KOSGEB destek kapsamının genişletilmesini istiyoruz

KOSGEB destek kapsamının genişletilmesini istiyoruz

ABONE OL
Mayıs 6, 2021 13:21
KOSGEB destek kapsamının genişletilmesini istiyoruz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Esnaf odaları başkanlarına yönelik KOSGEB Bilgilendirme Toplantısında, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ahmet Tural, toplantıya katılan TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç’e KOSGEB desteğinden daha çok sektörde esnafın yararlanması için talepte bulundu. TBMM Başkanvekili Bilgiç, bunu haklı bir talep olarak gördüğünü belirterek, “İlgili Bakanlıklarımızla konuyu görüşeceğim” dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan pandemiden etkilenen imalat sektöründeki mikro ve küçük işletmeler ile 2017 ve sonrasında kurulmuş imalat, bilgisayar programlama ve AR-Ge sektöründeki yenilikçi genç işletmelere yönelik verilecek KOSGEB desteği hakkında esnaf odaları başkanlarını bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Video konferans üzerinden yapılan toplantıya TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç de katıldı.

DESTEĞİN KAPSAMI GENİŞLETİLMELİ

Bu desteklerden yararlanmada sektör kriterinin imalat, bilgisayar programlama ve Ar-Ge faaliyetleri olarak belirlendiğini kaydeden Isparta Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ahmet Tural, “Şartları taşıyan firmalar e-devlet üzerinden başvuru yapabilecek. Şartları kabul gören mikro işletmeler için 30.000 küçük işletmeler için 75.000 Liraya kadar 3 yılı ödemesiz 5 yılda geri ödemeli destek sağlanacak. Amacımız odalarımıza kayıtlı olup bu sektörlerde faaliyet gösteren esnafımızın bu destekten yararlanmasını sağlamaktır. Verilen destek pandemi sürecinde önemli bir destektir. Beklentimiz bu yönde bir desteğin pek çok sektörü içine alarak verilmesi yönündedir. Çünkü esnafımızın ayağa kalkması için nakit desteğine ihtiyacı vardır. Uzun vadede verilecek bir cansuyu kredisi esnafımızı ciddi ölçüde rahatlatacaktır” dedi.

HER KONUDA BİZE DESTEK OLUYOR

TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç’e teşekkür eden Tural, kendisinin vakti olmamasına rağmen video konferans toplantısına katılarak esnafın sorunlarını dertlerini dinlediğini söyledi. Başkan Tural “Bir sorunumuz olduğu zaman gece gündüz saat mefhumu olmadan arayıp sorunlarımızı aktarabildiğimiz ve bunlara çözüm bulabildiğimiz bir noktadayız. Kendilerinden Allah razı olsun. Her konuda bize destek oluyor” diye konuştu.

UYGULAMADA BİRLİK SAĞLANDI

TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, uygulamada birliği sağlamak adına zincir market satışlarında düzenleme getirildiğini belirterek “Zincir marketlerde zücaciye, elektronik eşya, tekstil gibi ürünlerin satışının yasaklanması konusunda Ahmet Başkanımızla görüştük. Daha sonra İçişleri Bakanımız ve Ticaret Başkanımızla görüştük. Burada önemli olan uygulamada birliğin sağlanmasıydı. Bu yasağın 7 Mayısta başlatılıyor olmasının sebebi de mağazaların kendilerini buna göre hazırlamaları için verilen süredir” dedi.

HAKLI BİR TALEP OLARAK GÖRÜYORUM

Pandeminin başından bu yana Cumhurbaşkanımızın himayelerinde bakanlıkların ve diğer birimlerin özverili bir çalışma yaptığını kaydeden Bilgiç, “Bu noktada sağlık çalışanlarımız , Aile Sosyal Politikalar çalışanlarımız, jandarmamız, polisimiz, Belediyelerimiz, Özel İdarelerimiz özverili bir çalışma ortaya koydu. Esnafımız sanatkarımıza hassasiyetle verdiği desteklerden dolayı teşekkür ediyorum. Ülkemizin pandemide vatandaşa verdiği destekte G 20 ülkeleri arasında açık ara önde olduğu hazırlanan raporlarda ortaya konulmuştur. Evet bir çok destek veriliyor. Ama hiçbir zaman yeterli olduğunu söylemek doğru değil. Mutlaka daha geliştirilmesi, iyileştirilmesi vatandaşımızın esnafımızın tüm sorunlarını ortadan kaldıracak desteklerin ortaya konuşması gerekiyor. Bunun için de pek çok paket açıklandı. Bu son açıklanan pakette ağırlıklı olarak imalat ve yazılım sektörünü içine alan bir destek oldu. Burada alım satan yapan esnafımız bu destekten yararlanamıyor. Burada Ahmet Başkanımız haklı olarak bu desteğin genişletilmesini talep ediyor. Bunu haklı bir talep olarak görüyorum. Bu noktada ne yapılabilir. Bunun yanında başka ne gibi destekler ortaya konabilir. Gerçek manada ihtiyaç alanları nelerdir. Bu çerçevede taleplerimizi ortaya koymamız lazım. Bu toplantıyı son derece önemli buluyorum. KOSGEB İl Müdürümüze, Ahmet Başkanımıza ve oda başkanlarımıza da teşekkür ediyorum. Buradan çıkan sonuçlarla nerede eksiklik var. Hangi noktada müdahale gerekiyor gibi sorunların cevaplarını bulma şansımız olacak. Bu toplantıda çıkan sonuçları da ilgili Bakan arkadaşlarımıza ileteceğim” dedi.

YILDIRIM KOSGEB DESTEĞİNİ ANLATTI

Ardından KOSGEB İl Müdürü Yurdun Yıldırım, desteklerden yararlanma şartları, nasıl başvuru yapılacağı, desteğin verilme süreci ve geri ödenme sürecine ilişkin bilgileri verdi. Yıldırım, bu desteği Isparta’da etkin bir şekilde kullandırmak istediklerini söyledi. Birlik Başkanı Tural da, Yıldırım’a teşekkür ederek, “Bu konuda detaylı bir rapor hazırlayalım. Sayın Vekilimize ulaştıralım. Devletimizin verdiği bu desteklerden esnafımızdan bir kişi bile faydalansa bizim için önemlidir” görüşünü iletti.

GENİŞ KAPSAMLI YAPILANDIRMA İÇİN GÖRÜŞMELERİMİZ SÜRÜYOR

Son olarak değerlendirmede bulunan TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, “Geniş çaplı biraz da karışık olan bir destek. Kullanım açısından zorluklar olduğunu görüyorum. Ama Isparta’da ne yapabiliriz ona bakalım. Bunun genişletilmesi noktasında ilgili arkadaşlarla görüşeceğim. Tabi yapılandırma konusunda da talepler var. İçinden geçtiğimiz bu anormal dönem itibariyle önümüzdeki dönem içersinde hem yapılandırmalarımızda hem daha önce yapılan müracaatlar için daha geniş kapsamlı bir yapılandırma için de görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Ahmet Başkan gerçekten her platformda ciddi bir mücadele veriyor. Bu mücadele içinde eğer biz de bir yerlere dokunabiliyorsak bu da bizim için ayrıca mutluluktur. Bu vesileyle hepinizi Ramazan Bayramına kavuşturmayı nasip etsin. Bayramınızı şimdiden tebrik ediyorum” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP