Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cengiz Çetin

ISPARTA’DAN UZANAN EL…

Öyle demiştik dünya Türkiye’ye bakar, Türkiye Isparta’ya bakar. Hayır Makedonya, Bosna hersek bölgelerinde yaşayan Osmanlı Türkleri bizim kardeşlerimiz Isparta’yı ve Ispartalıları tanıdılar Elele Derneğinin destekleriyle bir camii yapılıyor. Ispartamızın tanınmış iş adamlarından eczacı Abdullah taş bana aşağıdaki camiyi yaptırma olayını anlattı. Yaklaşan mübarek ramazan ayında hayır, hasenat yardımlarıyla belki Isparta halkı da bu camii de bir katkısı olur düşüncesiyle Elele derneği aracağıyla ellerini Avrupadaki bu yeni yapılan camiiye uzatırlar. Geniş bilgiyi sizlerin görüşüne sunuyorum.

100 yıldır camisi olmayan Doyran’da yeni gelişmeler

YENİ DOYRAN MESCİDİ-CAMİİ

Doyran Makdonya’nın güney doğusunda Yunanistan sınırında yer alır. Yeni Doyran ve Eski Doyran adlı iki yerleşim yerinden oluşur. İki yerleşim yerinin arası yaklaşık 4 km mesafedir. Belediye binası Eski doyrandadır.

Doyran’ın nüfusu 2002 yılı resmi rakamlarına göre 3426’dır. Eski doyranda ve yeni doyranda cami ve mescid bulunmamaktadır. Eski doyranda osmanlı döneminde bilinen 5 cami vardır ancak bu camilerin hepsi yıkılmış, sonradan bir cami de yapılamamıştır. Burdaki Türk ve müslümanlar bir asırdır camisiz ve hocasız yaşamaktadırlar.

Eski doyran’da 43 hane Yeni doyran’da ise yaklaşık 25-30 hane kadar müslüman ailesi yaşamaktadır.

Yeni doyran’a müslümanlar ilk olarak 1950 yıllarında Kosova’dan gelip yerleşirler. Zamanla yeni doyrandaki müslümanların nüfusu artar. 1950 yıllarından beri günümüze kadar yeni doyranda cami ve mescid yoktur. Müslümanlar bayram ve Cuma namazı için 15 km mesafedeki Dedeli türk köyüne gelirler. Müslümanların yıllarca hocasız ve camisiz kalması nedeniyle islamın yaşanması ve yeni nesillere anlatılması konusunda müslümanlar oldukça sıkıntı çekmektedirler. Acilen yeni doyran ve eski doyranda cami veya mescid ihtiyacının giderilmesi gerekmektedir. Bu ihtiyacın giderilmesi içiniştip müftülüğünün bilgisi ve talimatıyla Dedeli cami derneği olarak yeni doyranda bir arsa ve inşaat satın aldık. Şimdi burasını en kısa zamanda ibadet edebilecek bir konuma getirmek için çalışıyoruz. Satın alınan yer müslüman mahallesinde ve müslüman ailelerin yaşadığı yerin merkezinde bulunmaktadır. Yeni doyran mescidin yapım inşaatişini doyrandan müslüman Gani usta yapmaktadır. Zaman zaman Gani usta ve onun tuttuğu ameleler inşaatta çalışmaktadırlar. Mescid alındığındaki mevcut durumu şu şekildeydi. İnşaatın 4 duvarı vardı, çatısı yoktu. Yeni doyran mescidin batı kısmına temel atılması, beton direk ve kolonların yaptırılması için Dedeli cami derneğince inşaat malzemeleri (40 çuval çimento, 5 m3 kum, temel örgü için demirler, tel, vb.) satın alındı. İkinci defa yine gerekli inşaat malzemeleri alındı. Ve mescidin batı kısmına yeni temel atıldı ve beton direkler yaptırdıldı.Ustalar geçen hafta çalıştı ve 3 haziranda mescidin çatısı bitirildi.

Yeni doyran mescidinde yapılanlar

1. İnşaatın batı cephesine zemine sağlam temel atılacaktı attık ve 2 beton direk yaptırdık.
3. İnşaata beton direkler ve üst kısma beton kolonlar yapıldı.
4. Çatısı yapıldı

Yapılacak kalan işler

1. Sıva yapılacak
2. Kapı pencere alınıp takılacak
2. İnşaatın zemininin tamamına beton atılacak, zemine parke-tahta döşenecek
4. Halı, kilim, perde alınacak
5. Avluya beton atılacak
6. Kapı önüne balkon , merdiven yapılacak
7. Boya yapılacak
8. Minber, mihrap ve cami malzemeleri temin edilecek

Yeni doyran mescid arsa ve inşaatı dedeli cami dernek başkanı sezgin hoca, gani usta ile

DEĞERLİ KARDEŞLERİM

Makedonyanın Müslüman Türk bölgesinde, 2.mescidi yapıyoruz.. Bir tuğlada siz koyun diyoruz.Ne gönderirseniz kabulümüzdür. Nasip olursa tamamlandıktan sonra (3000 m2.çevre bahçe, şadırvan, mescid içi halı, lambri, avize,imam ve Cuma mimberi v.s. tamamlanınca) gezi düzenler gitmek isteyenler ile gideriz görürüz inşallah. Ben her yıl gidiyor, yardımseverlerin hizmetlerini götürüyorum. Rabbim yardımlarınızı kabul etsin.

Hesap no: AbdullahTaş Ziraat bankası merkez şb. Isparta – İban:TR06000100013236282463-5001.
Posta çeki:1325721 Abdullah Taş

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER