DOLAR 16,6831 0.25%
EURO 17,4840 0.4%
ALTIN 975,320,25
BITCOIN 334737-1,12%
Isparta
18°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Kılıçdaroğlu : Sayın Erdoğan 7,5 TL’yi Fazla Buluyorsan Sabah 5’te Sende Orada Gül Topla Bakalım
  • Gazete32
  • Isparta
  • Kılıçdaroğlu : Sayın Erdoğan 7,5 TL’yi Fazla Buluyorsan Sabah 5’te Sende Orada Gül Topla Bakalım

Kılıçdaroğlu : Sayın Erdoğan 7,5 TL’yi Fazla Buluyorsan Sabah 5’te Sende Orada Gül Topla Bakalım

ABONE OL
Haziran 2, 2021 15:03
Kılıçdaroğlu : Sayın Erdoğan 7,5 TL’yi Fazla Buluyorsan Sabah 5’te Sende Orada Gül Topla Bakalım
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Isparta gülünün sorunlarını grup toplantısına taşıdı. Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Türkiye’ye döviz getiren gül sektörünün korunmasının gerektiğini belirterek, gülün taban fiyatının en az 7 buçuk lira olması için hükümete çağrıda bulundu. Kılıçdaroğlu ayrıca, Şarkikaraağaç ilçesinde kurulması planlanan kapalı devre sulama  sistemi üzerinden de hükümete yüklendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun TBMM CHP Grup Toplantısında yaptığı konuşma şöyle:

Efendim Perşembe günü Isparta’daydık. Isparta ve Burdur; iki güzel ilimizi gezdik, vatandaşlarla konuştuk, kanaat önderleriyle bir araya geldik ve sabahın 5’inde gül toplamaya gittim. Orada çalışan, gül toplayan kadınlarla beraber. Onlar bazı sorunları aktardılar. O sorunlara sahip çıkacağız, arkadaşlarıma söyledim. Onların sorunlarını bir şekliyle çözmek bizim boynumuzun borcudur. Onlar sabahın 4’ünde 5’inde gül bahçesine gidiyorlar gülleri toplamak için. Aldıkları yevmiyeler çok düşük. Çoğunun sigortası var mıdır, yok mu o da tartışmalı. Ama bir şekliyle Isparta dünyanın gül merkezi aslında. Isparta’nın korunması lazım. Gülün, Isparta gülünün korunması lazım.

Dolayısıyla Isparta’nın aynı zamanda bu sektörün, yani gül sektörünün merkezi olmanın dışında o merkezin büyütülmesi lazım. Gülden elde edilen ürünler yurtdışına satılıyor, altından daha değerli ama değerini ne hikmetse siyasetçi bir türlü kavrayamadı. Ne istiyorsunuz? Döviz yok, dolar yok, şu yok, bu yok. Yani toprakta gülü ekiyor, sabahın köründe topluyor, ondan gül yağı çıkarıyor, çalışıyor ve büyük bir kısmını ihraç ediyor ve kendi ülkesine döviz getiriyor.

Korunması lazım, büyütülmesi lazım, varsa sorunlarının çözülmesi lazım. Kendi ülkesine döviz getiren bir tarım alanı bu, bunun korunması gerekiyor. Taban fiyatın bu yıl en az 7,5 lira olması lazım. Hükümet yetkililerine sesleniyorum: 7,5 lirayı pahalı buluyorsanız, “bu rakam yüksektir” diyorsanız, sen de benim gibi sevgili Erdoğan gidip sabahın 5’inde bir gül topla bakalım nasıl? Bu 7,5 lira az mıdır, çok mudur göreceksin. Elde edilen gülyağı dünyanın her tarafına gönderiliyor, özellikle de Fransa’ya gönderiliyor, ağırlıklı olarak oradan talep geliyor. Isparta bu kadar değerli bir altını elinde tutuyor. O altını büyütecek olan siyaset kurumu. Umarım siyasetçi bunun gereğini yerine getirir.

Neden şikayet ediyorlar? İlaç sürekli artıyor, mazot fiyatı sürekli artıyor, gübre sürekli artıyor. Elde ettiğimiz ürünün de değerinde olması lazım. “Artı yevmiye veriyorum ben” diyor ayrıca. Ayrıca benim bir kâr elde etmem lazım. Taban fiyatın dediğim gibi 7,5 lira olarak açıklanmasını bekliyoruz. Aynı zamanda ciddi bir üretim planlamasının yapılması lazım. Gerçi planlama kavramı bunların kafasında yok ama biz yine de hatırlatalım. Ciddi bir üretim planlaması yapılması lazım. Teknolojik altyapı, yani Gülbirlik’in teknolojik altyapısının kesinlikle yenilenmesi gerekiyor daha verimli gülyağı elde etmek için. Bütün bunlar olur mu? Elbette olur. Bunların iktidarında olur mu? Bunların iktidarında olmaz. Kimin iktidarında olur? Halkın iktidarında olur, Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidarında olur. Gülü savunanların, emek harcayanların iktidarında olur. Bunları yapacağız.

Şarkikaraağaç; o da Isparta’nın güzel bir ilçesi. Rahmetli Süleyman Demirel Isparta’ya çok büyük hizmetler etti. Kabul edelim, Şarkikaraağaç’ın da su işini halletti. Ama bunlar iktidar oldular 2011 yılında, dediler ki: “Ya o su kanallarını falan boş verin, pompaları durdurun. Biz size kapalı devre sulama yapacağız” dediler. Kapalı devre sulama yapacaklar. Ne zaman? 2011 yılında. Hangi yıldayız? 2021 yılı. Tam 10 yıldır her seçimde Şarkikaraağaç’a giderler, “efendim, kesinlikte kapalı devre su getireceğiz” diye vaatlerde bulunurlar, oylarını alırlar, Ankara’ya dönerler. Ankara’ya döndükten sonra da Şarkikaraağaç’ı unuturlar. Unutmayacak olan kim? Unutmayacak olan Cumhuriyet Halk Partisi. Biz unutmayacağız, gereğini yapacağız. Onlar yapmadılar, biz yapacağız. Onlar size önem vermediler, biz size önem veriyoruz. Onlar sizin oylarınızı almak için size yalan söylediler, biz size yalan asla ve asla söylemeyeceğiz. Bir şey yapıyorsak yapacağız. Yapamıyorsak neden yapamadığımızı açıklamak zorundayız. Temiz siyaset, ahlaklı siyaset, dürüst siyaseti biz getireceğiz. Şarkikaraağaçlılara buradan sözümdür: Uzun bir liste, 20’ye yakın köy var. 20’ye yakın köy aldatılmış vaziyette ve bu köylerin büyük bir kısmı ağırlıklı olarak AK Parti’ye oy veren köyler. Şimdi bu köylerde yaşayan vatandaşlarıma sesleniyorum: Sen oyunu verdin, sana vaatler verildi. Vaadin gereği olarak oyunu verdin. Kandırdılar mı? Kandırdılar. Bir dahaki seçimde yalan söyleyene oy verme kardeşim. Yalan söyleyene oy verdiğin takdirde, senin hakkını elinden alırlar. Bunun sadece Şarkikaraağaç’taki köylüler için söylemiyorum, her vatandaş için de söylüyorum. Eğer bir siyasetçi halkına yalan söylüyorsa, bilin ki o artık bu memlekete hizmet edemez.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP