Kız Erkek ayrı yemek uygulamasına destek

ABONE OL
Kasım 12, 2013 13:24
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Isparta Ahmet Melih Doğan Anadolu Lisesi’nde tepki üzerine kaldırılan kızlı erkekli yemek uygulamasına Anadolu Gençlik Derneği’nden destek geldi.Okul önünde toplanan Isparta Anadolu Gençlik Derneği üyeleri adına Faruk Çenber tarafından okunan basın açıklamasında, kızlı erkekli ayrı yemek uygulamasına destek verildi.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi ;

Bilindiği üzere geçtiğimiz haftanın en çok konuşulan ve tartışılan konularından birisi de üniversite öğrencilerinin eğitimi ve öğrencilerin kaldıkları ev ve yurtların durumları oldu. Ülkemizdeki üniversite devlet yurtlarının çok sınırlı sayıda olması, özel ve vakıf yurtlarının da yetersizliğinin bir sonucu olarak bazı aksaklıkların ortaya çıktığı somut bir şekilde ülke gündeminde yer aldı. Buna dayalı olarak bazı illerimizde üniversite öğrenci evlerinde kız ve erkek öğrencilerin beraber konakladığı Sayın Başbakan tarafından dile getirilerek, “Denizli ilinde şahit olduk. Yurtların yetersizliği beraberinde çeşitli sıkıntılar doğuruyor. Üniversite öğrencisi genç kız, erkek öğrenci ile aynı evde kalıyor. Bunun denetimi yok. Bunun bir şekilde denetimi yapılacak.” İfadeleri, milletimizin ahlâkî, gelenek ve adetlerinin bir tezahürüdür. Bu vesile ile milletimiz ve de özellikle velilerimiz olumlu tepkileri ile konuya ilgili ve hassas kalmışlardır. Fakat bazı çevrelerin, farklı maksatlar ile kendi siyasi emelleri doğrultusunda, konunun dışında bir söylem içerisinde bulunmaları, aslında kendilerinin işi sulandırmak olduğunu gözler önüne sermektedir.

Ülke gündeminde yer bulan “kızlı-erkekli aynı evde kalma” tartışmasının bir yansıması olarak da Isparta ilimizde bir karşılık buldu. Bilindiği üzere Ahmet Melih Doğan Anadolu Lisesi’nde, kız ve erkek öğrencilerin öğle yemeklerini ayrı yemeleri konusunda 21 Ekim’de okul pansiyonun yemekhane kapısına asılan bir duyuru ile belirtildi. Duyuruda, pazartesi, salı ve çarşamba günleri kız öğrencilerin saat 12.25- 12.40, erkek öğrencilerin 12.40- 13.00 saatleri arasında, perşembe ve cuma günleri ise erkek öğrencilerin 12.25- 12.40, kız öğrencilerin 12.40- 13.00 arasında yemek yiyeceği belirtildi. Duyuruda, uygulamanın birinci dönem sonuna kadar geçerli olacağı, ikinci dönem bu düzenlemenin değişeceği kaydedildi.

Almanya, İngiltere ve Amerika’da da karma eğitim sorgulanarak tartışmaya açıldı. Bu saydığımız ülkeler karma eğitimi yüzyılın en büyük pedagojik yanlışı olarak nitelendirdi. Kız ve erkek öğrencilerin eğitimlerini beraber almasının zararları keşfedildi. Şimdi burada gayet iyi bir niyet ile uygulamanın sadece yatılı öğrenciler için yapıldığını görmekteyiz. 260 öğrencinin aynı anda yemek kuyruğunda beklemesi ya da bir kısmının soğuk havalarda dışarıda beklemesi yerine, önce kız ya da erkek öğrencilerin yemek yemesinin daha olumlu olacağı yönünde bir uygulamaya geçilmiş. Fakat bazı çevrelerin bu uygulamaya bir tepki gösterdiğini görmekteyiz. Geçtiğimiz günlerde bazı grupların, Ahmet Melih Doğan Anadolu Lisesi’nin bahçesinde kızlı erkekli tost yeme şovu, aslında işin yine sulandırılmaya çalışıldığının bir göstergesidir.

Hiçbir öğrencinin özgürlük alanına girilmeden, hatta öğrencilerin daha rahat ve sağlıklı bir şekilde yemek yemelerini sağlamak amacı ile başlatılan bu uygulamadan kim nasıl bir endişe duyabilir? Bunu da siz değerli velilerimizin takdirine bırakıyoruz. Bütün toplumun refahı için ön ayak konumunda olan sendikaların bir kısmının ve bazı grupların okul yönetimine dolaylı baskılarına anlam verememekteyiz. Onları baskı içerikli açıklamalarından vazgeçmeye davet ediyoruz.

Anadolu Gençlik Derneği Üyeleri Olarak Buradan,

Okul idaresinin bu uygulama kararına tepki gösteren bazı çevreleri akl-ı selim düşünmeye davet ediyoruz.
Milletimizin gelenekleri ile ahlakî yaşamlarının gereği gibi yaşatılması konusunda atılan adımlara engel olmamaya, aksine bu tür uygulamaların teşvik edilmesine davet ediyoruz.

Bu uygulamanın sadece Ahmet Melih Doğan Lisesi’nde değil, başta imam hatip okullarımızın olmak üzere, bütün liselerimizin yöneticilerini bu konuda kararlı adımlar atmaya davet ediyoruz.

Bu uygulamaya sabah kahvaltıları ve akşam yemeklerinin de dahil edilmesi yönünde çalışma yapılmasına davet ediyoruz.

Aynı hassasiyeti üniversite öğrencileri olarak, üniversitedeki yöneticilerimizi de bu uygulamanın üniversiteye ait yemekhanelerde de hayata geçirilmesine ilişkin adımlar atmaya davet ediyoruz.

Bizler Anadolu Gençlik Derneği üyeleri olarak liselerimizde hayata geçirilmesini temenni ettiğimiz bu tür uygulamaları destekçisi olmaya devam edeceğiz.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP