DOLAR 16,8195 -0.13%
EURO 17,5775 0%
ALTIN 977,540,00
BITCOIN 3404205,15%
Isparta
22°

AÇIK

03:31

İMSAK'A KALAN SÜRE

LÜTFEN SİNYAL VERİNİZ !

ABONE OL
Mayıs 8, 2012 15:38
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MOTORLU TAŞITLARDAKİ SİNYAL LAMBALARI, SÜRÜCÜLERİN KONUŞMAYAN AMA EN İYİ ANLAŞILAN DİLİDİR.”Sinyal lambalarını kullanmaya üşenenler, sorumluluklarını da ihmal etmiş olurlar.

Topyekün, beyin jimnastiğine ve reforma ihtiyaç olduğunu anlamak ve bu alanda hedefe yönelik çalışmalar yapmak durumundayız.

Herkes ve her kesim, hak ve sorumluluklarını bilerek davrandığında; yanlışlar, olumsuzluklar, can ve mal kaybı, acı ve gözyaşı, feryad ü figan, ölü ve yaralı, yetim ve öksüz… en aza indirilebilecektir.

Ulaşım hayatımızın ayrılmaz bir parçası. Gelinen noktada trafik, hayatımızın vazgeçilmezidir. Gelişen teknoloji, motorlu taşıtlarda tüm cazibesini sergilemektedir. Artan araç sayısına orantılı olarak, trafik kazaları da artarak, can ve mal kaybına sebep olmaktadır.

Hiçbir toplum ya da bireyin, kuralsızlık ve keyfine görelik hakkı yoktur. Birçok alanda olduğu gibi trafik kuralları da beynelmileldir.

Huzurlu, sağlıklı ve mutlu yaşamak istiyorsak, toplumsal değerlere ve kurallara riayet etmek zorundayız.

Trafik kazalarının önlenmesi veya azaltılması, bütün insanlığın önemli görevlerindendir. Kurallara uyarak zararsız, ziyansız yaşamak, kuralsızlıkla felaket yaratmaya tercih edilmelidir. Teknoloji, onu kullananların dikkatsizliği ve sorumsuz davranışları ile canavarlaştırılmamalıdır.

Yavaşın hesabı, hızın azabı vardır. Hız kiralık katildir. Bugün seni, yarın başkalarını vurur. Alkollü araç kullanmak, felaketin habercisidir. İçki öldürür, ihmal süründürür, dikkat güldürür.

Yolculuğa başlarken; sizin için hedefin önemli olduğunu düşünürsünüz. Ama hedefinize ulaştığınızda, esas önemli olanın yolculuk olduğunu anlarsınız.

Sevgi, saygı ve hoşgörü parasız yapılabilecek fedakarlıklardır. Siz de başkalarından aynı davranışları beklemez misiniz?

Trafik kurallarının; sana, bana, bize göresi olmaz. Gerek sürücüler, gerekse yayalar açısından; nelerin, ne zaman, niçin yapılması gerektiği kurallara bağlanmıştır. Kurallara uyarak hem kendimize, hem de başkalarına iyilik yapmış oluruz. “İyilik et ki, iyilik bulasın” prensibini niye ihmal ederiz acaba?

En büyük erdemlerden biri de, hakkını ve haddini bilmektir. Hiç kimsenin ne kendisine, ne ailesine, ne de beraber yaşadığı diğer insanlara zarar vermek gibi bir hakkı yoktur. Kimse haddini aşan davranışları tercih etmemelidir. İnsan hem iyi, hem bilgili, hem kültürlü, aynı zamanda zararlı olamaz. Yaşlı gözler, yaslı gönüller, yetimler, öksüzler, dullar, sakatlar… kaderimiz değildir. Yanlışlarımız, kuralsızlıklarımız yaşatıyor, bu olumsuzlukları.

“Ben şoförlüğüme ve arabama güveniyorum böbürlenmesi”; sonuçta hem bizi, hem başkalarını üzebilen sonuçlara sebep oluyorsa, ısrarın anlamı ne? Dikkat ve tedbir ; elimizde olan, yapabileceğimiz bir davranış biçimidir. Duygularımızı, sınırsız ve sorumsuz isteklerimizi değil, aklımızı kullanmalıyız. Hiç birimiz sınırsız özgürlüğe sahip değiliz.

Lütfen sinyal veriniz. Çünkü; “sinyal lambaları sürücülerin, konuşmayan ama en iyi anlaşılan dilidir.” Maalesef uygulamada sinyal vermeyi çoğunlukla ihmal ediyoruz. Başkalarının trafik kurallarına aykırı davranışlarını eleştirirken, aynı anda biz kural ihlali yapıyorsak… bir yerde, , birden çok yanlışımız var demektir.

Saygıdeğer sürücüler; lütfen, Allah aşkına kurallara uymayı, davranış haline getirelim ki; trafikte yaşanan kargaşalar son bulsun. Şehir içinde uzun farları yakanlar, sinyali ihmal edenler; yüksek sesle müzik dinleyenler; önümüzde, sağımızda, solumuzdaki sürücü ve yayalara haksızlık yaptığımızın farkında değil miyiz?

Emniyet kemerini takan sürücü sayısı az olduğu için, onlar kuralları ihlal eden çoğunluğun alaylı tebessümlerine muhatap olmaktadırlar.

Kavşaklarda ve duraklamalarda sarı görünür görünmez; düt, düt, daaaatttlar sadece bizde olsa gerek. Işıklı uyarı sistemini, kullanmayı her nedense tercih etmeyiz. Unutmayınız. “Ne kadar saygı gösterirseniz, o kadar saygı görürsünüz…”

Toplu taşıma araçlarında, yaya kaldırımlarında, yaya geçitlerinde ,şehir içi ve şehirlerarası yollarda, okul önlerinde, uyarıcı trafik işaretlerini görmezden gelemeyiz. Sonra, telafisi ve tedavisi mümkün olmayan olumsuzluklar hayatımızı zehir ediyor.

Temel prensibimiz ; “Sana yapılmasını istemediğini, sen de başkalarına yapma” olmalıdır.

2011 yılı Trafik Haftasında ve her zaman; kazasız, belasız, sağlıklı günler yaşamanızı dilerim.

Saygılarımla…

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP