DOLAR 16,5426 -2.04%
EURO 17,5695 -1.68%
ALTIN 969,38-2,27
BITCOIN 345887-3,54%
Isparta
18°

PARÇALI BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

'Kent Konseyi kimsenin arka bahçesi değil’

ABONE OL
Nisan 4, 2013 18:39
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘Isparta Kent Konseyi ölü doğdu’ ve ‘MHP’nin arka bahçesi’ iddialarına ilk kez canlı yayında yanıt veren Prof. Dr. Mahmut Bülbül, “Bunlar doğru değil. Biz siyasetin içinde değil, dışındayız. Henüz 6 aylık bir yapıya bu tür eleştiriler haksızlık olur” dedi.Basın Kulübünün bu haftaki konuğu Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Mahmut Bülbül oldu. Gazeteciler Mehmet Erçakır ve Soner Toros’un birlikte hazırlayıp sunduğu programda Konsey Başkanı Bülbül, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Özellikle konseyin kuruluşu sonrası ortaya atılan ‘MHP’nin arka bahçesi’, ‘Konsey ölü doğdu’ gibi eleştirilere cevap ceren Bülbül, “Kurulan her şey bir tarafa meyil edilerek, birinin arka bahçesi gibi görülmeye çalışılıyor. Konsey bir siyasi partiye ne kadar yakınsa diğer partiye de o oranda yakındır. Isparta’nın menfaatleri oranında yakındır. Isparta’nın geleceğine yön verecek bu konseyler siyasetin içinde oldukları zaman, veya birilerinin arka bahçeleri oldukları zaman hiçbir katkıları olmaz” diye konuştu.

‘SİYASETE BULAŞILDIĞINDA  İŞLEVSELLİK YİTİRİLİR’

Her platformda siyaset dışında olmaya özen gösterdiklerine işaret eden Bülbül, “Önce dönemde de bu konsey kurulabilirdi. O dönemde de karşı görüşler böyle bir kısır çekişmeyi şaibe altındaymış gibi ifadeleri yine de kullanılırdı. Bundan önceki belediye başkanı zamanında da kurulsaydı karşı siyasi görüştekiler aynı şeyi söylemeyecekler miydi? Siyaset dışında olmalı ki bir şeyler yapılabilsin. Siyasete bulaştığı zaman işlevselliğini yitirir” dedi.

‘AYAK BAĞI OLUR DİYE BUGÜNE KADAR KURULMAMIŞ’

Kent konseyinin kentin vizyonunun, kentin hak ve hukukunun korunmasında, sürdürülebilir kalkınma sağlamada, hesap sorma ve hesap verme gibi birçok ilkenin hayata geçirilmesinde önemli rol oynayacağını anlatan Bülbül, “Kent konseyi kurulma yasası 2006’da belediyeler tarafından kurulsun diye çıkarıldı. Isparta’da bu döneme kadar çeşitli nedenlerden, yönetimlere ayak bağı olacağı düşüncesiyle kurulmamıştır. Ama artık bu konsey halen mevcut belediye tarafından kuruldu. ” dedi.

‘BU İŞ FEDAKARLIK GEREKTİRİYOR’

Konseyin 150 delegeden oluştuğunu ifade eden Bülbül, “Kuruluş tek belediyenin hazırladığı delege sisteminden ibaret değil. Bu delegeler arasında dernekler, sivil toplum örgütleri, Baro, BAKA, ITSO,ticaret borsası ve hatta AK Parti temsilcileri var. Böyle işler cukkalı işler değil. Biz cukkalı işlerde hiçbir zaman olmadık. Bu da cukkalı olmayan bir iş. Fedakarlık gerektiriyor. Isparta sevdalısı olmak gerekiyor” dedi.

‘ISPARTA’YA HİZMET EDECEK UZMAN KADRO OLUŞTURDUK’

Konseyin yeni kurulmuş olmasından dolayı da henüz çalışmaları toplum tabanına, halka yayamadıklarına dikkat çeken Bülbül, “Tanışma ve Konseyin çalışmaları hakkında bilgi vermek için 6 aydır ziyaretler de bulunuyoruz. 27 çalışma grubumuz var. Bu çalışma gurubumuzda konusunda uzman Isparta’nın dertleriyle dertlenen Isparta sevdalısı insanlar var. Isparta’ya hizmet edecek bir uzman kadro oluşturduk. Hem belediye hem de Ispartalı bu işin kıymetini bilerek ben bu konseyi yeni doğmuş bebeğe benzetiyorum. Bunu büyütmek için herkesin sahip çıkması gerektiğini düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

‘AMAÇ ISPARTA’YI GELECEĞE TAŞIMAK’

Isparta’da ciddi çalışmalara imza atacak bir çalışma grubunu oluşturduklarını belirten Bülbül, “Bu kapsamda çalışmalarımız başladı. Sosyal yardımlaşma alanında yardıma muhtaç aile tespit ettik. Konuya El attık. Evinin tamiratı için çalışma yürütüyoruz. Gençlik meclisimiz Ertokuş medresesi ile ilgili proje geliştirdi. Kadın meclisimiz çeşitli çalışmalar yürütüyor. Her çalışma gurubu kendine ait çalışma sahasında fikir üretmek için projeler hazırlıyor. Kolları sıvadık. Bu ekiplerimiz seminerlere gönderiyoruz. Şu ana kadar 4 seminer düzenlendi. Isparta’yı geleceğe taşıyacak, akil insanların oluştuğu bir yapılanmayı hayata geçirdik” açıklamalarında bulundu.

‘BELEDİYE KONSEY İÇİN BÜTÇE AYIRMALI’

Belediye’nin kent konseyi için bütçe ayırması gerektiğini açıklayan Bülbül, “Belediye Kent konseyi binası için Mehmet Akif Ersoy Gençlik Merkezi’ni tahsis etti. Merkezde alt yapı çalışmaları devam ediyor. Daha iyi bir yapılanma olması gerekiyor. Antalya’daki kent konseyinin ayrı bir binası var ve yıllık bütçe harcaması 1 buçuk trilyon. Bursa Büyükşehir Belediyesi konseyinin ise 3 buçuk trilyonluk bütçe ile hizmet veriyor. 16 senedir çalışan konsey bunlar. Isparta’da 6 ay da kurulmuş kuruluş sırasında 2013 için bütçe yapılmıştı. Konsey için yapılan bir bütçe yok. Bu yıl hazırlanacak bütçede belediye meclisi bütçe ayırması gerekiyor” şeklinde konuştu.

‘ÖNCELİK ACİL EYLEM PLANI HAZIRLAMAK’

Sonuç olarak Isparta’nın birçok meselelerinin bulunduğunu bildiren Bülbül, “Isparta’nın birçok konusunda meseleleri belirleyerek bu sorunları masaya yatırarak, konuları sizlere deklare edeceğim. Tabi ki öncelik acil eylem planı hazırlamak. Belirlenen sorunları da kent konseyi genel kuruluna götürerek, belediye meclisine ve ilgili yerlere ileteceğiz” dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP