Bağlantıda Kalın

Isparta

Küçükkabaca’da Özlenen Samimiyet: Sobanın Etrafında Toplandılar, Dertleri Paylaştılar

Yayınlanma

,

MİLLETVEKİLİ CESUR: “İYİLEŞME KÖYDEN BAŞLAYACAK”

Türkiye’nin seçim sürecine girmesiyle birlikte Isparta’daki çalışmalarını hızlandıran İYİ Parti Isparta Milletvekili ve 28. Dönem Milletvekili Adayı Dr. Aylin Cesur, yine yoğun bir mesai harcadı. Keçiborlu’nun ardından Senirkent’e geçen ve Uluğbey’de bir düğüne katılan Cesur, ardından Uluborlu ve köylerinde vatandaşlarla bir araya geldi, ortaya koyduğu projeleriyle geleceğe dair halka umut oldu.

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, Milletvekili Adayı Faruk Torun ve parti teşkilatları Keçiborlu ve köylerine yaptıkları ziyaretin ardından Uluborlu ilçe merkezi ile Küçükkabaca ve Dereköy’e giderek vatandaşlarla bir araya geldi. Gittiği her yerde halkın yoğun ilgisiyle karşılayan, bu ilgiyi de karşılıksız bırakmayan Milletvekili Cesur, Küçükkabacalı vatandaşlarla kahvehanede bulunan sobanın etrafında toplanarak samimi bir ortam oluşturdu. Hem dertleri dinledi hem de çözüm önerilerini anlattı, tarımsal faaliyetlerin sürekliliğinin Uluborlu gibi üretken bir ilçe için hayati önem taşıdığını söyledi.

Reklam

CESUR: “TARIMIN HAFIZASI GİDİYOR”

Milletvekili Cesur, halkla buluştuğu toplantılarda şu ifadelere yer verdi; “Mevcut iktidar köylümüz ve çiftçimizin hakkı olan gayri safi milli hasıladan vermesi gereken yüzde 1’i bile vermedi. Gelin çiftçiye destek olun; gül, lavanta, kiraz, elma var dedik. Milli tarım politikasına alalım diye talepte bulunduk, almadılar. Köylüye, çiftçiye desteği kaldırdılar. Isparta’yı kalkınmada öncelikli iller kapsamına alalım dedik, yapmadılar. Bugün gül üreticisi perişan, kiraz üreticisi perişan! Kiraz 15-20 lira dediler ama en son 3-4 liraya gitti, kiraz para etmedi. En canımızı yakan ise kiraz ağaçlarının kesilmesi oldu. Bugün tarımın hafızası gidiyor. Ağlatan kiraz olmaz, kiraz yüz güldürmeli. Eskiden ürününü satıp traktör alabilen üretici bugün traktörün lastiğini bile alamıyor. Bir traktörün arka lastiği 13000 TL. Üretim, tarım olmazsa bu ülke kendine yetemez.

HAVALİMANINI YAŞ MEYVE SEBZE TAŞIMACILIĞINA AÇIP, ARACILAR YERİNE DİREK ÇİFTÇİMİZİ KARA ORTAK EDECEĞİZ

Köylünün ve çiftçinin hiç olmadığı kadar büyük borçları var. Bu borçları silelim dedik, daha yeni bir kanun teklifi verdim. İktidar tarafından umursanmadı. Ama biz gelip uygulayacağız o yasayı ve bir çok iyi yasayı. Eğer biz bugün köklü bir çözüm üretemezsek, projelerimizi uygulamazsak ve sizler de üretimden koparsanız üretmezsiniz. Türkiye Gıda arar hale gelir. Sonra siz ürettiğinizden hak ettiğinizi alamazsanız, gidip esnaftan alışveriş yapamazsınız. Sizin çocuklarınız bir yerlerde okuyamazlar. Yani Esnafı da ayağa kaldıracak olan Türk köylüsüdür. Her şeyin başı Türk köylüsünün desteklenmelidir. Üretmezsek, üretileni pazarlamazsak çok şeyi kaybetmiş oluruz. İktidara geldiğimizde inşallah Isparta havalimanını yaş meyve sebze taşımacılığına açacağız, köylünün direkt kazanmasını sağlayacağız. Üreticimizin tüm sorunlarını bir bir meclise taşıdım. Elmada kirazda meyve birliği kuralım dedik, hepsini reddettiler. Gülbirlik gibi  oluşumlara destek olmamız lazım, şu anki hali de üzüyor bizi.. Hal yasasını düzenleyeceğiz. Çiftçiye, köylüye doğrudan destek vereceğiz. Onlar üretecek, tarlada verimini artıracak. Bir tarlada üretilenin 5 katı verim alınması gerekiyor ki ülkemiz ayağa kalksın. Başka türlü çiftçimiz çoluğuna çocuğuna ekmek sağlayamaz. Dünya çağdaş tarımla bunu yapıyor. Bizim her şeyimiz var yapmak için.  Eğitim fırsatı bulan çocuklarımız birer ziraat mühendisi, veteriner ya da farklı alanlarda meslek sahibi olup gelecek buraya” ifadelerine yer verdi. Tüm amacımız bu. Gençler istedikleri yerde, memleketlerinde iş bulabilsinler.

UMUDUNUZU ASLA KAYBETMEYİN, ARTIK İYİLER VAR

Türkiye’nin kalkınmasında tarımın çok önemli rol üstleneceğinin altını çizen Milletvekili Cesur domates, kiraz, elma üreterek eskiden olduğu gibi yine fabrikalar kuracaklarını belirterek, “Bugün köylüsü, çiftçisi, memuru, emeklisi hepsi perişan. Halinden memnun olan neredeyse yok! Parası olsa kaygısı var. Herkes yarınlara umutsuz. Gençler iş bulsak da gitsek, kurtulsak diyor. Ama ben sizlerden bir şey istiyorum: Hiç umudunu kaybetmeyin. Başımız dik, alnımız ak. Biz Yüce Türk Milletiyiz. Sırtımız hiçbir zaman yere gelmez. Kadınıyla, erkeğiyle, yaşlısıyla genciyle hiç ayrımcılık yapmadan Türkiye’nin birlik ve beraberliğini sağlayacağız. 14 Mayıs’ta yapılacak olan seçimlerde sandığa gidip, tüm bu olumsuzluklara son vermek için oyunuzu kullanın. 15 Mayıs sabahında hep birlikte bahara uyanalım. Liyakatli kadrolarımızla sizleri kucaklamaya  geliyoruz.” dedi. Uluborlu’da esnaf ve kahve ziyareti yapan, yoğun katılımlı kahve toplantılarında konuşan ve alkışlarla ayrılan Cesur ve beraberindeki heyet, daha sonra ev ziyareti yaptı.

Reklam
Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Isparta

ITSO girişimcilere öncülük ediyor

Yayınlanma

,

Yazar:

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Proje ve Ar-Ge Destekleme Ofisi, Genç Girişimciler Akademisi ve Kadın Girişimcileri Destekleme Ofisinin açılışı gerçekleştirildi. Ofisin, Isparta’nın ekonomisine ve istihdamına katkı sağlayacağını belirten ITSO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Çelik, aynı zamanda yeni başarı hikayelerine de ev sahipliği yapacağını ifade etti.

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Çelik ve yönetiminin ortaya koyduğu projeleri arasında yer alan Proje ve Ar-Ge Destekleme Ofisi, Genç Girişimciler Akademisi ve Kadın Girişimcileri Destekleme Ofisi hayata geçirildi. Ekonomi Kampüsünde düzenlenen açılışa ITSO Başkanı Metin Çelik, Isparta Ticaret Borsası Başkanı Hüdai Şahin, Süleyman Demirel Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Gençtürk, Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Serdal Terzi, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Dilek Özdemir, TOBB İl Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Uğur Büyükçulcu, daire müdürleri, oda başkanları ve davetliler katıldı.

‘SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA HAMLELERİNİN BİR PARÇASI OLDUĞUNA İNANIYORUZ’

Reklam

“Bir yıl önce gerçekleşen Odamız seçimlerinde ortaya koyduğumuz projeleri tek tek hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.” diyen ITSO Başkanı Metin Çelik, yaptığı açılış konuşmasında önemli mesajlar verdi. Hem kadın girişimcilerin hem de genç girişimcilerin iş hayatında daha fazla aktif rol almaları gerektiğini ifade eden Başkan Çelik; “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genç Girişimciler Kurulumuzun amaçlarına uygun olarak gençlerimizin girişimcilik potansiyelini ortaya çıkarmak için üniversite-sanayi işbirliği yaparak sermaye ihtiyacını ve çalışma alanı imkanını sağlamak üzere Genç Girişimciler Akademisini kurduk.
Yine projelerimiz arasında yer alan Kadın Girişimcileri Destekleme Ofisimiz; iş gücüne katılmak isteyen ve kendi fikirleri, kendi projeleri olan kadın girişimcilerimize danışmanlık hizmeti vermeyi, hibe programlarından yararlanabilmeleri için doğru yönlendirme ve doğru iş kolu seçimi yapabilmeleri konusunda yardımcı olmayı amaçlıyor.

Bizler, kadın girişimcilerin iş dünyasında daha fazla yer edinmelerini ve aktif rol almalarını istiyoruz. Onların ekonomik olarak güçlenmeleri, kendi potansiyellerini gerçekleştirmeleri, iş gücüne katılımı ve istihdam konularında etkili olmaları ülkemizin sürdürülebilir kalkınma hamlelerinin bir parçası olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle cesur adımların büyük başarılar getireceğini, neticesinde de önemli rol model olacağını düşünüyoruz.

Proje ve Ar-Ge Destekleme Ofisimizle de üniversite-sanayi işbirliğini daha üst seviyeye çıkarmayı amaçlıyoruz. Üniversitelerimizi yerleşkelerinden çıkarmak, iş dünyamızı da üniversite kampüslerine getirmek için Proje ve Ar-Ge Destekleme Ofisimiz en önemli aracı olacaktır. Ayrıca üyelerimizin KOSGEB, BAKA, TÜBİTAK gibi kurumların sağlamış olduğu hibe destek programlarından yararlanabilmeleri için burayı bir fırsat olarak görüyoruz. Isparta’mızın ekonomisine ve istihdamına katkı sağlayacağına, yeni girişimcileri, yeni hikayeleri ortaya çıkaracağına inandığımız ofisimizin hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

Reklam

İlimizdeki girişimci sayısını artırmak ve daha fazla katma değer sağlamak için çalışmalara devam ettiklerini belirten Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Serdal Terzi de uzun süredir verilen emeklerin karşılığını almaya başladıklarını söyledi.

Girişimciliğin ilimizde yaygınlaştırılması için düzenlenen ‘Isparta Girişimcilik Buluşması’ etkinliğinin ardından Proje ve Ar-Ge Destekleme Ofisi, Genç Girişimciler Akademisi ve Kadın Girişimcileri Destekleme Ofisinin açılış kurdelesi kesildi. Davetliler hem ofisi gezme hem de faaliyet alanları hakkında bilgi edinme fırsatı buldu.

Reklam
Okumaya Devam Et

Isparta

Isparta’da Bugün Vefat Edenler

Yayınlanma

,

Yazar:

6 Aralık 2023 Çarşamba günü Isparta ve ilçelerinde vefat edenleri Gazete32 haberlerinde bulabilirsiniz.

BAĞDAT BETÜL ÖRMECİ
HALIKENT MAH.KILIÇARSLAN SİT. 4 / BLOK K:1
ASRİ MEZARLIK CAMİİ
ASRİ MEZARLIK
06.12.2023 – Öğle Namazına Müteakiben

FİKRİ ULUTAŞ
YALVAÇ / MERKEZ
YALVAÇ / MERKEZ CAMİİ
YALVAÇ / MERKEZ MEZARLIĞI
06.12.2023 – Öğle Namazına Müteakiben

Reklam

MÜNİRE ÖZKAYA
GÜLİSTAN MAH.127 CAD.NO:21
EĞİRDİR / BADEMLİ KÖY CAMİİ
EĞİRDİR / BADEMLİ KÖY MEZARLIĞI
06.12.2023 – Öğle Namazına Müteakiben

NACİYE KARATAŞ
AYAZMANA MAH.UYDUKENT SİT.6. / BLOK K:5 / 17
HALIKENT CAMİİ
AKYOL MEZARLIĞI
06.12.2023 – İkindi Namazına Müteakiben

YILDIZ MURÇAK
ULUBORLU /MERKEZ
ULUBORLU CAMİİ
ULUBORLU MEZARLIĞI
06.12.2023 – İkindi Namazına Müteakiben

Reklam

İBRAHİM ÖNDER
SÜTÇÜLER/ KASIMLAR KÖYÜ
SÜTÇÜLER/ KASIMLAR KÖY CAMİİ
SÜTÇÜLER/ KASIMLAR KÖY MEZARLIĞI
06.12.2023 – İkindi Namazına Müteakiben

Okumaya Devam Et

Isparta

Isparta’da Özel Öğrencilerin Konser Ve Gösterisi Beğeni Topladı

Yayınlanma

,

Yazar:

Vali Aydın Baruş, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla düzenlenen konser programına katıldı. Isparta Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda Isparta’da faaliyet gösteren engelli dernekleri üyesi ve özel eğitim okullarında eğitim gören öğrenciler sahne aldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda sırasıyla Karınca Zihinsel Engelliler ve İstihdam Derneği +1 Down Mehter takımı konseri, Isparta Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi (Okulu) öğrencileri dans gösterisi, Gülşen Önal Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencileri bayrak gösterisi, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Mehmet Tönge Engelsiz Yaşam Merkezi kursiyerleri solo ve koro performansı, Nefes Otizm Derneği üyesinin şiir performansı, Isparta Belediyesi Engelliler Koordinasyon Merkezi Sorumlusu Emre Gökgöz’ün rap performansı ve son olarak Altı Nokta Körler Derneği koro performansı sunuldu.

Gösteriler katılımcılardan büyük beğeni alırken öğrenciler ve kursiyerlerin gösterilere hazırlanmasında emeği geçenlere çiçek takdim edildi.

Reklam
Okumaya Devam Et

Popüler