LOZAN MÜBADİLLERİ

LOZAN MÜBADİLLERİ

ABONE OL
Mart 25, 2019 14:13
LOZAN MÜBADİLLERİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

22 Mart akşamı Lozan Mübadilleri Derneğinin yemeği vardı. Kitap fuarında dernek başkanı Ömer Konuk’la tanışmış, orada geceye davet edilmiştim. Önce dernek binasına gidip, araştırma konum olan Selanik göçüyle ilgili bilgileri aldıktan sonra derneğin korosunun çalışmalarını izlemiştim.

Gecede yemekten sonra dernek başkanı Ömer Konuk misafirlere ‘’Hoş geldiniz’ ’dedikten sonra bizler muhacir değil, mübadiliz dedi. Mübadil insanların fikri alınmadan iki devletin yaptığı anlaşmayla halkın karşılıklı yer değiştirmesine denir diyerek, Türkleri Selanik’e yerleştirilmesi ve birinci dünya savaşında elimizden çıkmasıyla oradaki insanların güvenliğinin sağlanması için Lozan’da yapılan anlaşma ile Anadolu’daki Rumlarla Selanik’teki Müslümanların yer değiştirildiğini anlattı. Dört gemiyle taşınan, demiryoluyla 24 Mart 1924 günü Kuleönü istasyonuna gelen mübadillerin şehre taşınıp, Rumlardan kalan evlere yerleştirildiklerini, sadece üzerlerindeki giysilerle gelen insanımıza Isparta halkının yardımları için teşekkür etti. Isparta belediye başkanı Ziya Günaydın birliktelik vurgusu yaparak erken ayrıldı. Sonra sırasıyla TBMM başkan vekili Süreyya Sadi Bilgiç ve Emre Mahallesi milletvekili Uğur Gökgöz ve Isparta valisi halka hitap ettiler. Sıra artık meşhur koroya gelmişti. Emre mahalleli saz ustalarının eşliğinde şarkılarını dile getirdiler. Hepsini günlük hayattan tanıdığımız insanların disiplin içinde ancak neşeyle söylediği şarkılar geceye bambaşka anlamlar yüklemişti.

Herkesin katıldığı şarkıların söylenişi sırasında samimi görüntüler ortaya çıkıyordu. Arkadaşlarını yan masada gören insanlar selamlaşıp hasret gideriyordu. Mübadelenin 95. Yılında Isparta’ya gelen 1473 insanımızın yaşadığı acıları hatırlayıp, hemşerilerimizin yardımlarıyla ayakta durmalarını anıp, teşekkürler ediliyordu. Isparta’nın inşaat ustaları mübadillerin yerleştirildiği Emre mahalleli olurdu. Çalışmayı seven bu insanlar hayata tutunmayı bilmişlerdi. Bugün Selanik’ten gelen mübadillerden şehrimizde yaşayan kalmadığını öğrenince araştırmam adına üzülsem de hala canlı tutulan anılara ulaşma yollarını zorluyorum.

Ömer Konuk ve arkadaşları zoru başarıp, güzel bir gece düzenlemişler. Ortaya gönülleri koymuşlar, mübadiller de her konuda onları desteklemiş. Çok güzel bir geceydi, emeği geçenleri ve katılanları kutluyorum.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0