“İthal hayvan istemiyoruz'”

ABONE OL
Nisan 26, 2014 18:52
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hayvan ithalatının yeniden gündeme geldiği şu günlerde Isparta Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Hüseyin Özdemir, bu duruma tepki göstererek, “Canlı hayvan sayısında ciddi bir artış yaşanıyor. Hesaplamalarımıza göre şuan için kendi hayvanımız bize yeter. Yurtdışından ithal edilen hayvanlar, üreticiye büyük darbe vuracaktır. Biz ithal hayvan istemiyoruz.” dedi.

Uzun yıllar sonra yurtdışına hayvan ihraç eden Türkiye’de şimdi de ithal hayvan gündeme geldi. Hayvan ithalatını kesinlikle istemediklerini belirten Isparta Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Hüseyin Özdemir, “Türkiye’nin hayvan sayısında artış yaşanıyor. Şuan için kendi hayvanımız bize yeter. Hayvan sayısı arttığı için, değeri de azalıyor. Yurtdışından yapılacak olan ithalatın tamamen ticari amaçlı olduğunu düşünüyorum. Eğer Türkiye hayvan ithal ederse, bu üreticimize büyük darbe vuracaktır. Ayrıca Türkiye geçtiğimiz aylarda Türkmenistan’a hayvan ihraç etti. Şimdi de Kırklareli’nden Azerbaycan’a ihraç edilmesi bekleniyor. Bu alanda ülke adına olumlu gelişmeler yaşanırken, ithalatın çok anlamsız olduğunu düşünüyorum.” dedi.

DOĞUDAN HAYVAN SEVKİYATI DURDU

Geçmiş yıllarda doğudan batıya hayvan sevkiyatı gerçekleştiğini fakat son yıllarda durgunluk yaşandığını belirten Özdemir, “Doğudan yurtdışına hayvan gönderildiği yönünde haberler geliyor. Bunun olumsuz etkileri çok fazla. Kurumların verilerine göre hayvanların kaçak yollardan yurtdışına gönderildiği görülüyor. Bunun önüne geçilmesi gerekiyor. Ayrıca ülkemizdeki hayvan sayısı yeteri seviyede ve giderek artıyor.” diye konuştu.

İHRACAT BAŞLAMIŞKEN, İTHALAT GÜNDEMDE

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği’nin ortaklaşa yürüttüğü ırk ıslah çalışmaları sonucu geliştirilen Siyah Alaca Holştayn ırkı düveler ilk olarak Türkmenistan’a ihraç edildi. Şimdi de Kırklareli’nden Azerbaycan’a ihraç edilmesi bekleniyor. Türkiye uzun bir aradan sonra hayvan ihraç ederken, ithalatın gündeme gelmesine anlam veremediğini ifade eden Başkan Özdemir, “Bu ithalatın tamamen ticari amaçlı olduğunu düşünüyorum. Fakat ülkemize hayvan ithalatı gerçekleşirse, üretici bundan büyük zarar görür.” dedi.

BESİ MALİYETLERİ ÇOK YÜKSEK

Avrupa’da iklim nedeniyle mısır silajı, yonca gibi kaba yem maliyetinin çok düşük olduğunu vurgulayan Özdemir, “Hiç sulamadan oldukça iyi verim alabiliyorlar. Sadece tohum ekmeyle hasada ulaşabiliyorlar. Devletimizin kaba yem desteğini artırması gerekiyor. Son üç yıldır ete hiç zam gelmiyor, kasap fiyatları aynı devam ediyor. Fakat yemdeki fiyat 4 yıl önce 30 lira iken, şuanda 50 liraya gelmiş durumda. Üreticinin maliyeti sürekli olarak artıyor. Buna bir önlem alınması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0