Site icon Gazete32

Isparta'da içkili mekanlara kırmızı hat

Isparta’da mantar gibi türeyen ve mevzuattaki açıktan yararlanarak ruhsat alan alkollü işletmeler sonunda Başkan Günaydın’ı da rahatsız etti.Kanal32’de yayınlanan basın kulübü programına katılan Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, alkollü işletmelerin sayısının hızla artmasından rahatsızlık duyduğunu ifade etti.

Üniversite öğrencilerinin yoğun olarak ziyaret ettiği Kafeler Caddesi’nde bir avukatın, yasanın boşluklarından yararlanarak müvekkilinin işyerine mahkeme kararıyla içki ruhsatı alması ortalığı karıştırdı.

Söz konusu işyerini emsal gösteren birçok işletme aynı bölgede kendi işyerine de içkili mekan ruhsatı verilmesi için Belediye Başkanlığı’na talepte bulundu. Bazı yerlere içkili işletme ruhsatı verilince de vatandaş ayağa kalktı.

Belediye Başkanı Günaydın, ‘pencere açıldı, kapatmalıyız’ diye tanımladığı içkili mekan sürecini durdurmak için tedbir alacaklarını açıkladı.

Günaydın, “bu içkili işyerinden sonra birçok işletme ayağa kalktı. Söz konusu ruhsatı emsal göstererek talepte bulundular. Bu durum beni de çok rahatsız ediyor. Şu anda Zabıta’nın ruhsat servisinde 20’e yakın içkili mekan ruhsatı talebi var. Ne yapacağımızışaşırmış durumdayız. Pencere açıldı, kapatmak istiyoruz. Bu pencereyi nasıl kapatırız yollarını arıyoruz, araştırıyoruz” diye konuştu.

KIRMIZI HAT OLUŞTURULACAK

Belediye Başkanı Günaydın, içkili mekanların hızla artış sürecini durdurmak için tedbir alacaklarını belirterek, Mayıs dönemindeki mecliste kararlaştırılmak üzere kırmızı bölge uygulamasını gündeme getireceklerini söyledi.

Günaydın, “mecliste içkili mekan yatırımları için kırmızı hat oluşturulmasına karar vereceğiz. Bu bölgeyi meclisimiz hep birlikte değerlendirecek. Ondan sonra bu tür işletmeleri bu bölgelere yönlendireceğiz. Bu konuda zor bir duruma düştük. İnşallah çözümleyeceğiz” diye konuştu.