DOLAR 8,47100.51%
EURO 9,99150.16%
ALTIN 483,55-0,50
BIST 1.424,430.03%
BITCOIN 4065511,15%
Isparta
16°

HAFİF YAĞMUR

16:34

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

KAÇ KİŞİ ACABA

ABONE OL
Mart 8, 2014 18:25
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gerçekten de namaza başlarken önce niyet etmek farzdır. Niyetsiz başlanan namaz sahih olmaz. Bunda ihtilaf da yoktur, hüküm kesindir.

Ancak namazın başında farz olan bu niyet, dille söylenen niyet değil, kalble yapılan niyettir. Bu ayrımı yapmak, bu farkı fark etmek de gerekmektedir. Yoksa okuyucuma söylendiği gibi eksik söylenmiş, yanlışa yönlendirmiş olabiliriz soranlarımızı da.

Hatta dille söylenmese de kalbinde hangi namazı kılmaya başladığına ait kesin bilgi bulunsa, farz olan niyet kalbde var sayılmakta, namaz da bu niyetle sahih görülmektedir.

Bundan dolayı ilgili kitaplarda deniyor ki: Niyet, kalbe ait bir bilgidir. Kalbinde kıldığı namaza ait kesin bilgisi bulunan kimse, ayrıca diliyle de söylese müstehab olanı da yapmış sayılır. Diliyle söylemese de kalbindeki kesin bilgi ile yetinse, farz olan niyet yerine gelmiş kabul edilir. Dille söylemediği için namazı yeniden kılmak gerekir gibi bir söz geçersiz sayılır.

Şu kadarı da var ki, kalbindeki farz olan bu niyetini dille de hafif bir fısıltı ile söyleyerek ‘Niyet ettim bu vaktin farzını kılmaya, uydum hazır olan imama’ diyerek namaza başlasa, kalbindeki niyetini dille de teyid ettiğinden niyetini daha da sağlamlaştırmış, müstehab olanı da yerine getirmiş kabul edilir. Sevabı çok olan bir kalble dil birliği söz konusu olur.

Çünkü günümüzün insanı dışarıda hayatın birçok meşguliyetleriyle kalbini, kafasını dolduruyor, namaza bunlardan arınarak başlamakta zorluk çekiyor.

Kalbindeki farz olan niyetiyle yetinmeyip dille söyleyerek de niyetini teyid ederek namaza başlamayı, müstehab olan isabetli bir tedbirle namaza başlama olarak da yorumlanıyor ilgili eserlerde.

Niyetin vakti konusunda önemli bir hatırlama da şöyle yapılıyor: Namaza ait farz olan niyetin namaza başlama tekbirine yakın sırada yapılması daha uygun görülüyor. Başlama tekbirinden çok önce abdest alırken, yolda gelirken kalbde bulunan niyetler, konuşma, yeme içme gibi dünyevî şeylerle aralanmazsa geçerli sayılıyor. Yoksa önceden kalma niyetler böyle dünyevî konuşma ve meşguliyetlerle aralanırsa geçerli sayılmıyor. Başlangıç tekbirine yakın anda yapılan niyetler geçerli kabul ediliyor.

Demek oluyor ki, namaza başlarken dilimizi kalbimizle birleştirerek tüm duygularımızla namaza niyetlenmeliyiz. Hadis-i şerifte şöyle uyarılıyoruz bu konuda:

-Allah’a ibadet ederken, O’nu görüyor gibi dikkat kesilerek ibadet edin. Siz O’nu görmeseniz de O’nun sizi görüyor olduğunu düşünerek kulluk görevinizi kusursuz yerine getirmeye gayret edin.

Duamız: Rabb’imiz kusurlarımıza rağmen kabul buyursun kulluğumuzu.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP