newruz.

Muhterem okuyucularım,gönül dostları: Bu ülkede, cebinde islam baş papazı titri taşıyanlardan veyahut ta diyanet işleri başkanlığından bu güne kadar NEVRUZ’un, ne olduğu ne olmadığı hakkında beyni tatmin edecek bir açıklama yapıldığını bendeniz görmedim.

Artı, bu mezkür zerzevattan kutsal (haşa ve kellâ) bir şey olduğu hakkında hezeyanlar duya duya bende az kalsın newruz perest olayazdım. Hükümet üyeleri gün tayini yapıyor, bu ne garabettir.-Burada şunu belirteyim ki: bu ülkenin 0/0 98 müslüman deniyor, biliniyor, ben bunun için açıklıyorum. Yoksa gayri müslim kimselere bir şey diyemem demeğede hakkım yoktur ve haddim de değildir.

Şimdi kendim yaşadığım bir vak’ayı anlatayım. 4 veya 5 yıl önce Mevlâna camiinde cumu’a hutbesinde hutbede imam zannettiğim kişi, Newruzu öyle bir anlatıyorki İslamın kutsallarından bisi yapıyor. Kulaklarımı parmaklarımla tıkadığım halde hezeyanı duydukça hafakan basıyor beni. Nihayet namaz bitince ben yetiştiremediğim namazımı kılacağım o kapıda kıvranıyor , hacı abi kapıyı kapatacağım dedi. Yani resmen camiden 3 ncü veya 5 inci kez kovuldum. O öfke ile  dedim seni bildireceğim, oda bildir istediğin yere dedi. Camiden çıkınca baktımki caminin önündeki cemaat benim dediğimi duymuş. Dediğime bin pişman oldum ama cemaat duyduğu için kendimi mecbur hissettiğimdem ikindiden sonra tabii düşüne düşüne müftülüğe gittim. Müftününde sekreter bayanı varmış gördüm.

Müsaid buyurun denildi. kapıdan girerken Esselamün aleyküm verahmetullah dedim  tabii selamı aldılar. Buyurun oturun denildi. İki kişiler imiş odada oturmadan dedimki: Müftümüsünüz? Evet ben Denizliden gelen yeni müftüyüm, bu kardeş de vekilim dedi. Bak müftü efendi oturmadan söyleyeyim eğer konuşacak isek oturayım yoksa gideyim. Ne demek efendim tabii ki konuşalım ama siz daha oturmadan beni baskı altına alıyorsunuz gibi bir şey söyledi. Şimdi hatırlıyamıyorum o anda ki diyeceğimi fakat gördüm ki adam zayıf o diyeceğimden vaz geçerek oturdum. Müftü efendi: İmamların mesaisi sekiz saat değilmi? Hayır onlar namaz vaktine 5-10 dakika kala gelip camiyi cemaae hazırlayacaklar namaz bitince de 3-5 dakika sonra gidecekler. Peki. Camiler niçin kilitleniyor? Hırsızlık olaylarından dolayı dedi.

Velhasıl diyanetin emri böyle denildi. Müftü efendi nevruz nedir dedim? Adam renkten renge girmeğe başladı cevab veremiyor ki: anladım. Dedim ben anlatayım. Hazreti Peygamber (S.A.V) Efendimiz medineye hicrelerinden kısa bir zaman sonra, bakıyor millet sanki bayram yapıyor. Soruyor.” Bu hal nedir, Siz ne yapıyorsunuz?” Diyorlar ki: Ya resulallah bizim bu gün iki bayramımızdan birisi olan newruz bayramımızı kutluyoruz diyorlar. Resulullah (S.A.V) de buna cevaben ” Bu sizin kutladığınız iki bayrama karşılık olarak cenab-ı Allah (c.c) bize de iki Fıtır=Ramadan-ı Şerif ve Hedy= Kurban Bayram verdi”buyurdular. Bu iki NEWRUZ ve MİHRİCAN, bayram MECUSİ’lerin yani ateşe tapanların bayramıdır. dediğimde. Ağabey, sen biliyorsun  bize neden soruyorsun dedi.

Ben müftü efendi millet takıldığı dini mevzuyu bana mı soracak elbete size sorup doğru cevabı alması lazım değil mi? Senin imamım yami riyasetin altındaki imam hutbede newruzu dinin bir kutsalı olarak millete ikram ediyor dediğimde, Bana yazılı olarak o imamın halerini bildir gerekli olan işlemi yapayım dediğinde, Müftü efendi ben buraya şikayet için gelmedim, şikayet aczin ifadesidir. Ben öyle düşük karakterden Alla’a sığınırım. Millet konuştuğumu duyduğu için geldim diyerek kalkıp vedalaşarak ayrıldım. Meğer benim o güne kadar imam olarak bildiğim kişi müezzin imiş, gerçi şimdi imam kadrosuna geçmiş. Böyle personel besleyen teşkilattın neyine……..

Şimdi: bunu bayram diyenlerin durumları nedir? ehli şuura havale edildi. ”Kim kime benzemek isterse onunla haşrolunacaktır” Fermanı açık. Bu benzemek şeklide sadece fikri değildir haa. Umum evsaf ve sıfatları ihata eder.

        Selam ederde, dualınızı da bu garib bekliyor:       

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP