Bağlantıda Kalın

Antalya

Kırkpınar’da Antalya Büyükşehir fırtınası esti

Yayınlanma

,

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in Antalya’da ata sporu yağlı güreşe verdiği destek 662’nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde Yusuf Can Zeybek’in Türkiye Cumhuriyeti Başpehlivanlığı unvanı ile taçlandı. İki yıldır Kırkpınar finalini başkasına kaptırmayan Antalya Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü’nün başpehlivanları 4 yılda 3 kez Kırkpınar başpehlivanlığını kazanma başarısı gösterdi.

Bünyesinde 13 başpehlivan olmak üzere yaklaşık 300 sporcu barındıran Antalya Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü, 662’inci Tarihi Kırkpınar Güreşleri’nde tarih yazdı. 662’inci Tarihi Kırkpınar Güreşleri’nde 64 sporcusu ile katılan Antalya Büyükşehir Belediyesi başta başpehlivanlık olmak üzere diğer boylarda da önemli başarılar elde etti. Saray İçi Er Meydanı’ndaki başpehlivanlık final müsabakasında Büyükşehir Belediyesi’nin iki güreşçisi Yusuf Can Zeybek ve İsmail Balaban karşı karşıya geldi.

EMEKLERİMİN KARŞILIĞINI ALDIM

Reklam

2021 yılında Kırkpınar’da başaltı birincisi olarak başpehlivanlık boyuna yükselen Yusuf Can Zeybek ilk kez finale çıktığı Kırkpınar’da, 2 başpehlivanlığı bulunan İsmail Balaban’la güreş tuttu. Güreşinin 49’uncu dakikasında Yusuf Can Zeybek, İsmail Balaban’a üstünlük kurarak, 662’inci Tarihi Kırkpınar Güreşleri’nde Türkiye Cumhuriyeti Başpehlivanlığı’nı kazandı. Ailesi ve sevenleriyle başpehlivanlığın mutluluğunu yaşayan Yusuf Can, Başkan Muhittin Böcek’e her zaman desteklerinden dolayı teşekkür ederek, “Başkanımız bize her zaman destek oldu, abilik yaptı. Her zaman yanımızda oldu. Çok teşekkür ederim. Altın kemer için çok emek verdim. Emeklerimin karşılığını aldım. Çok mutluyum. Altın kemeri annemi armağan ediyorum” dedi.

ALTIN KEMER YİNE ANTALYA’DA

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek de Ata sporu güreşe destek veren herkese teşekkür ederek, “Güreşçilerimiz yetişmesinde emeği geçen anne babaların ellerinden öpüyorum. İki Başpehlivanımız da çok güzel müsabakalar yaptı. Altın kemer yine Antalya’mızda oldu. Her zaman yanlarındayım” diye konuştu.

Reklam

EŞİ SÜMEYYE ZEYBEK: İNANDI VE BAŞARDI

Yusuf Can Zeybek’in eşi aynı zamanda Milli sporcu olan Sümeyye Zeybek ise duygularını şöyle ifade etti: “Avrupa ve Dünya şampiyonalarında da madalya aldığında hep söylüyordum. Kendine inan güreşini yap. Yine kendine inandı güreşini yaptı ve başardı. Allah ona altın kemerin ebedi sahibi olmayı nasip etsin. Ayrıca bizlerin her zaman yanında olan, destek veren Büyükşehir Belediye Başkanımız Muhittin Böcek’e çok teşekkür ederiz.”

İSMAİL BALABAN YUSUF CAN’I TEBRİK ETTİ

Reklam

662’inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde final de kaybeden ve ikinci olan İsmail Balaban ise, “Elimden gelenin en iyisini verdim. Finale kadar geldim. Finalde takım arkadaşım Yusuf Can ile mücadele ettik. Güzel bir müsabaka oldu. Yusuf Can’ı tebrik ediyorum. Bizim her zaman yanımızda olan Muhittin Başkanımıza ve tüm takım arkadaşlarıma mücadelelerinden dolayı teşekkür ederim. Altın kemer Antalya’mıza hayırlı olsun” dedi.

ALT BOYLARDA DA KÜRSÜDE ANTALYA BÜYÜKŞEHİR

662’inci Tarihi Kırkpınar Güreşleri’nde Büyükşehir Belediyesi sporcularından Mustafa Yıldız tozkoparan boyunda birinci olurken, deste büyük boyda Hüseyin Coşkun ve küçük orta büyük boy da Adil Kıvrak üçüncülüğü elde etti. Büyükşehir Belediyesi sporcularından birçoğu yaklaşık 2 bin 300 sporcunun katıldığı Tarihi Kırkpınar Güreşleri’nde çeyrek finale kadar çıkma başarısı da gösterdi.

Reklam

BÜYÜKŞEHİR SON 4 YILDA 3 KEZ ALTIN KEMER KAZANDI

Başkan Muhittin Böcek’in görevi geldiği günden itibaren yağlı güreşe verilen destekle birlikte Antalya Büyükşehir Belediyesi Edirne Saray İçi’nde önemli başarılar elde etti. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin başpehlivanları son 4 yılda 3 kez Başpehlivanlığı kazandı. 2019 yılında Antalya Büyükşehir Belediyesi sporcusu Ali Gürbüz başpehlivan olurken, 2020 yılında Covid-19 yasakları nedeniyle Tariki Kırkpınar Güreşleri yapılamadı. 2022 yılında Antalya Büyükşehir’in diğer bir güreşçisi Mustafa Taş Altın Kemer’in sahibi oldu. Bu yıl da Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü Sporcusu Yusuf Can Zeybek, Cumhuriyet’in 100. yılında Türkiye Cumhuriyet Başpehlivanı olma başarısını gösterdi.

Reklam
Okumaya Devam Et
Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Antalya

Antalyasporlular Günü kutlanacak

Yayınlanma

,

Yazar:

07 Temmuz Antalyasporlular Günü Antalya Büyükşehir Belediyesi ve 07 Gençlik Taraftar Grubu işbirliği ile Boğaçayı’nda düzenlenen etkinlikle kutlanacak.

Antalya’nın Süper Lig’deki temsilerinden kırmızı beyazlı takım Antalyaspor 2 Temmuz’da kuruluşunun 57. Yılını kutlarken, Antalyaspor taraftarları da 7 Temmuz’da Antalyasporlular Günü’nü kutlayacak. Antalya Büyükşehir Belediyesi ve 07 Gençlik Taraftar Grubu işbirliğiyle 7 Temmuz Cuma günü Boğaçayı Köprüsü’nde Antalyasporlular Günü etkinliği düzenlenecek. Saat 21.00’de başlayacak etkinlik, Antalyasporlu taraftarları bir araya getirecek. Antalya’nın Süper Lig’deki temsilcisi Antalyaspor taraftarları gecede Boğaçayı Köprüsü’nü kırmızı beyaza bürüyecek. DJ performansı ve görsel şovlar ile renklenecek gecede Antalyaspor taraftarları buluşacak.

Okumaya Devam Et

Antalya

Antalya’dan bir Ispartalı vekil seçil seçildi

Yayınlanma

,

Yazar:

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Antalya’da Ispartalı kadın milletvekilini Meclise göndermeye hazırlanıyor. Aliye Coşar, CHP’den milletvekili seçilerek TBMM’ye girmeye hak kazandı.

Aliye Coşar aynı zamanda Süleyman Coşar’ın kızı. Süleyman Coşar, 1973-1977 yılları arasında Isparta Gelendost Belediye Başkanlığı yapmış ve daha sonra 7 Haziran seçimlerinde CHP Isparta Milletvekili adayı olmuştu.

Okumaya Devam Et

Antalya

Barınma Sorunu Antalya Ekonomisini Tehdit ediyor

Yayınlanma

,

Yazar:

ANTGİAD (Antalya Genç İş İnsanları Derneği) Başkanı Osman Sert, konut ve kira fiyatlarının astronomik yükselişinin Antalya ekonomisinin sürdürülebilirliğini tehdit eden en önemli konu haline geldiğini belirterek “ seçilecek Antalya milletvekillerimizin öncelikli gündemi Antalyalının barınma sorununa çözüm üretmek olmalı” dedi.

 14 Mayıs Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri için adayların belirlendiğini ve seçimlerin bir demokrasi şenliği şeklinde gerçekleşmesini arzu ettiklerini kaydeden ANTGİAD Başkanı Osman Sert, “Türkiye, hedefleri olan, potansiyeli yüksek bir ülkedir. Halkımız, 14 Mayıs’ta ülkemizin potansiyelini ortaya çıkarabilecek yönetim kadrolarını belirlemek için yine sandığa gidecek. Bu sürecin, ayrışmaya değil aydınlık Türkiye vizyonunda bütünleşmeye vesile olan, Cumhuriyetin 100. yılına yakışır olgunlukta bir demokrasi şenliği şeklinde gerçekleşmesini diliyoruz” dedi.

Antalya, özellikle asgari ücretli ve memurlar için bir sürgün yerine dönüştü

Reklam

Yeni dönemde görev alacak Cumhurbaşkanı ve milletvekillerinden beklentilerinin büyük olduğunu kaydeden Başkan Sert, “özellikle Antalya milletvekillerimizden bazı konulara hiç zaman kaybetmeden odaklanmalarını beklemekteyiz. Bunların başında da barınma maliyetleri problemi geliyor. Biz Antalya’da bu problemi şu an çok yoğun hissediyoruz. Bugün ilimizde ekonomimizin sürdürülebilirliğini tehdit eden düzeyde bir barınma maliyet artışı vardır.

Ekonomi; üretim, ticaret, dağıtım-tüketim, ithalat ve ihracattan oluşan insan etkinliği olarak tanımlanır. Nitelikli insan gücünün olmadığı yerde güçlü bir ekonomiden söz etmek mümkün değildir. Son süreçte konut ve kira ücretlerinde yaşanan aşırı yükseliş, nitelikli insan gücünün bile Antalya’da barınmasına imkân vermeyen düzeye çıkmış, asgari ücretli kesimin erişim gücünü çoktan aşmıştır.

Gelinen noktada Antalya, asgari ücretli ve memurlar için adeta sürgün yerine dönüşerek tecrübeli, teknik ve ara eleman pozisyonunda çalışan personellerin Antalya’mızdan tersine mecburi bir göç durumu başlamıştır.

Reklam

Emlaktan kazanılan parayı üreterek, çalışarak kazanamadık!

Konutta en etken faktörlerden olan deprem öncesi verileri dahi baz alırsak BETAM ve sahibinden.com tarafından Şubat ayında yayınlanan Kiralık Konut Piyasası Görünüm raporu verilerine göre Antalya’da kiralar bir sene öncesinin 3,62 katına çıkarak uzun süre listenin en başında yer almıştır. Hatta 1 yıllık süreçteki aylık raporlar incelendiğinde  ‘’Önceki raporlarımızda belirttiğimiz gibi Antalya en yüksek kira artış oranının gözlemlendiği il olmuştur’’ cümlesinin maalesef tekrarlandığı görülmektedir.

Merkez Bankası verilerine göre bölgemizde konut fiyat endeksi bir sene içinde yine yaklaşık 3 katına çıkmış durumdadır. Oysaki ne işverenin ne de çalışanın geliri bu oranda artmadı. Emlak rantından kazanılan parayı biz üreterek, çalışarak, emek vererek kazanamadık.

Reklam

Antalya’da konuta talep devam ediyor

Son açıklanan Mart ayı TÜİK verilerine baktığımızda konut satış sayısında İstanbul ve Ankara’nın arkasından 3. durumdayız. Nüfusu Antalya’dan daha fazla olan İzmir ve Bursa’nın önündeyiz. Yabancıya konut satışında ise listenin en tepesindeyiz. Bu veriler ve süregelen talep, Antalya’da barınma sorununun kendi haline bırakılamayacağını açıkça göstermektedir.

İş başvurusu yapan adaylara işverenlerin ilk sorusu: Antalya’da yaşayacak yeriniz var mı?

Reklam

ANTGİAD olarak bir süredir yeni yatırımları, yeni iş fikirlerini, kente vizyon verecek projeleri değil Antalya ekonomisinin dinamiği olan insan kaynağımızı nasıl koruyacağımızı konuşur olduk. İş insanı arkadaşlarımız yüksek nitelik istenmeyen işlerde bile asgari ücretin üzerinde bedelle çalışacak kişi bulamadıklarını söylüyorlar. İş başvurularında adaylara ilk sorumuz nitelikleri değil, “Antalya’da yaşayacak yeriniz var mı?” oluyor. Çünkü ortalamanın üzerinde ücret alan bir çalışanın bile astronomik artan kiraları karşılamasının ve temel standartlarda bir hayat yaşamasının mümkün olamayacağını ve işine odaklanamayacağını biliyoruz. Diğer taraftan birçok iş insanı da yaşanan kira artışlarını karşılayamıyor, iş yerini tasfiye ya da başka yere taşıma yoluna gidiyor.  

Boş konut vergisi, fazla konuta ekstra vergi gibi önlemler konuşulmalı

Konutu bir yatırım aracı olmaktan çıkaran, herkesin ulaşması gereken bir barınma aracı olarak gören düzenlemelerin acilen ulusal düzeyde konuşulması gerektiğini düşünüyoruz. Bu kapsamda Kanada gibi ülkelerde uygulanmış ve başarıya ulaşmış boş konut vergisi gibi adımlar meclisin gündemine girmelidir. Belli sayının üzerinde konut sahibi olandan ekstra vergi alınması gibi uygulamalar kamuoyunda ve akabinde mecliste daha ciddi konuşulmalıdır. Bir tarafta barınma ihtiyacını karşılayamayan insanlar varken diğer tarafta konut alabilenin koleksiyon yaptığı süreci sonlandırmalıyız. Konut, barınma aracı olarak görülmelidir, biriktirilecek bir meta olmamalıdır. Konut sahipliğinin rantı ve tasarruflar üretime, sanayiye, yeni iş fikirlerine yönlendirilmelidir. Böylece ülkemiz üretimle, istihdamla zenginleşme imkanına sahip olacaktır.

Reklam

Antalya için durum daha acil

Antalya için ise konunun aciliyetine binaen özel tedbirlerin devreye alınması gerektiği açıktır. Bu kapsamda ilk olarak yabancıya konut satışının süreç normalleşinceye, ilimizdeki konut arzı talebi karşılayacak düzeye ulaşana kadar durdurulması gerektiğini düşünüyoruz. Antalya, kontrolsüz büyümeye teslim edilemeyecek değerde bir şehirdir. İlimizde göç kaynaklı hızlı büyüme, çağdaş kentleşme ilkelerinden ve ekonominin dinamiklerinden taviz verilmeden kontrol altına alınmalıdır. Bu kapsamda Antalya’ya göç sınırlandırılıp, ilimizde çalışan alt-orta gelir düzeyindeki vatandaşlarımızın erişebileceği olanaklarda sosyal konut projeleri devreye alınmalıdır. Bunlar ilk etapta aklımıza gelen önerilerdir. Tüm bu öneriler ve daha fazlası kamuoyunda konuşulmalı, tartışılmalı ve bir an önce somut adımlar atılmalıdır.

Aksi taktirde Türkiye turizm ve tarımının lokomotifi olan Antalya ekonomisinin dinamizmini ve katma değerini sürdüremediğini görmemiz muhtemeldir. Turizm de tarım da emek yoğun sektörlerdir. İnsan kaynağımız ne kadar güçlüyse bu sektörlerimiz de o kadar güçlüdürler. Sektörleri bilen, tecrübe kazanmış insan kaynağımızı kaybedersek önümüzdeki süreçte katma değerli üretimden ve refah artışından söz etmemiz mümkün olamaz.

Reklam
Okumaya Devam Et

Popüler