Site icon Gazete32

Isparta’da 300 kişi ile denetim yapıldı

Isparta’da 300 kişi ile denetim yapıldı

81 ilde olduğu gibi “Sağlık için Hepimiz İçin” mottosuyla en kapsamlı kontrollü sosyal hayat denetimleri başladı. Sabah saatlerinde başlayan ve gece de devam edecek denetimlerde kamu personelleri ve meslek odaları temsilcilerinden oluşan 300 kişilik ekip Isparta il merkezinde ve ilçelerde denetimler gerçekleştiriyor. Denetimlere Vali Ömer Seymenoğlu da katılarak iş yeri sahiplerine, çalışanlara ve vatandaşlara özellikle maske, sosyal mesafe ve hijyen konularında uyarılarda bulundu.

Denetimlerde amaçlarının ceza yazmak olmadığını belirli bir farkındalık yaratmak isteğinde olduklarını söyleyen Vali Seymenoğlu Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından her alan için belirlenen kontrollü sosyal hayat kurallarına uyulmasının salgınla mücadelede çok önemli olduğunu vurguladı.

Bir alışveriş merkezine giden Vali Seymenoğlu burada karşılaştığı vatandaşlara ve uğradığı iş yeri yetkililerine maske kullanımı, sosyal mesafe ve hijyen konularında uyarılarda bulunarak herkesin istisnasız bir şekilde kurallara uymasını istedi. Daha sonra Isparta Şehirlerarası Otobüs Terminali’ne geçen Vali Seymenoğlu burada da otobüs kaptanlarına ve yolcularına aynı uyarılarda bulunarak salgını ancak tedbirlere uyarak yenebileceklerini söyledi. Terminal yolcu bekleme alanında ailesiyle otobüslerinin kalkış saatini bekleyen minik bir yolcuyla karşılaşan Vali Seymenoğlu minik yolcuya belirlenen kurallara uyarak büyüklerine örnek olduğu söyleyerek top armağan etti.

Vali Seymenoğlu ardından şehrin muhtelif yerlerinde devam eden denetimlere eşlik ederek vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Denetimler Tüm Gün Sürecek

Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında Isparta Valiliği koordinasyonunda İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Sağlık İl Müdürlüğü, Zabıta, İl Tarım Müdürlüğü, ilgili kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları görevlilerinden oluşturulan 13 ekip gün boyu sürecek denetimlere başladı.

Denetimlerde ekipler kent merkezindeki iş yerleri, lokantalar, toplu taşıma araçları, taksiler, kahvehaneler, alışveriş alanları, pazar yerleri, kafeler, berber ve kuaförler gibi birçok yerde denetim gerçekleştiriyor. Denetimler sırasında ekipler, korona virüs tedbirlerine uyulup, uyulmadığını kontrol etti, eksik görülen noktalarda işletme sahipleri ve çalışanları uyardı. Denetimler sırasında vatandaşlar ise sosyal mesafe ve maske konusunda uyarıldı. Kurallara uyan işletmelere ve vatandaşlara teşekkür edildi.

İl merkezi ve ilçelerde de gün boyu devam eden denetimler bundan böyle sık sık tekrarlanacak.