Site icon Gazete32

Lavanta turizmi Güneykent’e kaldı

Isparta’da gül turizmi başlayan çalışmalar bu yıl lavanta bahçeleri ile devam etmişti. Lavanta bahçelerinin yoğun olduğu Kuyucak’ta altyapı eksik olunca Lavanta Turizmi için gelenleri de ağırlamak Güneykent’e kaldı.

Son iki haftadır 40’ar kişilik iki ayrı Rus turist grubunu ağırlayan Güneykent dünde Akdeniz Belediyeler Birliği Başkanı Hakan Tütüncü ve birlik yöneticilerini ağırladı. Lavanta turizmi için gelen turistlere yönelik Güneykent’te lavanta suyu çıkarılmaya başlandı. Ziyarette Kepez Belediyesi ile Güneykent Belediyesi arasında kardeş belediyelik protokolü imzalanması için çalışma başlatıldı.

BAKA’nın girişimleri ile başlayan gül turizmi çalışmalarının ardından kiraz ve lavanta turizmi konusunda da girişimler yapılarak, turizm faaliyetleri çeşitlendirilmişti. Lavanta turizmi için Kuyucak’a gelen turistleri ağırlayacak alt yapı olmayınca turistleri ağırlamak Güneykent’e düştü. Gülün başkenti Güneykent Kasabası gül sezonun ardından lavanta turizmine başlandı. Geçtiğimiz iki hafta sonunda 40’ar kişilik ilk ayrı Rus turist grubunu ağırlayan Güneykent dünde Akdeniz Belediyeler Birliği Başkan ve üyelerini ağırladı.

Belediye Başkanı Fahrettin Gözgün Lavanta turizmi için yaptıkları çalışmaları “daha önceden gül turizmi ile kazandığımız deneyim ile lavanta turizmine de başladık. Gül yılda bir aylık bir sezonu kapsadığından sezonu bir şekilde uzatmamız gerekiyordu. Bu nedenle gülün ardından başlanan lavanta içinde turizm faaliyeti yürüteceğiz. Gelen misafirleri yine gül kahvaltısı ile karşılıyoruz. Ardından Keçiborlu’dan getirdiğimiz lavantalardan, lavanta suyu çıkarıyoruz ve Gül Üretici Kadınlar Derneğinin faaliyetleri ile Yunus Emre türbesi gibi yerleri misafirlerimize gezdiriyoruz” diyerek anlattı.