Kız ve Erkek öğrenci aynı evde kalabilir mi ?

ABONE OL
Kasım 6, 2013 13:57
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Üniversite deyince akla dershaneler, çözülen binlerce soru ve sonunda çimenlere yatmalar gelse de bir üniversite öğrencisi için belki de en önemli şey evdir, barınmadır. Şimdilerde çok tartışılan ülkemizdeki öğrenci evlerini az buçuk internetten veya yaşadığımız şehirden biliyoruz.
Baştan söyleyeyim; Kalamaz. İmam nikahlıymış, şöyleşmiş-böyleymiş, nişanlıymış; kalamaz. Resmi nikahın haricindekilerin insanları aldatma davranışı değil, kötü ruhlarını tatmin etmenin dışında bir anlamı yoktur.

Şimdi zannedeceksiniz ki kız ile oğlan bir arada olur mu?

Elbetteki bizim sosyal, kültürel ve dini inancımız gereği olmaz. Ama oluyor. Siz kısıtlasanız da, evini de ayırsanız, dershanesini de ayırsanız, dünyasını bile ayırsanız, başını da örtseniz…. yani ne kadar engelleyici, kısıtlayıcı, yasatklayıcı, ahlak polisli, kanun düzenleyerek ne yapmaya çalışırsanız çalışınız. Hani şu kız-erkek deyince aklınıza hemen geliveren, ateş-barut hikayesi, cinsel istekler, gayri nizami yaşam tarzı var ya yine olur yine olur.

Nasıl mı; Diyelim okulu ayırdınız, yurdu ayındınız, evini ayırdınız, türbanlara, çarşaflara bürüdünüz. Peki o insanı dayakla, hapisle, cehennemle bile korkutsanız vakti ve saati geldiyse ve iç dürtü (yani şeytanınız sizi zorlarsa) hareket geçerse internetten tanışır, telefonlaşır bir kent kıyıcığında, ormansı, otsu alanlarda yine yapar yine yapar.

Yani siz DELİ ve KANLI birileri ile oynayamazsınız. Önemli olan onları eğitmek, güzeli ve doğruyu göstermek, yanlış işler yapmasını önlemek, sağlam karakter aşılamak, dürüst ve iyi ahlakın timsali haline getirmektir. Eğer kadınla- kızla bu kadar uğraşırsanız; yani bir insana 40 kere deli deyin deli olur gider. O yüzden bu kızlarımıza güvendiğimizi, çağdaş birey olduklarını, gelecekte en yüksek kadro ve kademelerde görmek istediğimizi, erkeklerin seks objesi, aracı olmadıklarının bilincini, erkek ve kadının her yerde eşit olduğunu öğretmek en güzelidir. Eğer siz evde-ailede-toplumda-okulda yani her yerde sağlam karakterli evlatları yetiştirirseniz, o bilinci aşılar ve ona güvendiğinizi söyler, hissettirirseniz; bir ordu askerin içine bile gönderseniz, sapa sağlam gelecektir.

Çocuklar tamam aynı evde kalmasın bunun bir çok yanlış yönü var. Ama kızlarla erkekler kafelerde, spor alanlarında, kantinlerde, evlerde bir araya gelip ders çalışabilmeli, sohbet edebilmeli hatta eğlenmeli de ancak bunun ahlaki ve dini eğitimi ailede ve toplumda verilmeli, ne -nereye kadar çizgi bilinmeli. Yoksa tümden özgürlükler; Alkol, uyuşturucu, seks, bunalım, intihar zincirlerine götürür, Allah korusun.

Başbakan gerekirse kanun çıkaracağız, gerekirse valiler, güvenlik güçleri evleri basacak diye açıklama yapmış. Başbakanım amacın iyi ama söylemin yanlış. Şimdi aynı şey Amerika’da veya bir Avrupa’da işte kızlı -erkekli imam nikahlı yaşayan cemaat evleri basılsa ne düşünecektiniz? Siz halis bir düşünceyle yola çıkıyorsunuz ama söyleme şekliniz yanlış algılara yol açıyor insanlar üzerinde. Eğitim ve güven verin bu gençliğe ve güzeli doğruyu anlatın, yapılmaması gerekli şeyleri yasak değil kural haline getirin.

Bir de işte; “kız okutulur mu, evlendireceksin kurtulacaksın” anlayışı çok yanlış bir olaydır” Kız çocuklarının üniversite eğitimi almasının yaygınlaşması şurada 30 yıllık bi mesele bundan önce o okumayan insanların toplumdaki yanlışları nereden kaynaklanıyordu? Hiç kız ile erkek buluşup samanlık seyran olmuyor muydu? Hiç mi Türk Sineması izlemediniz, konuların teması %70 bunun üzerine değil miydi?

Allah aşkına bağcıyı dövmeyelim. Sadece eğitim ve güven şart?

Secattin BÜYÜKDAVRAZ-FNMB ISPARTA-GAZETE32

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP