Isparta'da Cumhuriyet Bayramı Coşkusu

ABONE OL
Ekim 29, 2013 15:48
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyetin kuruluşunun 90. yıl dönümü Isparta’da coşkuyla kutlandı. Kutlamalar Vali Vahdetin Özkan’ın protokolü ve askeri erkanı Valilikte kabul etmesiyle başladı. Ardından Hükmet Meydanı’nda tören düzenlendi. Buradaki tören, Vali Vahdettin Özkan, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa Kurutmaz ve Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın’ın halkın bayramını kutlamasıyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Vali Özkan konuşma yaptı.

HEDEF 2023

Büyük bir çınarın külleri arasında filizlenen ve yeni bir devlet biçimini ifade eden Cumhuriyet idaresinin, egemenliği millete tevdi ettiğin belirten Özkan, konuşmasında şunlara yer verdi:

“1923’te ilan edilen Cumhuriyet’imizin bugünkü hedefleri artık çok büyük. 2023’te, yani Cumhuriyetimizin 100. yılında, dünyanın en gelişmiş 10 ekonomisi arasında olmayı, kişi başına yıllık geliri 25 bin dolara çıkarmayı, 500 milyar dolarlık ihracata, 1 trilyon dolarlık dış ticaret hacmine ulaşmayı hedefleyen, ileri demokratik standartları olan bir Türkiye.. Unutmayalım ki Türk milletinin yakın tarihinin en önemli modernleşme hareketi olarak hayata geçirilen Cumhuriyet idaresi, içte ve dışta hafife alınmayacak kadar güçlü düşmanlarla mücadele edilerek kurulmuştur. Dün olduğu gibi bu gün de memleketimizin selametini istemeyenlere, yoksul ve dışa bağımlı bir ülke olarak kalmamız için çaba sarf edenlere, insanımızı birbirine düşürmeye çalışanlara karşı, ülkesi ve milletiyle birlik ve bütünlük ruhu ve duyarlılığıyla hareket etmeliyiz.”

HALKIN İLGİSİ BÜYÜKTÜ

Vali Özkan’ın konuşmasının ardından şiirler okundu Öğretmenler Halk oyunları ekibi gösteri sundu. Çeşitli spor dallarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Kutlamalar resmi geçit töreni ile son buldu. Kutlamalara halkın ilgisinin geçen yıllara göre daha büyük olduğu dikkatlerden kaçmadı. Törende 2 bin 500 öğrenci yürüdü. Çocuklarıyla birlikte bayrama gelen Ispartalılar, özellikle askerin geçişi sırasında alkış tuttu. Törenin ardından Vali Özkan, vatandaşlarla sohbet etti.

Cumhuriyet Bayramı kutlamaları akşam saatlerinde düzenlenecek Fener Alayı ve Cumhuriyet Resepsiyonu ile son bulacak.

FERHAT KAYA
ISPARTA

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP