“Kredi kartıyla kurban alın ama faize düşmeyin”

ABONE OL
Eylül 22, 2015 22:34
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Isparta İl Müftü Vekili Yasin Yıldız, kredi kartına taksitle kurbanlık hayvan satın almanın dinen caiz olduğunu belirterek; “Ancak, borca faiz bulaşırsa o zaman caiz olmaz. Allah’a yaklaşma adına yapılan ibadete faiz bulaştırmış oluruz. Bu duruma dikkat etmek gerekir” dedi.

Kredi kartıyla kurbanlık hayvan satın alma konusunda en önemli noktanın kredi taksitlerini faize düşmeden ve zamanında ödenmesi olduğunu ifade eden İl Müftü Vekili Yasin Yıldız, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, şu bilgileri verdi; “Kurbanlık hayvanlar kredi kartına taksitle alınıp kesilebilir. Taksitle kurbanlık hayvan alıp kesmek dinen caizdir ve herhangi bir olumsuzluğu yoktur.

Deli olmayan, aklı olan ve 80,18 gram ve üzeri altın değerinde paraya sahip kişi, kurban kesmekle sorumludur. Kişinin durumu iyidir ancak parası olmayabilir. Bu takdirde o kişi rahat bir şekilde ödeyebileceğini düşüyorsa, kredi kartı ile kurbanlık hayvan alabilir ve kesebilir. Borç alarak da aynı işlemi yapabilir. Burada bir şeye dikkat edilmesi gerekiyor. Eğer kredi kartı borcuna faiz girerse caiz olmaz. Allah’a yaklaşma adına yapılan ibadete faiz bulaştırmış oluruz, bu noktaya dikkat göstermek gerekiyor” açıklamasında bulundu.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP