DOLAR 15,8906 0.28%
EURO 16,7973 -0.29%
ALTIN 935,74-0,49
BITCOIN 4778440,81%
Isparta
15°

AÇIK

20:26

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Isparta’nın turizm rotası çizildi

Isparta’nın turizm rotası çizildi

ABONE OL
Aralık 29, 2020 21:30
Isparta’nın turizm rotası çizildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SDÜ 9- 11 Mayıs’ta gerçekleştirdiği ”Isparta YEKvizyon 2018 Çalıştayı‘nın” çıktılarını sektörel taraflar ve kamuoyu ile paylaşmaya başladı. 6 ana tematik alandan biri olan ”Turizm” için sorunlar saptandı, çözüm yolları açıklandı ve gelecek rotası çizildi.

 ”Bilimsel ve rasyonel bir çalışma oldu

Prof. Dr. Murat Ali Dulupçu: ”SDÜ’nün görevlerinden biri de akademik araştırmaları ve eğitim faaliyetlerinin bir kısmını Isparta’nın sorunları ve fırsatlarına yönlendirmektir. Tüm heyecanımızla bunu gerçekleştirdik. Bilimsel ve rasyonel çalışmanın yol haritası olması için de kitap hâline getiriyoruz.

 -”Helal Turizm” önemli bir fırsat içeriyor”

Doç. Dr. Ömer Akgün Tekin: ”Isparta‘da kış sporları ve millî- tabiat parkları başta olmak üzere doğa varlıkları helal turizm açısından önemli bir gelecek vadediyor. Doğru bir planlama ve yatırım ile Isparta, Körfez Ülkeleri için önemli bir seçenek hâline gelir. Helal turizm’in hacmi 177 milyar dolar”

 -”Kış- Spor ve Doğa Turizmi” için altyapı iyileştirilmeli”

Dr. Öğretim Üyesi Özgür Davras: ”Gül ve Lavanta Turizmi çok etkili bir destinasyon hâline geldi. Sürdürülebilir olması için altyapının geliştirilmesine ihtiyaç var. Kayak- Spor Yaz Kampı Turizmi için de Isparta’nın yatırım yapmaya devam etmesi gerektiği sonucuna ulaşıyoruz. Isparta’nın turizm için “çekicilik” ve “erişebilirlik” yönleri çok güçlü, konaklama- reklam- tanıtım etabına özen gerekiyor.

”Yerel Ekonomik Kalkınma Vizyonu 2018” SDÜ‘nün Isparta‘ya bir borcudur

Süleyman Demirel Üniversitesi 9- 11 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirdiği Isparta YEKvizyon 2018 Çalıştayı’ndan çıkan sonuçları ilgili tarafın biliminsanları ile açık oturum şeklinde paylaşmaya başladı. 6 ana temada sorunların saptanması, çözüm odaklı önerilerin sunulması ve yeni fikirlerin paylaşılması içerikli oturumların ilki ”Turizm” için gerçekleştirildi.

SDÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Ali Dulupçu, Isparta YEKvizyon 2018’in ilham vermesi, yaygın etki ve kalıcılık sağlaması için yalın bir üslupla kitap haline getirileceğini ifade etti. YEKvizyon 2018’in SDÜ’nün Isparta’ya karşı bir görev ve sorumluluğu olduğuna işaret eden Prof. Dr. Murat Ali Dulupçu, ”Bilimsel ve rasyonel bir çalışmanın sonuçlarını paylaşmaya başladık. Aynı heyecan ve şevkle Isparta için değer üretmeye devam edeceğiz” dedi.

Süleyman Demirel Üniversitesi’nin temel misyonlarından birinin de yaptığı akademik araştırmaların ve eğitim faaliyetlerinin bir kısmını Isparta’nın sorunlarına, çözüm yollarına ve fırsatlarına yönlendirmek olduğuna atıf yapan Prof. Dr. Dulupçu, şöyle dedi:

”Temelde Isparta’nın sorunlarına bilimsel bir bakış açısı ile yaklaşmayı gaye edindik. Belirlenen 6 tematik alanda iş dünyası, ilgili kamu yönetimi tarafı, mesleki ve ticari örgütler ile sivil toplum kuruluşlarını bir araya getiren bir platform oluşturduk. “Metal- Makine”, “Kent İçi Ulaşım”, “Doğal Taş ve Madencilik”, “Turizm”, “Hizmet Sektörü” ve “Kent- Öğrenci Etkileşimi” alanlarını iki gün boyunca tartıştık. Herkesin görüşü alındı. Sorunlar saptandı. Çözüm odaklı yollar arandı. Yeni fikirler ortaya atıldı. Isparta’nın geleceği için yol haritası çizildi.”

”Yaygın etki sağlaması ve kalıcılık için yalın bir dille kitap hazırlıyoruz

Isparta YEKvizyon 2018 Çalıştayı’nın çıktılarını hazırladığını; sonuçlarını ilgili tarafların biliminsanları ile paylaşmaya başladıklarını anlatan Prof. Dr. Murat Ali Dulupçu sözlerini şöyle sürdürdü:

”Bu eserde tamamen bilimsel kaygılar taşıdık. Rasyonel olduk. Bilimin aydınlığında Isparta için yol haritası çizdik. Şimdi bunun yaygın ve kalıcı etkisini sağlamak üzere yalın bir dille kitap da yapacağız. SDÜ sadece bununla da yetinmeyecek. Süreç tamamlandıktan sonra hemen diğer sektörlere geçiş yapacağız ve orada da aynı metodoloji uygulayacağız. Bilimin aydınlığında sorunlara Isparta ile birlikte çare arayacağız.”

-”Yerel Ekonomik Kalkınma Vizyonu 2018”den çıkan sonuçlar, ilham verici fikirler

Isparta YEKvizyon 2018 Proje Yürütücüsü SDÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Devletler Hukuku Anabilim Dalı’ndan Dr. Öğr. Üyesi Selim Kanat ”Turizm” başlığında çıkan sonuçların paylaşımı için düzenlenen forumu yönetti.

Dünya‘da Turizm:

Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Helal Turizm Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü   Doç. Dr. Ömer Akgün Tekin, sorulara karşılık şunları kaydetti.

”Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü, 2017’de 1.3 milyar insanın tatil yapmak için seyahat ettiğini açıkladı. Dünya nüfusunun 7 milyar olduğunu varsayacak olursak her 6 kişiden 1’inin bir başka ülkeye tatil yapmaya gittiğini görüyoruz. 1.3 milyar insanın toplam doğrudan turizm harcaması da 1.3 trilyon dolar olarak gerçekleşti. Dünya genelinde kişi başı bin dolarlık bir tatil bütçesi ile yola çıktığı anlaşılıyor. 2014’ten bu yana dünya turizm hareketliliğinin her yıl ortalama yüzde 5 düzeyinde büyüdüğünü gördük.  Dünya’da her 10 meslekten 1’i doğrudan veya dolaylı olarak turizm sektörü ile ilintili durumda. Dünya’da tüm ülkelerin gerçekleştirdiği toplam ihracatın yüzde 7’sine denk geliyor.”

-Türkiye‘de Turizm:

”Türkiye turizm sektörü açısından göğsümüzü kabartan bir noktaya erişti. Bilhassa son 10 yıllık sayılara baktığımız an Türkiye en çok turist karşılayan ilk 10 ülke arasında 6’ncı durumda. 2017 yılında Türkiye’ye gelen turist sayısı 38 milyon idi.  Turizm geliri ise maalesef çok arzu ettiğimiz noktada değil. 2017 yılı içerisinde 38 milyon turistten 23 milyar dolar gibi bir gelir elde ettik. Bu geliri kişi başına böldüğümüz zaman 598- 600 dolar gibi bir oran karşımıza çıkıyor. Biz maalesef bin dolar altında harcama yapan bir turist kitlesini ağırlıyoruz.”

”Kültür- Turizm Bakanlığı 2018 yılı Ocak- Eylül verilerini paylaştı. Türkiye’ye gelen turist sayısı 31 milyon. Bu turistlerden 23 milyar dolarlık bir gelir elde ettik. 2018 Türkiye turizm tarihinde bir rekor yılı olacak. 2018 yılını 42- 43 milyon turist bandı ile kapatacağız muhtemelen. Ama yeterli değil”

”Bizim için artık turist sayısı çok fazla önem arz etmiyor. Türkiye için önem arz eden artık nitelikli turist. Ekonomik anlamda katma değeri yüksek olan, harcama yapan turist.”

”Türkiye’nin ayrıca turizmi çeşitlendirmesi gerekiyor. Farklı, alternatif pazarlara girmemiz lazım. Çünkü öyle bir rekabet var ki Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada… İtalya, İspanya, Yunanistan Türkiye gibi deniz- kum- güneşi satıyor. Pazar çeşitlendirmesi hususunda bir takım planlamalar ve yatırımların yapılması gerekiyor. Nitelikli turiste doğru da artık bir politika ortaya çıkmalı”

-Helal Turizm:

Helal Turizm Uygulama ve Araştırma Merkezi  Müdürü  Doç. Dr Tekin, konuya ilişkin şunları da kaydetti: ”Dünya’da 1.8 milyar Müslüman nüfus var. 2020 yılında 2.2 milyar Müslüman nüfus olacağı tahmin ediliyor. Dünya’da her 4 kişiden 1’inin İslamiyet’e mensup olacağı öngörülüyor.

Türkiye’nin jeostratejik konumu turizm için de aslında çok anlam taşıyor. Türkiye’ye 5 saatlik uçuş mesafesinde yaklaşık 400 milyon Müslüman yaşıyor. Bunların yüzde 10’u tatil için bir başka ülkeye gidiyor.

2017’de 131 milyon Müslüman bir başka ülkeye tatile gitti. Ve 177 milyar dolarlık bir harcama yaptılar. Kişi başı harcama ortalaması 1.400 dolar. Bu Dünya ortalamasının üzerinde bir harcama

Stratejik açıdan Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Umman kıymetli ülkeler Türkiye için. Bu ülkelerin ekonomik anlamda en zayıf olanı dâhi kişi başı gelirde 15 bin dolar bandının üzerinde.”

-Isparta Ölçeği:

Doç. Dr. Ömer Akgün Tekin ”Isparta, doğal varlıkları ve kış sporları imkânları açısından Körfez ülkelerinin çekim merkezi haline gelebilir. Zira anılan ülkeler hiç kar görmüyor. Ve onlar kum- deniz- güneş turizmden çok doğa temelli ve hikâyesi olan türlere yöneliyor. Isparta, Helal Turizm bağlamında Türkiye’nin pilot bölgesi olabilir. Millî ve Tabiat Parkları, Itrî- Tıbbi- Aromatik ve Endemik Bitki, Kuş Gözlemciliği, Fotoğraf Safari ve diğer tematik alanlar destinasyon olarak sunulabilir. Isparta doğru planlama ve etkin yatırım gerçekleştirdiği takdirde anılan turizm çeşitliliklerinden Körfez ülkelerinden pay alabilir.

Helal Turizm Türkiye açısından stratejik bir değer. SDÜ olarak biz de Türkiye’de ilk kez Helal Turizm Uygulama ve Araştırma Merkezi kurduk.” diyerek sözlerine son verdi.

-Sayılarla Isparta‘da Turizm:

Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Özgür Davras’da oturumda şu analizde bulundu ve sayısal değerleri paylaştı:

”Artık insanlar ‘deniz- kum- güneş’ ile formüle edilen kitle turizmi modelinden çıkıyor. Yeni modeller, alternatif ürünler ve hikâyeler talep ediyor.Isparta coğrafik konumu, pek çok uygarlığa ev sahipliği yapması, doğal güzellikleri, tarihi zenginlikleri ve kültürel değerleriyle önemli bir turizm potansiyeline sahiptir.  Bir bölgenin turizm destinasyonu olabilmesi için 3 temel unsur gerekiyor: ‘Çekicilik’, ‘erişebilirlik’ ve ‘konaklama imkânları…’ Isparta’da varlıkları bağlamında çekicilik bulunuyor. Hava ve kara ulaşımı altyapısı ile erişebilirlik de son derece sağlıklı. Konaklama için ise yatırım gerektiği ise çok açık.”

”Kültür Turizm Müdürlüğü’nden elde edilen verilere göre Isparta’da:

» Kültür ve Turizm Bakanlığı Belgeli: 17

» Belediye Belgeli: 38

» Kamu Yönetimi Misafirhanesi: 13 olmak üzere 68 konaklama işletmesinin olduğunu görüyoruz.”

”Biz Isparta YEKvizyon 2018 Çalıştayı kapsamında turizm hareketliliğine de baktık. Gelen yabancı turist sayısında çok dikkate değer ve önlem alınması elzem bir düşüşün yaşandığını tespit ettik. Verilere yakın plan yapacak olursak tablo şöyle:  2013’te Isparta’ya 317 bin turist geldi. Bu sayı 2017 yılında 431 bine yükseliyor. 2013’ten 2017’ye değin Isparta’ya gelen turist sayısı yüzde 31 oranında artış gösterdi.”

”Isparta’ya gelen yabancı turist sayısında ise 2015 yılından sonra bir düşüş olduğu göze çarpıyor. Azalma oransal olarak yüzde 27 olarak ölçülüyor. Davraz Dağı Kültür Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi’nde 2017 yılında 2013’e kıyasla yüzde 20’lik bir düşüş yaşandı. Yabancı turist sayısında ise aynı dönemde yüzde 74’lük bir düşüş kaydedildi. İnanç ve kültür turizminde ise 2013 yılından 2017’ye değin yüzde 44 oranında bir azalma var. Yalvaç Pisidia Antiokheia’yı 2013’te 19 bin kişi ziyaret etmişken 2017 yılında bu rakam 12.000’e düştü. Yüzde 48 oranında bir azalış saptanıyor.”

”Isparta’nın turizm potansiyeline baktığımız an:

» Davraz Dağı Kültür Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi

» Isparta, Yalvaç ve Uluborlu’da bulunan müzeler ve antik kentler

» 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi ile Anıt Mezar

» Sütçüler Adada Antik Kenti

» Türbeler ve kiliseler ile İnanç ve Kültür Turizmi

» Gül ve Lavanta bahçeleri ile ekoturizm

» Yazılı Kanyon, Kovada, Kızıldağ ile doğa temelli turizm

» Zindan ve Pınargözü Mağarası

» Foto Safari

» Endemik Bitki ve Kuş Gözlemciliği

» Treaking

» Göl Turizmi (Su Sporları)

» Sağlık Turizmi

» Yamaç Paraşütçülüğü

» Yayla Turizmi

» Dağcılık ve Kaya Tırmanışı gibi fırsatlar karşımıza çıkıyor. ”

-Gül ve Lavanta Turizmi sürdürülebilir hâle getirilmelidir

Isparta YEKvizyon 2018 Çalıştayı’nın Turizm ana temasının Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Özgür Davras, Gül ve Lavanta Turizmi için ise şu bilgileri aktardı:

”2016 yılında lavanta bahçelerini 21 bin kişi gezdi. Bunun 1.500’ünü yabancı turist oluşturdu. 2017’de bu rakam yüzde 700’lük bir artışla 140 bin kişiye yükseldi. Bu dönemde gelen yabancı turist sayısı ise 20 bin olarak gerçekleşti. 2018’de ise gelen turist 254 bin oldu. Artış oranı ise yüzde 81 olarak kaydedildi.”

Turizm temalı oturumlara sektör temsilcilerinden 35 kişinin katıldığını görüş ve önerilerde bulunduğunu anlatan Dr. Öğretim Üyesi Özgür Davras çıkan sonuçları özet halinde şöyle açıkladı:

”» Isparta’nın tanıtımı ve reklamı düzey açısından yetersiz

» Eğirdir Gölü ve Kovada Kanalı’nda oluşan kirlilik önemli bir sorun teşkil ediyor

» Lavanta bahçelerine ulaşım zorluğu yaşanıyor. Kuyucak başta olmak üzere bölgede işaretleme ve levha eksiklikleri var.

» Yerel halk turizm bilinci konusunda zayıf

» Kurumlar arasında koordinasyon ve birlik eksik. Ortak hareket edilemiyor

» Davraz Dağı Kültür Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi altyapısı yetersiz. Özellikle spor kamp turizmi açısından varlık gösterilemiyor

» Hediyelik eşya çeşitleri yeterli düzeyde değil

» Millî ve Tabiat parklarında altyapı sorunları var”

-Isparta için bir uluslararası imaj oluşturulması gerekiyor

Dr. Öğretim Üyesi Özgür Davras, daha kapsamlı raporların kitapta yayınlanacağı öneriler bölümünden ise su pasajları paylaşarak sözlerini tamamladı:

”» Isparta için uluslararası boyutta bir imaj oluşturulması gerekiyor.

» Kurumlar arasında koordinasyonu tesis edecek bir merkezi birimin kurulması faydalı olacaktır

» Etkili bir şekilde tanıtım ve reklam faaliyetleri yapılmalı

» Son zamanlarda Isparta turizm şirketleri, A grubu seyahat acenteleri ve tur operatörlerinin gezi rehberine ‘paket program’ olarak giriyor. Bu güzel bir gelişme. Ancak anılan kurumlar, konaklamayı Isparta’da değil Antalya’da yapıyor. Bu da Isparta için büyük kayıp.”

-BAKA Genel Sekreteri Madenci: ”SDÜ ile işbirliği hâlindeyiz

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdullah Madenci de Isparta YEKvizyon 2018 Çalıştayı kapsamında Dr. Öğretim Üyesi Selim Kanat’ın sorularını yanıtladı. Turizm için de SDÜ ile işbirliği hâlinde olduklarını anlatan BAKA Genel Sekreteri Abdullah Madenci, özetle şöyle dedi:

”Isparta turizminin katma değerini yükseltmek BAKA’nın görevleri arasında yer alıyor. Buna örnek olarak gül ve lavantayı gösterebiliriz. Şimdiye değin tarımsal üretim söz konusuydu. Biz bunun turizm değeri olduğunu keşfettik. Çalışmalar yaptık. Ve hâlihazırda belirli bir noktaya geldi. Ciddi altyapı çalışmaları ile de daha da üst seviyelere çıkartılabiliriz.

Anadolu’nun tapusunun alındığı Miryokefalon Zaferi alanı, St. Paul Yolu, Pisidia Antiockheia tarihsel değerlerin olduğu noktalardır. Doğa turizmi açısından da Isparta çok zengin bir coğrafya. Millî ve Tabiat Parkları başta olmak üzere önemli doğal alanlar bulunuyor. Eğirdir Gölü güzelliğinin yanı sıra sportif faaliyetler açısından da çok uygun. Şarkîkaraağaç ve Yenişarbademli sınırları içerisindeki Kızıldağ Millî Parkı ayrı bir parantezi hak ediyor. Zira o coğrafya doğa, kültür yanı sıra sağlık turizmi açısından da çok elverişli durumdadır.”

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP