Lavanta kokulu köy sezonu kapattı

Lavanta kokulu köy sezonu kapattı

ABONE OL
Aralık 29, 2020 21:18
Lavanta kokulu köy sezonu kapattı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Lavanta kokulu köy Kuyucak’ta lavanta sezonu sona erdi. Köye lavanta bahçelerini görmek amacıyla gelen ziyaretçi sayısı 750 bin civarında olurken sezonun köy ekonomisine katkısı ise oldukça büyük oldu. Yaklaşık 3 ay süren sezonda günde binlerce aracın giriş çıkış yaptığı köy, bu günlerde sessizliğe büründü.

Lavanta kokulu köy sezonu kapattı

Türkiye’de her yerde dikilebilen ancak 35-40 yıllık lavanta bahçelerine sahip Kuyucak son dönemlerde lavantanın merkezi haline geldi. Lavanta Kokulu Köy olarak ünlenen Keçiborlu ilçesinin Kuyucak köyünde lavanta bahçeleri içine kurulan salıncaklar, sezonun bitmesi ile birlikte artık gelecek yaza kadar ziyaretçilerini beklemeye başladı.

[yazi ilgili_yazi_id=”170029″]

Lavanta sezonu olan Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında yüzbinlerce ziyaretçinin akın akın geldiği Kuyucak köy merkezi de bu günlerde sakin. Vatandaşlar yoğun geçen sezonun yorgunluğunu; kahvehanede çay içerek, sohbet ederek ve gelecek sezonu planlayarak gideriyor.

TKDK destekleri ile yapılan lavanta kokulu köyün ilk ve tek oteli sezonu yüzde yüz dolulukla geçirmiş. Otel işletmecisi İsmail Gökdağ; sezonun çok yoğun ve bereketli geçtiğini söyleyerek kendisine yatırım yapma imkânı sunan TKDK’ya (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) ve Isparta Valiliğine teşekkür etti.

Lavanta kokulu köy sezonu kapattı

Köye Isparta Valiliği destekleriyle ile yapılan yatırımlar ise meyvelerini verdi, BAKA desteğiyle Antalya ve Ankara’da kiralanan billboardlarda Isparta ve lavantanın tanıtımın yapılması, Ankara-İstanbul-Antalya-İzmir karayolunun Keçiborlu ilçesi bölgesinde; tanıtım tabelalarının yapılması, Lavanta Kokulu Köy Kuyucak yön levhalarının yerleştirilmesinin de etkileriyle, geçen yıl 250 bin olan ziyaretçi sayısı neredeyse 3 katına çıkarak 750 Bin kişiye ulaştı.

[benzer]

Sezonun bitmiş olmasına rağmen Kuyucak’ı görmeye gelen misafirler için halen lavanta ürünlerinin satıldığı birkaç stant bulmak mümkün. Çitçiler ise lavanta bahçelerini traktörle sürerek şimdiden gelecek sezon için bahçelerinin bakımlarını yapmaya başladılar.

Lavanta kokulu köy sezonu kapattı

LAVANTA KÖYÜNE ÖZEL KURS

Ülkemizde üretilen lavantanın %85’inin üretildiği Lavanta Kokulu Köy Kuyucak’ta turizm sezonun sona ermesi ile birlikte eğitim çalışmalarına hız verildi. Köyde stant açan vatandaşlar için hazırlanan eğitimler başladı. 251 kişilik nüfusa sahip Kuyucak’ta, Keçiborlu Kaymakamlığı ve Keçiborlu Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan hijyen kursuna 139 kişi başvuru yaptı.

Düzenlenen eğitime Vali Ömer Seymenoğlu, Keçiborlu Kaymakamı Okan Leblebicier, sektör temsilcileri ve çoğunluğu kadınlardan oluşan Kuyucak köyü sakinleri katıldı. Kursiyerlere eğitimin ardından yaka kartları verileceğini belirten Keçiborlu Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ender Taşdemir ayrıca köyde 320 saatlik Hediyelik Süs Eşyası Yapımı ve 42 saatlik Açık Alan İşletmeciliği kurslarının açılacağını söyledi.

Lavanta kokulu köy sezonu kapattı

Bu tür eğitimlerin amacının vatandaşların ev ekonomilerine katkı sağlamak olduğunu belirten Vali Ömer Seymenoğlu, hijyenin olmasa olmaz bir kriter olduğunu belirterek, eğitimlerin ardından yaka kartı almayanlara ticari faaliyetler için izin verilmeyeceğini kaydetti. Lavanta merkezinin Kuyucak köyü olduğunu belirten Vali Seymenoğlu, satılan ürünlerde kaliteden taviz verilmemesi gerekliliğinin altını çizdi.

Gelecek sezona bu günden itibaren her birlikte hazırlanalım diyen Vali Seymenoğlu, köyün arka sokaklarının da turizme açılmasınınım önemine değinerek. Pansiyonculuğun arttırılması için çalışmalara devam edeceklerini belirtti.

Kursa katılan Kuyucaklı vatandaşlar ise kurusun kendileri için son derece yaralı olacağını belirterek, katkısı olan herkese teşekkür ettiler.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0