DOLAR 16,6956 -0.03%
EURO 17,5090 -0.23%
ALTIN 968,88-0,08
BITCOIN 3414882,23%
Isparta
21°

AZ BULUTLU

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Kutlu Doğum Haftası

ABONE OL
Nisan 15, 2013 18:28
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Isparta’da Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (S.A.V.)’in doğumunun 1442. Yıldönümü nedeniyle ‘Kutlu Doğum Haftası’ programı düzenlendi. Belediye Kültür Sinemasında düzenlene programda Kuran-ı Kerim Tilaveti okundu.Törende konuşan Vali Memduh Oğuz, izzete giden en önemli yolun ilimden geçtiğini söyledi. Oğuz, “Bu yıl Resul Aleyhisselam’ın kutlu doğumunda insan onuru insan izzeti konu edildi. İlk yaratılışa gidip Hz. Adem’e vardığımızda insanın izzeti konusu karşımıza çıkıyor. Çünkü Cenab-ı Allah Hz. Adem’i yaratıp meleklerin ona secde etmesini emrettiğinde Adem’in faikıyetini ona öğrettiği esma ile meleklere göstermiştir. Adem’in meleklere üstünlüğü Adem’in ilminden kaynaklanmıştır. İnsanoğlu yaratılırken izzetiyle ilim birbirinden ayrılmaz bir biçimde bağlanmıştır” diye konuştu.

PEYGAMBER EFENDİMİZ ALEMLERE RAHMETTİR

Konuşmasında Hz. Peygamber efendimizin özelliklerinden bahseden İl Müftüsü Mehmet Emin Avcı, “Cenab-ı Rabbil Alemin Peygamber Efendimiz Alemlere Rahmettir. Tüm insanlar için bir bölgenin bir ırkın bir milletin değil de tüm insanlık için gönderildi. Hem müjdeleyici hem de uyarıcı bazı sıkıntılar var, Allah’ın azabı var. Cehennem var buralardan da uyarma özelliği de var. Cenabı hak onu en güzel örnek olarak göndermiştir. Her kademe bir örnek olduğunu Allah-u Teala beyan ediyor. Allahtan getirdiği emirleri insanlara Allahın kelamını hem de ilmin inceliklerini insanlara ulaştırmaktadır. Yüksek ahlak üzerine yaratılmıştır. Hem merhametlidir hem de şefkatlidir” dedi.

PEYGAMBERLER OLMASAYDI AHLAKI BİLEMEZDİK

İnsan başta yaratılırken olgusal olarak yaratılıştan ötürü yüce ve şerefli olarak yaratıldığını ifade eden SDÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Talip Türcan da, “En güzel biçimde yaratılmıştır. Fakat Allah’a halise kılınması olgusal değil. İrade orada yaratma kelimesini kullanmaz kuran-ı kerim tayin etme kelimesini kullanır. Yani ilahi irade diyor ki ben seni onurlu bir varlık olarak yarattım ama bunun devamı onurun korunması ilahi irade tarafından ön görülen ahlak ilkelerine bağlı kalmanla mümkündür. Bizim onurumuzu devam ettirecek olan ve ilahi iradeye halife yapacak olan ahlak ilkelerini peygamberler olmasaydı, onların çizgisi olmasaydı, biz ahlakı bilemezdik” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından kutlu doğum haftası nedeniyle düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP