Isparta’nın işgücü raporu çıkarılıyor

ABONE OL
Mayıs 20, 2014 18:06
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye İş Kurumu tarafından Türkiye genelinde yürütülen çalışma ile işgücü raporu çıkarılacak. Isparta’da yürütülen çalışmada İş danışmanları Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen farklı sektörlerdeki işyerlerini dolaşarak iş gücü ihtiyacını belirlemek için çalışma yapıyor. İşkur İl Müdürü Hüseyin Ergin geçen iki yıldır yapılan çalışmanın bu yılda devam ettiğini söyledi.

İşkur tarafından yapılan işgücü araştırması ile işçi ihtiyacı olan işverenlerin talepleri belirleniyor. İşgücü araştırmasının amacı işverenlerin eleman ihtiyacını belirleyerek buna uygun şekilde kurslar açarak eleman yetiştirmek ve iş ihtiyacı olan kişileri uygun alanlara yönlendirmek olarak belirtildi. Çalışmada farklı sektörlerden işyerlerini ziyaret edecek olan İşkur iş danışmanları hangi sektörlerde daha fazla eleman ihtiyacı olduğunu ve aranan elemanlarda ne gibi özellikler arandığını belirleyecek. Bugüne kadar yapılan çalışmada bir çok işyerinin eleman aramasına rağmen işsizlerin iş beğenmediklerini gösteriyor. İşkur İl Müdürü Hüseyin Ergin çalışma ile işverenle uygun işçilerin bir araya getirilmesinin hedeflendiği belirtildi.

ELEMAN MI YOK, İŞ Mİ?

İki yıldır yapılan işgücü belirleme çalışması bu yılda devam ediyor. Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından farklı sektörlerde belirlenen işyerlerine ziyaretler yapılarak “hangi alanlarda eleman ihtiyacı olduğu, piyasada işgücü talebinin ne oranda olduğu, eleman adaylarının işleri neden bıraktıkları, işçi çıkaran işyerlerinin neden işçi çıkarma ihtiyacı duyduğu, mesleki yönlendirme ve mesleki eğitim verilirken hangi alanlara ağırlık verilmesi gerektiği gibi bir takım sonuçlar çıkarılması hedefleniyor. İşkur’da görev yapan iş danışmanları fabrika, konaklama, tarım, gıda gibi belirlenen sektörlerdeki belirlenen işyerlerini ziyaret ederek anket düzenliyor. Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğünün Isparta’da 30 kadar işyeri belirlediği ve görüşmelerin devam ettiği ifade edildi.

VASIFSIZ ELEMAN BİLE BULUNMUYOR

Bugüne kadar yapılan anket sonuçları değerlendirildiğinde birçok işyerinin eleman aradığı fakat bulamadıkları belirtiliyor. Hatta vasıfsız işçi statüsünde bile eleman bulmakta güçlük yaşandığı görülüyor. Bazı firmaların işlerini büyütmek için eleman aradıkları fakat yeterli miktarda işçi bulunmaması nedeniyle işleri büyütemedikleri de anketten çıkan sonuçlar arasında. İşkur’da en çok eleman arayan sektörlerin kaynakçılık, mobilya ve garson olarak öne çıktığı dile getiriliyor.

SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİZ?

İşkur işyerleri ile yaptığı görüşmelerde işverenlere verilen hizmetlerle ilgili bilgilendirmede yapıyor. İşkur’un verdiği hizmetlerle ilgili bilgi veren İşkur İl Müdürü Hüseyin Ergin “işyerlerinin eleman ihtiyacınızı hızlı bir şekilde karşılamalarına, işgücü taleplerini internet sayfamızda yayımlamalarına, karşılanamayan açık işleri için yapılacak özel çalışmayla aradıkları işgücüne kavuşmalarına, zor zamanlarında kısa çalışma ödeneği ücret garanti fonundan yararlanmalarına, İhtiyacınız olan personeli işbaşı eğitimlerle yetiştirmelerine, İŞKUR’un sunduğu hizmetler konusunda işverenlerle birebir ilgilenecek işverenden sorumlu personelimizle birlikte ücretsiz destek veriyoruz” dedi.

İşkur İl Müdürü Ergün işverenlere “Eleman ihtiyacınız mı var?” diye sorarak “İlanlarınızı internet sayfamızda yayınlayarak geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz, İstek ve ihtiyaçlarınıza göre; alacağınız elemanların seçimini, Kurumumuz iş ve meslek danışmanları tarafından yapılan değerlendirmeden sonra veya Kurumun gönderdiği adaylar arasından doğrudan kendiniz yapabilirsiniz. İş ilanınızda firma bilgilerinizi gizleyerek tüm işlemlerin Kurumumuz tarafından yürütülmesini isteyebilirsiniz” diye konuştu.

SİGORTA BİZDEN KAMPANYASI

İşkur İl Müdürü Hüseyin Ergin yeni işe alınan işçilerin sigorta primlerinin işveren hisselerini İşkur’un ödeyeceğini söyleyen Ergin “İşverenlerimizin teşviklerden yararlanması artık çok daha kolay. Yeni işe aldıkları işçiyi sahip olduğu nitelik ve mesleki belgeye uygun işte çalıştırmaları koşuluyla; 18 yaşından büyük ve 29 yaşından küçük erkekler ile 18 yaşından büyük kadınlardan; Mesleki yeterlik belgesine sahip olanların 48 ay, Mesleki ve teknik eğitimi tamamlayanlar veya işgücü yetiştirme kurslarını bitirenlerin 36 ay. Hiçbir belge veya niteliğe sahip olmayanların 24 ay, 29 yaşından büyük erkeklerden; mesleki nitelik veya belge sahibi olanların 24 ay, maddelerde sayılan niteliklere sahip olan bu işçilerin İŞKUR’a kayıtlı işsizler arasından işe alınmaları halinde ilave olarak 6 ay, Çalışmakta iken, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten sonra mesleki belge veya niteliğe sahip olanların 12 ay, 18 yaşından büyüklerden; hiçbir mesleki belge veya niteliğe sahip olmayanların İŞKUR’a kayıtlı işsizler arasından işe alınmaları halinde ise 6 ay SGK işveren primini biz ödüyoruz” dedi.

İHTİYAÇ OLAN İŞGÜCÜNÜ BİRLİKTE YETİŞTİRELİM

Nitelikli işgücü ihtiyacı için kurslarla eleman yetiştirildiğini söyleyen Ergin “işyerinizdeki mevcut açık işlerinize yerleşebilecek elemanları birlikte seçerek, düzenleyeceğimiz kurslar ile ihtiyacınıza cevap verebilecek nitelikte işgücünü birlikte yetiştirebiliriz. Bu durumda; Eğitim maliyetlerini, Kursiyerlerin zaruri giderlerini, İş kazası ve meslek hastalığı primleri ile genel sağlık sigortası primlerini kısacası eğitimin tüm maliyetlerini biz üstleniyoruz. Yapılması gereken İŞKUR’a kayıt yaptırmak ve mevcut ihtiyaçları doğrultusunda düzenlemek istenilen eğitim için bize başvurmak” şeklinde konuştu.

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMLARI

İşbaşı eğitim programları ile hem işsiz vatandaşlara iş hem de eleman ihtiyacı olan işyerlerine eleman sağladıklarını söyleyen Ergin “En az 5 çalışanınız varsa; işyerinizde 5 ila 20 arasında sigortalı çalışıyorsa bir kişiyi, 20’den fazla çalışanınız varsa her 20 sigortalı için bir kişiyi, İŞKUR’un desteğiyle kendi işyerinizde, ihtiyacınız doğrultusunda yetiştirebilirsiniz. Bu durumda 6 ay süreyle katılımcıların cep harçlıklarını, iş kazası ve meslek hastalığı primleri ile genel sağlık sigortası primlerini biz ödüyoruz” dedi.

İşverenlerin zor zamanlarında da yanlarında olduklarını söyleyen Hüseyin Ergin “Genel ekonomik kriz, Sektörel kriz, Bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle, işinizin geçici olarak en az dört hafta durması veya kısa çalışma hallerinde, işçilerinize çalıştırılmadıkları süre için kısa çalışma ödeneği ödüyoruz.

Bunun yanı sıra; Konkordato ilanı, Aciz vesikası alınması, iflas gibi ödeme güçlüğüne düştüğünüz hallerde işçilerinizin üç aylık ücretlerini Ücret Garanti Fonu kapsamında biz ödüyoruz” diye konuştu.

İşkur internet sisteminin hem işçilerin hem de işverenlerin hizmetinde olduğunu söyleyen İşkur İl Müdürü Hüseyin Ergin “e-İŞKUR ile İşyeri kaydını yapabilir, Kayıt bilgilerini güncelleyebilir, Aylık işgücü çizelgelerini gönderebilir, Kayıtlı işgücünü (meslek, yaş, eğitim vb. kriterler) sorgulayabilir, İşgücü talebinde bulunabilir, İşyerlerine ait açık işleri takip edebilir, Başvuran adayların davet-görüşme sonuçlarını işleyebilir, işgücü yetiştirme kursları için başvuruda bulunabilir; eğitmeni! bildirebilir, kursiyer seçebilir, Yurtdışına işçi şevklerini yapabilirsiniz” dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0