Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İYİ Partili Cesur’dan İktidara: Milleti Yoksullukta Eşitlediniz

TBMM Genel Kurulu’nda söz

TBMM Genel Kurulu’nda söz alan İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur, derinleşen barınma ve konut sorununu Meclis gündemine taşıdı.  

Milletvekili Cesur, konuşmasına geçtiğimiz günlerde Şırnak’a yaptığı ziyaretten ve Şırnak halkının sorunlarına yer vererek başladı.  

GEÇEN HAFTA SÖZLEŞMELİLERİ KADROYA ALIRKEN UZMAN ÇAVUŞLARI BİLE UNUTTUNUZ. ŞIRNAK’TA İDİM, GÖRDÜM Kİ ŞIRNAK’I DA UNUTMUŞSUNUZ

Kanunlar yapıyor, vatandaşı unutuyorsunuz, daha geçen hafta uzman çavuşları bile unuttunuz diyen Cesur, “Şırnak’ta idim, Şırnak’ı da unutmuşsunuz. 25 sene evvel Sayın Cumhurbaşkanı Demirel’le gittiğim Şırnak o zaman ne ise, o hala, hiçbir şey yapılmamış. Farkı, artık vatandaş ekonomik sıkıntıda, şikayet ediyor. İşsiziz diyor, adalet yok diyor, ekmek yok diyor. Hastane yapılmış, içi boş. Alet yok, doktor yok diyor vatandaş. Hükümet binaları, adliyeler yapılmış, adalet aranıyor ki bulasın. Vatandaş, Kömür işletmesi ruhsatları tekelleşti diyor, yıkılan konutların, işyerlerinin yerine metrekaresi küçültülmüş TOKİ yapıları yapıldı, yıllar geçti hala bir kısım tapuların dağıtıldığı, neye göre dağıtıldığının belli olmadığı, işyerleri için yasal kura çekilmediği, davet bile edilmediğini söylüyor” dedi.

MİLLETİ YOKSULLUKTA EŞİTLEDİNİZ

İktidarın görev süresi boyunca memuru da, özel sektör çalışanını da, asgari ücretliyi de sıkıntıda ve yoksullukta eşitlediğini ifade eden Cesur, özellikle yüksek konut fiyatları ve kira artışları sebebiyle vatandaşların ciddi barınma sorunuyla karşı karşıya kaldığını belirtti. İYİ Partili Cesur, devlet memurlarının kentlerde 7-8 bini bulan kiralar sebebiyle artık kırsala göçmeye başladığına, üniversite öğrencilerinin de kayıtlarını dondurarak eğitimlerine ara verdiğine dikkat çekti. Kira giderlerinin bir yılda yüzde 168 arttığına işaret eden Cesur, bu oran “TÜİK’in açıkladığı yüzde 84 enflasyon oranının iki katı” diyerek tepki gösterdi.

İktidarın seçim öncesi barınma ve konut krizine ilişkin gerçekleştirdiği TOKİ projelerini eleştiren Cesur, “kamu yararına yönelik proje üretmesi gereken TOKİ, sermaye temelli bir politika geliştirmiş. En alt gelir grubundan konut sahibi olanların oranı yüzde 2.5. TOKİ, konutların yüzde 17’sini dar gelirliler için üretiyor” dedi. Yapılan projelerin aslında dar ve orta gelirleri kapsamadığını verilerle ortaya koyan Milletvekili Cesur, iktidarın asıl amacının ekonomik krizde inşaat sektörünü ayakta tutmak olduğunu söyledi. 

ÇIKIN DEYİN Kİ KRİZ VAR

Cesur verilerle son konut kredisi projesinin orta gelirli için imkansız olduğunu söyledi ve “Çıkın deyin ki, kriz var, inşaat sektörünü ayakta tutmamız lazım. Vatandaşı kandırmayın.” dedi.

Dünyada konut fiyatları ve kiralarda yine birinci yaptınız bizi

Milletvekili Aylin Cesur, sözlerine şöyle devam etti: “Knight Frank Küresel Konut Fiyat Endeksi 2022 yılı üçüncü çeyrek verilerine göre yüzde 189 ile 56 ülke arasında ilk sıradayız. İkinci Estonya yüzde 27, uçurum var 2. ile aramızda. 

Aynı rapora göre dünyada son bir yılda konut fiyatlarının en çok arttığı ilk 10 şehirden üçü bilin bakım hangi ülkeden? İstanbul, Ankara, İzmir ilk 3’de.”

SİZİ SANDIKTA 3T GÖTÜRECEK

Bu günkü durumun nedenlerini anlatan Cesur, sözlerini tamamlarken, “Sizi sandıkta vazgeçemediğiniz 3T nedeniyle milletimiz gönderecek” dedi. “Tarımı bitiren politikalar, TOKİ, TÜİK”