• Gazete32
  • Isparta
  • Isparta'da Türkçe Olimpiyatları Coşkusu (Foto Galeri – Video)

Isparta'da Türkçe Olimpiyatları Coşkusu (Foto Galeri – Video)

ABONE OL
Haziran 3, 2013 12:47
0

BEĞENDİM

ABONE OL

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ
Bu yıl Uluslararası Dil ve Kültür Festivali olarak düzenlenen organizasyonda Isparta’ya gelen 20 ülkeden 60 öğrenci yöresel kıyafetleriyle, şarkılar, türküler ve halk oyunları gösterileri sundular.
Atatürk Stadyumu’nda saat 21:00’de başlayan gösteriye Isparta Valisi Memduh Oğuz ve Canan Oğuz, AKP Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, Isparta Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Yıldırım, daire müdürleri ve binlerce davetli katıldı.
Yabancı öğrencilerin Türkçe performansları izleyenleri büyüledi, performanslar büyük alkış aldı.
İki saat süren program sonunda hava-i fişek gösterisi de sunuldu. Organizasyona destek veren kuruluşlara teşekkür plaketi takdim edildi.
VALİ OĞUZ TEŞEKKÜR ETTİ
Isparta Valisi Memduh Oğuz yaptığı konuşmada ise şunları söyledi :
Artık bilinen bir husus durumunda ilim şehri Isparta diyoruz. Hatta daha başka bir şekilde de söylüyoruz Mekke, Medine, Kudüs müşerref Isparta muazzaf diyoruz. Yani Mekke, Medine, Kudüs şerefli, Isparta görevli diyoruz. Isparta neyle görevli, ilimle görevli . İlim şehri Isparta. Isparta dünyanın önemli ilim merkezlerinden birisidir. Dünya Türkiye’ye bakacak. Türkiye Isparta’ya bakacak. Isparta’dan ilim güneşi ilmin nuru bütün dünyayı aydınlatacak. Türkçe Olimpiyatları ilim şehrine çok yakıştı. Tüm emeği geçenleri, katılanları, öğrencilerimizi, görünmeyen kahramanları takdirlerimle şükranlarımla en içten duygularımla selamlıyorum. Elbette geçen yıl yine bu stadyumda burada söylediğim sözleri tekrar etmek istiyorum. Kula teşekkür etmesine bilmeyen Allaha da şükredemez. Biz bu organizasyonun arkasındaki büyüğü hürmetle selamlıyoruz.
TÜRKÇE OLİMPİYATINA KATILANLAR
İzleyicilerin coşkuyla alkışladığı şarkılar içerisinde Mısır’dan gelen Amr Mohamed’in Müslüm Gürses’in sevilen parçalarından ‘Senden vazgeçmem’, Azerbaycan’dan gelen Ayten Hacıyeva ‘Yetiş’ türküsünü, Afrika, Uganda’dan ve Bulgaristan’dan gelen çocuk grupları Türk Halk Oyunları’nı, Moğolistan’dan Ularkhan Maslibai ‘Karlı Kayın Ormanında’ türküsünü söyledi
Moldova’dan Diana Brescan ‘Bir Zamanlar Deli Gönlüm’ şarkısı ile coşkulu alkışlarla sahneden ayrılırken, gecenin sunuculuğunu yapan Tacikistanlı öğrenci Sohruh Yunusov’un söylediği Sezen Aksu’nun ‘İkinci Bahar’ şarkısı beğenildi. Gecenin ilerleyen dakikalarında Meksikalı Jaqueline Garcia ‘Günün birinde’ şarkısını söyledi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP