Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede İktidar Politikaları Başarısız
  • Gazete32
  • Isparta
  • Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede İktidar Politikaları Başarısız

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede İktidar Politikaları Başarısız

ABONE OL
Aralık 23, 2021 06:42
Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede İktidar Politikaları Başarısız
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur’un ilk imzacısı olduğu kadına yönelik şiddetin önlenmesine yönelik araştırma önergesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülürken, Genel Kurul’da hareketli anlar yaşandı.

İYİ Parti Grubu adına söz alan Isparta Milletvekili Aylin Cesur, artan kadın cinayetlerini, kadına şiddet olaylarını ve çocuk gelinler konusunu verilerle tartışmaya açtı. Kadına yönelik şiddetle mücadelede iktidar politikalarının başarısız olduğunu söyleyen Cesur, kadına şiddet olaylarının artışından iktidarın bugüne kadarki tutum ve politikalarını sorumlu tuttu. “Kadına yönelik her şiddet olayında, artık iktidarın payını reddedemeyeceğimiz bir vahim noktaya geldik” dedi.

Cesur’un konuşmasının ardından AK Partili bir milletvekilinin Cesur’a yönelik “az gelişmişlik” suçlaması üzerine bir kez daha söz alan ve meclis kürsüsüne çıkan Cesur, “Biz kadınların cinayete kurban gitmelerinden şikâyetçiyiz. Biz kızlarımızın erken yaşta evlendirilmelerinden şikâyetçiyiz. Biz kızlarımızın, kadınlarımızın sokakta özgürce, rahatça, kendi yaşama haklarını kullanarak yaşayamamalarından, nefes alamamalarından, bütün bunları korkuyla yapmalarından rahatsızız. İşte, bunları dile getirmek az gelişmişlikse biz az gelişmişiz kardeş, var mı itirazınız buna! Siz bunlardan memnun musunuz?” dedi.

“Son on üç yılda 3.600 kadınımızın cinayete kurban gitmesinden bizim rahatsızlığımız az gelişmişlik göstergesiyse ben burada bunu diyenleri kınıyorum. Bir kadın olarak kınıyorum, İYİ Partili bir milletvekili olarak kınıyorum, Genel Başkanı kadın olan bir partinin kadın milletvekili olarak kınıyorum”

Eleştiriyi getiren AK Partili vekile yönelik “Bir zamanlar kadın haklarını savunurken, yer değiştirip birdenbire kadına şiddeti eleştirenleri eleştirmeye başlayanları kınıyorum. Ne oluyor da sistem sizi, kadına şiddeti, kadın cinayetlerini tolere edebilir hale getiriyor?” diyen Cesur’un konuşması sık sık alkışlarla kesildi.

Milletvekili Cesur, sözlerini “Türk kadınlarına karşı biz sorumluyuz ve onları; size rağmen, sizlere rağmen, bu yozlaşmaya rağmen hak ettikleri yaşam koşullarına getireceğiz.” diyerek tamamladı.

MİLLETVEKİLİ CESUR, ÖNERGE KONUŞMASINDA NE DEMİŞTİ?

İYİ Parti grubu adına yaptığı konuşmasında, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkıldığını, 6284 sayılı kadına yönelik şiddetin önlenmesine dair kanunun uygulanmadığını, mahkemelerin çocuk evliliklerine göz yumduğunu belirten Cesur, “İstanbul Sözleşmesi’nden çıkıldığından beri ihbar ve şikayetlere ‘biz ilgilenmiyoruz artık’, ‘aranızda çözün’ deniyor.” dedi. “Ankara Sözlşemesi” tartışmalarını hatırlatan Cesur, “Ne sözde, ne yasal olarak kayda değer bir ilerleme yok. Düşük profilli bir sesle dile getirilen bu mesele ne oldu? Kapandı mı, o da mı hikaye oldu?” dedi.

“İyi hal indirimleri, uzaklaştırma kararlarının verilmemesi, beraatlar…Bıktık bunlardan, bıktık, bıktık! Uygulayın şu yasayı demekten bıktık, sizi burada rencide etmek zorunda kalmaktan bıktık!” diyen Cesur, “Kadına yönelik şiddetteki artışa ‘tolere edilebilir’ demiş bir bakanla yol yürüyorsunuz.” ifadeleriyle iktidara yüklendi.

Toplumsal sorunların bir sebebi olarak da iktidarın siyaset dilini eleştiren Cesur, “Her konuda sürekli bir “gününü gösterme”, “had bildirme”, “asarız-keserizler”, “savaş” dili yoktu Türkiye’de, ne oldu değerli arkadaşlar, silkelenelim Allah aşkına.” dedi.

Kadına Yönelik Şiddet’in araştırılmasına yönelik araştırma önergesi ise AK Parti ve MHP oyları ile reddedildi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0