DOLAR 16,8853 -2.7%
EURO 17,8334 -2.47%
ALTIN 991,58-2,31
BITCOIN 3561160,26%
Isparta
18°

PARÇALI BULUTLU

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Isparta'da Mesleki Eğitime güncelleme yapılacak

ABONE OL
Haziran 20, 2013 13:43
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Isparta Milli Eğitim Müdürü İlyas Can il genelinde mesleki eğitimi yeniden planlamaya yönelik çalışma başlatacaklarını söyledi.Bakanlık politikası gereği mesleki eğitime önem verileceğini kaydeden Isparta Milli Eğitim Müdürü İlyas Can, TOBB’un yapacağı yeni meslek lisesi binasının önemli katkı sağlayacağını ifade etti. 24 derslikli okulun Isparta ekonomisine katkı sağlayacağını söyleyen Can, “Endüstri Meslek Lisesi’nde artık günümüzde geçerli olan mesleklere yönelik bölümler açılacağından dolayı, gençlerimizin üniversite sınavını kazanamasalar dahi liseyi bitirdiklerinde bir meslek sahibi olmaları noktasında bu okulun çok büyük katkısı olacak. Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Meslek Lisesi en az 24 derslikli, atölyesi olan bir okul olacaktır. Bizim hedefimiz günün ihtiyaç görülen meslekleri için bölüm açmaktır. Bu bölümleri açmak için tekliflerimiz olacak. Ama meslek lisesi açmak için olmazsa olmaz olan bölümler de yer almak zorundadır. Tabi bu esnada odanın da çeşitli talepleri olacaktır” diye konuştu.

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası’nın bu okuldan sektörün ihtiyaç duyduğu ara elaman ihtiyacını karışlayacak nitelikte bölümler açılması talebinin doğal olduğunu belirten Can, “Sonuçta ara eleman sıkıntısını çeken firmalar ITSO’nun üyesi, onlara bağlı olarak çalışıyorlar. Onların da talepleri doğrultusunda bu konular şekillenecektir. Tabi öğrencilerimizde artık bilinçli piyasayı araştırıp ona göre seçim yapıyorlar. Eğer piyasa göre bölüm açmazsanız öğrenci bulamazsanız. 1 yıl sonra o bölüm kapanır” dedi. Isparta’da birkaç okul daha açılması durumunda Bakanlığın yüzde 65 olan hedefine ulaşacaklarını kaydeden Can, Isparta’nın yüzde 60’ a yakın okullaşma oranıyla meslek eğitimde en iyi iller arasında yer aldığını dile getirdi.

İl genelinde meslek liselerini yeniden ele alıp yapılandırma yönünde çalışma yapacaklarını kaydeden Can, “Öğrenciler tarafından tercih esasına göre açılan bölümler içerisinde rağbet görmeyenleri kapatıp yerine tekrar ilgi gören bölümler açmak için çalışmamız olacak.Bu bölümler mezun olduktan sonra iş bulma şansı yüksek bölümler olacak. TOBB’un yapacağı meslek lisesi ile birlikte mesleki teknik lise düzeyinde 30 kuruma ulaşıldığını belirten Can, 9310 öğrencinin meslek lisesinde eğitim gördüğünü bunlardan 1164’ünün de çeşitli birimlerde staj yaptıklarını sözlerine ekledi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP