Isparta’da bir ilk : Kayısı Festivali

Isparta’da bir ilk : Kayısı Festivali

ABONE OL
Aralık 29, 2020 21:21
Isparta’da bir ilk : Kayısı Festivali
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Isparta Belediyesinin katkılarıyla Senirkent’in Gençali Köyünde cumartesi günü 1.Kayısı Festivali düzenlendi. Festivalde Sanatçı Oğuz Yılmaz sahne alırken, kayısı bahçelerinde en iyi kayısı yetiştiriciliğinde dereceye giren üç üreticiye tarım araç ve gereçleri ödülü dağıtıldı.

Senirkent’in Gençali Köyünde Isparta Belediyesinin katkılarıyla düzenlenen 1.Kayısı Festivaline, Isparta Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın, eşi Dilek Günaydın ile birlikte katıldı. Programa ayrıca Senirkent Belediye Başkanı Erol Civelekoğlu, 24 Haziran seçimlerinde MHP’den birinci sıra milletvekili adayı olan Hasan Basri Sönmez de katıldı.

Köy meydanında akşam saat 20.00’da başlayan festival konserinde Sanatçı Oğuz Yılmaz sahne aldı. Yılmaz, birbirinden güzel eserlerini meydanı dolduran binlerce kişi için seslendirdi.

Gençali Köyü Muhtarı Musa Uysal, Başkan Günaydın’ın köy buluşmaları programları çerçevesinde daha önce düzenlendiği etkinlikte köylerinde kayısı festivali düzenleyeceği noktasında sözünün olduğunu ve bu sözün bugün yerine getirilmesinden dolayı şahsı ve köy halkı adına teşekkür etti. Uysal, “Sayın Başkanım ufkumuzu açtınız. Isparta’nın en yaşanabilir şehir olmasını sağlayan Yusuf Ziya Günaydın başkanımıza ve ekibine köyümüze katkılarından dolayı teşekkür ederiz” dedi.

‘En büyük başkan bizim başkan’ sloganlarıyla kürsüye çıkan Isparta Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın da, bir önceki köy buluşmaları programında ‘arazilerinize kayısı dikin’ çağrısında bulunduğunu hatırlatarak, bu çağrıya köy halkının ciddi destek verdiğini ve bundan dolayı da memnun olduğunu belirtti. Yeni dikilen kayısı ağaçlarıyla birlikte 3 yıl sonra köydeki üretimin çok ciddi boyutlara ulaşacağını kaydeden Başkan Günaydın, “Gençali Köyümüz bir mesafe almıştı, bunu diğer köylerimize de örnek kılmak lazım dedik, festival düzenleyelim istedik. O gün vermiş olduğumuz sözü bugün gerçekleştiriyoruz. Festival demek kayısının reklamı demek. Bu tanıtım köye kazanç getirecektir.

Isparta’da yaşayan Gençalilere sesleniyorum, sizler de köyünüzdeki tarlarınıza kayısı dikmeye devam edin. Şu an köyümüz 6 bin 500 ton kayısı üretti. Bu geçen sene 5 bin tondu. Bu sene bin 500 ton artı var. Köyümüze bu girdiyi artıralım. Yakın bir tarihte Gençali 20 bin ton kayısı üretir hale gelecek. O zaman Gençali ihya olacak. Bunu gören diğer köylerimizde bir metot bulalım bizde üretelim, satalım, kazanç elde edelim diyecek. Böyle olunca köylerimizde umut doğacak. Tekrar ediyorum umut köylerdedir. Köyümüze geri göç başlamış. Bununla birlikte çocuklarımızı okutalım, üniversite mezunu olsun. Okulunu bitirince yine köyünde üretsin, kazanç seviyesini artırsın. Bir üniversite mezunu olarak kendi üretimini teknolojiyi, interneti kullanarak ürününü dünyaya duyuracak, kazanç seviyesini arttıracak. Gençlerimiz teknolojiyi, interneti, kültür ve sanatı kullanacak. Bu köyümüzün çehresini değiştirelim. Gençali köyümüz önden gitsin, diğer köylerimizde burayı örnek alacaktır. Isparta yaşanabilir şehir olsun ki, Türkiye Isparta’yı örnek alsın. Bizim yolumuz kayısıdan geçiyor. Diğer köylerimizin yolu da başka kapılardan geçecek. Bugün köyünüze birkaç tüccar geliyorsa, bu önümüzdeki yıllar yüzlerce tüccara dönecek. Ürettiğiniz ürünleri Suriye, Musır, Rusya’ya ihraç ediyorsunuz. Bu ülkeler sizi tanıyor, ancak bir gün Gençali’yi, Isparta’yı ve köylerini dünya tanıyacak” şeklinde konuştu.

Festival kapsamında kayısı bahçelerinde en iyi kayısı yetiştiriciliği yarışması gerçekleştirildi. Yarışmada birinci olan Sabri Arslan’a 3 bin, ikinci olan Osman Karaaslan’a bin 500 ve üçüncü olan Bayram Karaaslan’a da bin liralık tarım araç ve gereçleri ödülü Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın tarafından takdim edildi.

Programda ayrıca Isparta Belediyesi Mehteran Ekibi ile Lokman Hekim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Halk Oyunları ekiplerinin gösterisi yer aldı. Gün boyu çocuklar da kendileri için kurulan balon park ve çeşitli aktivitelerle güzel bir gün yaşamanın mutluluğunu yaşadı. Yine vatandaşlara çeşitli ikramlarda bulunuldu. Vatandaşlar Isparta Belediyesine Kayısı Festivali dolayısıyla teşekkür ederken, “Başkanımıza köyümüzde böyle bir etkinlik düzenlemesi ve ürettiğimiz kayısının dünyaya tanıtılmasına vesile olduğu için şükranlarımızı sunuyoruz” dediler.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0