Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İyi Partili Cesur; Mültecilere Açtığınız Kapıları Kapatın Artık

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde çalışmalar son sürat devam ederken, Meclis gündeminde Taksim’deki terör saldırısı vardı.

İYİ Parti grubu adına söz alan İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur, hükümete yüklendi;

YASAK GETİRECEKSENİZ, ELİ KANLI KİM OLDUĞU NE OLDUĞU BİLİNMEYENLERİN ÜLKEMİZE GİRMESİNE GETİRİN

Sözlerine Taksim’de yaşanan terör saldırısında hayatını kaybeden vatandaşlarımızı anarak başlayan Cesur, sosyal medyaya getirilen erişim engeli ve sınırlarımızda giren sayısız mülteciyi dile getirdi, Cesur’un sözleri büyük yankı uyandırdı.

https://youtu.be/jIN7YuJXpO0

ALEVİ VATANDAŞLARIN SORUNLARI TORBADA DEĞİL KAPSAMLI ELE ALINMALI

Milletvekili Cesur, 364 sıra sayılı kanun teklifinin 15. Maddesi üzerine söz aldığını belirterek, Cemevleri ile ilgili düzenlemelerin doğru ama eksik olduğunu ve torba yasa ile çözülemeyeceğini, Alevi vatandaşların sorunlarının çözümü için ihtisas komisyonlarında incelenmesi, kapsamlı bir kanun yapılmasının gerekli olduğunu söyledi.

GAZİLERİMİZ GÖRMEZDEN GELİNİYOR

Sözlerine Muharip Gazilerimizin yaşadığı sorunlar ve talepleri ile devam eden milletvekili Cesur, Gazilerimiz arasında ayrım yapılamayacağını, sosyal güvencesi olan gaziler ile olmayanlar arasındaki fark oransal olarak 2.75 kat arttığını bu durumun eşitlik ilkesine aykırı olduğunu belirten Cesur, bu eşitsizliğin bir an önce giderilmesi gerektiğini belirtti.

Milletvekili Cesur’un konuşması:

Sayın Başkan, Değerli Milletvekilleri, Genel Kurulu saygıyla selamlıyorum.

Taksim’deki saldırıda hayatını kaybedenlere Yüce Allah’tan Rahmet, yaralılara acil şifalar dileyerek başlamak istiyorum sözlerime ve terörü lanetliyorum.

Bu elim olayla gördük ki, dezenformasyon yasasına karşı dile getirdiğimiz itirazlarımızda ne kadar haklıymışız. Dünya ülkemizde patlayan bombayı konuşurken; vatandaşlarımızın haber alma özgürlüğünü,  sosyal medyaya erişim engeliyle elinden aldınız. 

Yasak getirecekseniz, eli kanlı kim olduğu ne olduğu bilinmeyenlerin ülkemize girmesine getirin. Her gün şehit cenazesi kaldıran bir ülke olduk. Buna dur demek lazım artık. Durdurun bu kıyımı artık, yazık gidenler bizim canlarımız. Yeni açılım pencerelerinizi de, Mültecilere açtığınız kapıları da kapatın artık.

Yasaksız Türkiye diye gelip, Sansürler ülkesi haline getirdiğiniz Türkiye’de yandaş TÜİK, işsizlik verilerini açıkladı ve tek haneye düşürdük dediğiniz işsizlik oranının yüzde 10,1’e yükselerek, 3 milyon 482 bine çıktığını gördük.

Bu teklifte, Alevi vatandaşlarımızı ilgilendiren madde düzenlemeleri var. Söz aldığım 15. Madde Cemevlerinin bakım ve onarımlarının il özel idaresi tarafından yapılmasını öngörülüyor, Cemevlerinin bakım onarımlarının devlet eliyle yapılmasını gerekli desteğin verilmesini olumlu buluyoruz ancak Alevi vatandaşların sorunlarının çözümüne yönelik iyi ama eksik ve yetersiz bir adım bu. Çok önemli bir konu bu ve sorunlarının çözümüne ilişkin doğru kararların alınabilmesi için, ihtisas komisyonlarında detaylı incelenmesi, kapsamlı bir kanun yapılması gerekli.

Alevi vatandaşlarımız da geçen hafta bu sebeple kanun teklifini Meclis önünde protesto etmek istedi ve Alevi kurumları temsilcileri polis müdahalesi ile karşılaştı. Meclis önünde attıkları sloganlarından birini, onları engellerken duymamış olabilirsiniz diye ben söyleyeyim; Diyorlar ki “Alevilik torbaya sığmaz”; bu iktidarın bir ‘seçim yatırımı’dır ve bize yapılmış bir saygısızlıktır” diyorlar.

Bir başka görmezden gelinen grup, İstiklal Savaşı, Kore Savaşı ve Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan yaralanmadan askerlerlerimiz yani Muharip Gazilerimiz. Son yıllarda yapılan düzenlemelerle gazilik tanımında değişiklikler oldu, gazilerimiz arasında verilen haklara ilişkin ayrımcılık yaratıldı.

Gazilerimizin hepsi birdir. Muharip Gazilerimiz Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarından harbe fiilen katılan, hayatta kalarak savaşa devam eden, hedefe ve zafere ulaşan askerlerimizdir.

Cumhuriyetimizin en büyük gazisi Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün yaşayan canlı temsilcileridir.

Meclisimizden geçen yasal düzenlemelerde gazilerimize ilişkin haklarda ayrımcılık yapılmasıyla; eşitlik ilkesine aykırı hak dağılımına sebep olundu.

En fazla Muharip Gazilerimiz mağdur. 1005 Sayılı Yasa ile Kore ve Kıbrıs Gazilerine verilmekte olan ŞEREF AYLIĞI 7 Mart 2007’de çıkarılan 5595 Sayılı Kanunla “ Sosyal Güvencesi olan ve olmayan” şeklinde ikiye ayrılarak farklı ödenmeye başlandı.

15 yıldan beri uygulanmakta olan bu düzenleme ile sosyal güvencesi olan gaziler ile olmayanlar arasındaki fark oransal olarak 2.75 kat arttı. Muharip Gaziler kendi aralarındaki bu eşitsizliğin giderilmesini, bazı çevrelerce yapılan “ şerefli gazi, 3. sınıf gazi“ şeklindeki aşağılamanın son bulmasını istiyorlar, haklılar. Bu sorun, sosyal güvencesi olmayanlar için gösterge rakamının artırılması ile kısmen giderilebilir.

Gazi sayılan gruplara faizsiz toplu konut kredisi verilirken; Muharip Gazilerimiz bu haktan da mahrum. Hiç değilse, 70 yaşın üzerinde olan ve kendilerine ait bir konutu bulunmayan Muharip Gazilerimizin bu uygulamadan yararlanmasını sağlayın.

Vatani görevlerini er ve erbaş olarak yapan Muharip Gazilerin, orduevleri ve askeri sosyal tesis ve kamplardan yararlanma, yeşil pasaport, çocuklarına istihdam, eğitim ve evlilik yardımı vb. istekleri de bulunmakla birlikte asıl talepleri başka ülkelerde görülen toplumsal saygının esirgenmemesi.