Koku sorunu ile alakalı mutlu sona ulaştık

Koku sorunu ile alakalı mutlu sona ulaştık

ABONE OL
Ağustos 27, 2020 06:33
Koku sorunu ile alakalı mutlu sona ulaştık
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Seçim döneminde vatandaşların siyasilerden talep ettiği en önemli sorunlar arasında yer alan koku sorununun tarihe karışması için gerekli adımlar bir bir atılıyor. Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in göreve gelmesinin ardından verdiği talimatla kötü koku yayan sıvı atıklar Sıvı Atık Arıtma Tesisi Deşarj Suyunun Kapalı Sisteme Alınması projesiyle tarih oluyor. Proje kapsamında 12 milyon liralık yatırım gerçekleştirildi ve bu yatırım karşılığında toplam 5200 metre uzunluğunda hat döşemesi yapıldı. Bu hatla birlikte açıktan akan atık sular kapalı sisteme alındı. Yine Deri Organize Sanayi Bölgesi atıklarının da kapalı sisteme alınmasıyla ilgili 1000 metre uzunluğunda hat döşendi, bu hatta ana hatta bağlandı. Başkan Başdeğirmen, bununla birlikte 130 bin kişiye hitap eden tesislerin 500 bin nüfusa hizmet verebilmesi ve 2045 yılına kadar sorunsuz kullanılabilmesi için yeni sıvı atık arıtma tesisi projesinin de hazırlandığını ve en kısa zamanda da yatırım çalışmalarına başlanacağı müjdesini verdi.

Sıvı Atık Arıtma Tesisi Deşarj Suyunun Kapalı Sisteme Alınması dolayısıyla Sıvı Atık Arıtma Tesislerinde bir program düzenlendi. Programa Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen’in yanı sıra Sav Belediye Başkanı Şakir İpekçi, belediye meclisi üyeleri, muhtarlar ile birlikte çevre sakinleri katıldı.

Koku sorunu ile alakalı mutlu sona ulaştık

Programda konuşan Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, seçim sürecinde vatandaşların dile getirdiği rahatsızlıkları tek tek çözmeye çalıştıklarını söyledi.

Başkan Başdeğirmen, “Şu anda Isparta’mızın en önemli sorunlarından bir tanesi olan kötü koku sorunu ile alakalı mutlu sona ulaştığımız için hep beraberiz. Tabi ki biliyorsunuz Isparta’mızı yıllardır rahatsız eden, Antalya’dan Isparta’ya girişte tüm Isparta’ya gelen misafirlerin ‘ne bu koku’ dediği ve buradaki birçok mahallemizin ve bölgemizin Sav dahil rahatsız olduğu bir kötü durumdan kurtulmuş olduğumuz bir andayız. Tabi ki bizleri ve Isparta halkımızı rahatsız eden ve Isparta’nın imajını bozan bir sorundu bu. Isparta’ya gelen herkes gül kokusu ile karşılanmayı bekliyorlardı. Herkes diyordu ki ‘gül şehrine geliyoruz’ Ama maalesef ki bu kötü koku bizim imajımızı bozmaktaydı. Bizler de göreve gelir gelmez bunun hemen giderilmesi gerektiği bilinci ile hareket ettik” dedi.

Seçim çalışmalarında Isparta’nın 4 ana sorunu ile karşılaştıklarını dile getiren Başkan Başdeğirmen şunları söyledi:

“Gittiğimiz her yerde konuştuğumuz tüm vatandaşlarımızın tamamının 4 konuda birleştiğini gördük. Bunlar neydi? Bir tanesi ITKM inşaatı idi. Bir tanesi, şehir merkezindeki trafiğin kötü olması idi. Üçüncüsü, son 10 yıl içerisinde TOKİ ile alakalı hiçbir yatırım yapılmadığı ile alakalıydı. Dördüncüsü de bu kötü koku sorunu idi”

Seçim sürecinde vatandaşların talepleri arasında olan ITKM ve TOKİ konutları ile ilgili de bilgiler veren Başdeğirmen, “Biliyorsunuz ITKM ile alakalı çalışmalarımız başladı. İnşaatımız devam ediyor. Şehir merkezindeki trafikteki sorunun kalktığı inancındayız. Çünkü geri dönüşler tamamen bu yönde. TOKİ ile alakalı da hepimizin bildiği gibi 1000 dairenin çekilişini yaptık. Onun inşaatı önümüzdeki günlerde ihalesi yapılarak devam edecek. Proje çalışmalarımız bitmek üzere. Daha sonra ihalesi yapılıp inşaatlara başlanılacak. İkinci dönem yani önümüzdeki nisandan sonra devam edecek olan 1500 tane konutla alakalı çalışmalar da devam ediyor. Sanırım Ekim – Kasım gibi onların da şartları ve günleri belli olacak. Bu üçü de bugüne kadarki hallolmuş sorunlarımız” şeklinde konuştu.

Sıvı Atık Arıtma Tesisinin kapasitesinin yetersizliğinden dolayı arıtılamayan sıvı atıkların açık sistemle Antalya yolunda kendiliğinden bertaraf olduğunu ve bununda ciddi bir koku sorununa neden olduğunu anlatan Başkan Başdeğirmen, “Dördüncü sorunumuz olan kötü koku sorunu da bu güne kadar gece- gündüz çalışarak tüm ekiplerimizin vermiş olduğu mücadele sonucunda kapalı sisteme alındı. Bu görmüş olduğumuz tesisin içerisinde, burası tabi ki yaklaşık 25 yıl önce yapılan ancak Isparta’mıza şu anda hizmet edemeyen bir tesis. Buraya gelen Isparta’daki yaşayan vatandaşlarımızın atıklarının tamamını alamadığı için büyük bir kısmını şu anda görmüş olduğunuz bu kanaldan açıktan daha ilerilere giderek Antalya yolunda bertaraf oluyordu. Tabi ki bu da giderken anormal derecede bir koku yayıyordu. O koku hem bizim birçok mahallemizi, Sav’ı ve şehir içerisindeki hat üzerindeki girişteki büyük rahatsızlıktı. Şimdi bizler bu sorunu çözmek için yola çıktığımızı söylemiştik. Bu problemi bizler çözeceğimizi söylemiştik ve çok şükür ki yüce Rabbim bizlere nasip etti ve şu anda ön aşamasını bitirmiş olduk. Nedir bu ön aşaması? Buradan açıktan giden tüm atıkları kapalı sisteme almaktı. 5 bin 200 metre buradan Antalya yoluna kadar bir hat çekerek buradaki açıktan giden bu arıtılamayan sıvı atığı kapalı sistemle Antalya yoluna götürdük. Tabi ki bir ön çalışma. Bu tam bir çözüm değil. Tam çözüm nedir? Bu tesisin şu andaki 130 bin kişilikten 500 bin kişiliğe çıkabilmektir. Peki onları ne yaptık? Geldiğimiz günden beri bunun proje çalışmalarını yaptık ve projemiz hazırlandı. Şu anda İller Bankası ile beraber çalıştığımız, ayrıca Devlet Su İşleri ile beraber çalıştığımız iki ayrı aşamalı proje çalışmalarımız tamamlandı. İlimizde şu anda hem DSİ’nin hem de İller Bankasının Isparta için hazırlamış olduğu projeler mevcut. Biz bu projeleri en iyi şekilde nasıl çalıştırabiliriz, ne kadar erken zamanda bitirebiliriz bunun çalışması içerisindeyiz. Tabi ki bu tesis bizim için şu anda yapmış olduğumuz kapalı sistem tesisi çok önemli. Bu büyütme, yenileme ve revize işlerimizin dışında o zamana kadar yapılacak tüm çalışmaların durumunu şu anda yapmış olduğumuz bir çalışma halletmiş oluyor” diye konuştu.

Söz konusu derenin tabanının temizlenme işleminin yaklaşık bir ay süreceğini anlatan Başkan Başdeğirmen, “Daha sonrasında da burası, buradan aktarılan temiz suyun kullanılması için de kullanılacaktır bu kapalı tesis. Yani burası bize çok uzun yıllar hizmet edecek çok önemli bir tesisti. Tam 1 yıldır burayı bu hale getirmek için uğraştık. 7,5 metre derinlikten açmıştık. Çünkü buraya bir cazibe vermemiz gerekiyordu. Aslında belki bugünden itibaren bütün atıklarımız arıtılsa da arıtılmasa da bu kanaldan kapalı sistemden giderek herhangi bir koku yaymayacak. Ancak şu anda görmüş olduğunuz çalışma, burası yıllardır şu atığı taşıyan dere. Şu tesisin çıktığı yerden Antalya yoluna kadar giden dere. Yıllardır bu dere tabi bu pis atığı taşırken altta büyük bir tortu bırakmış. O kokuyu muhafaza eden alan şu anda DSİ’nin de bize vermiş olduğu destekle gördüğünüz gibi bu kanalı temizliyoruz. Tabi ki bu kanalı temizlerken bunu kaldırdığımız zaman yaklaşık 1 ay buradaki bu kanalın temizliği sürecektir. Bu kanal temizlenirken burada 1 ay belki bu kokuyu az da olsa çekmek zorundayız. Ama ondan sonra biz bu kokuyu ıslah edeceğiz tertemiz yapacağız ve altta önceden gelen yılların birikimi olan pisliği kaldırmış olacağız ve bir daha koku olmayacak inşallah. Şu anda biz bundan dolayı çok mutluyuz. Önemli bir yatırım yaptık. Önemli bir çalışma yaptık. Burada fen işlerimize, su ve kanalizasyon işlerimize çok teşekkür ediyorum. Bu tesisin tamamını su kanalizasyon ekibimiz kendisi yaptı. Dışarıya herhangi bir iş vermeden, kendi imkanlarımızla su ve kanalizasyon müdürlüğümüz bu işi tamamladı.

Bizim yapmış olduğumuz bu çalışmanın içerisinde bir tane daha artımız var. Deri Organize Sanayii’nin de atıkları var biliyorsunuz. Onun da 1 km’lik kısmı açıktan geliyordu. O 1 km’lik kısmı da orada kapalı sisteme alarak kendi hattımıza bağladık. Orada da herhangi bir sorun kalmadı artık. Daha önceden Deri Organize Sanayinin de kendi arıtmalarının içerisindeki havuz kapaklarının kapanması bir kısım oradaki kokuyu engellemişti. Ama açıktan gelen bir hat vardı oradan gelen kanalizasyon atıkları ile alakalı. O 1 km’lik kanalı da biz kapalı sisteme aldıktan sonra bu bölgede herhangi bir şekilde koku olma imkanı kalmadı artık. Ve önümüzdeki günlerde bunu hep beraber hissedeceğiz. Ve bu şekilde rahat ve huzurlu sağlıklı bir yaşam burada devam edecektir inşallah. Bunun için çalışmalarımız devam ediyor. En büyük çalışmamızın gereği, bu tesisimizin 500 bin kişiliğe endeksli, bizim 2045 yılına kadar kullanabileceğimiz bir hale getirmektir. Projemiz hazır ve bununla alakalı çalışmalarımız da devam ediyor. En kısa zamanda onun yatırım çalışmalarına başlayacağız inşallah” ifadelerini kullandı.

Söz konusu çalışmaların uzun yıllar önce yapılmış olması gerektiğini kaydeden ve bu sebeple vatandaşlardan özür dileyen Başkan Başdeğirmen, “Ben özellikle buraya yakın mahalleler ve Sav halkından Isparta Belediyesi olarak özür dilemek istiyorum. Çünkü uzun yıllar bunun daha önce yapılarak, daha güzel bir şekle getirilme imkanı varken maalesef ki bu günlere kaldı. Bu yıllardır da bu insanların feryatları çoğaldı ve artık isyan haline geldi. Şu anda çevre mahallelerdeki komşularımız da var. Onların sıkıntılarını ben biliyorum. Birkaç kez geldim kendileriyle görüştüm. Gerçekten buradaki o kokuyu çekmek kolay bir şey değildi. Çok zordu. Yıllarca pencerelerini açamadılar, çocuklarını oyun sahalarına gönderemediler. Ama bundan sonra artık o vatandaşlarımız balkonlarında çaylarını kahvelerini içebilecekler. Çocuklarını rahatlıkla bahçelerinde oynatabilecekler. Bu koku sorunu bittiği için bu mutluluğunu ben de görüyorum ve çok mutlu oluyorum. Aldığımız vazifeleri yerine getirmek ve vermiş olduğumuz sözleri yerine getirmek bizleri mutlu ediyor. Allah devletimize zeval vermesin her türlü desteği devletimizden alabiliyoruz. Bizim istediğimiz her türlü yatırımda bizlerin yanında oluyor Cumhurbaşkanımız, milletvekillerimiz, büyüklerimiz. Hepsine ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum” dedi.

Gazetecilerin tesisin maliyetine ilişkin sorularını da yanıtlayan Başkan Başdeğirmen, “Tabi ki bu tür hizmetlerde maliyetler ikinci planda. Kaça mâl olursa olsun insanların sağlığı ve huzuru için yapılması gereken, tüm vatandaşlarımızın istifade edebileceği her yatırımda maliyette hiçbir zaman tereddüdümüz olmaz. Önemli olan yapmış olduğumuz harcamadan vatandaşlarımızın büyük bir bölümünün istifade edebilmesi. Cumhurbaşkanımızın bize vermiş olduğu manifestoda bu yazıyor. Biz de bu anlamda yaptığımız yatırımın değerinden daha çok insanlarımızın istifadesinin ne kadar çok olacağıdır. Biz buraya 1 yıl içerisinde 12 milyon lira para harcadık. Bu önemli bir miktar, önemli bir yatırım. Belediyemiz imkanları ile yaptık. Hiçbir yerden kredi kullanmadık ve hiçbir yere borçlanmadık. Alım ihalelerimizi yaptık ve kendi elemanlarımız bu işi buraya kadar getirdiler ve sonuçlandırdılar” dedi.

Sav Belediye Başkanı Şakir İpekçi de yaptığı konuşmada “Bugün gurur duyduğumuz bir gün. Çok güzel bir gün. Vatandaşlarımız bilhassa Sav halkı bu konudan muzdaripti. Sav’lı birisi pazara gittiği zaman Sav’ı duyanlar geçip gidiyordu. Vatandaşlarımız rahat bir pazara çıkacak, rahat bir şekilde ürünlerini sergileyip satacak. Ben buradan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, milletvekillerimize, Isparta Belediye Başkanımız Şükrü Başdeğirmen’e, daire müdürlerimize çok teşekkür ediyorum. Göreve geldiği günden bu yana kötü koku sorunu üzerinde çalışıyor. Artık kötü koku olmayacak, Isparta gül kokacak” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0