Site icon Gazete32

Isparta’da 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi kutlamaları

Çanakkale Zaferinin 98. yıl dönümü ve Şehitleri Anma Günü programı tüm yurtta olduğu gibi Isparta’da da düzenlendi.İlk tören saat 10.00’da Şehitlikte gerçekleştirildi. Şehitlikte yapılan törene; Vali Vahdettin Özkan, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa Kurutmaz, Ak Parti Milletvekilleri Recep Özel ile Süreyya Sadi Bilgiç, MHP Isparta Milletvekili Nevzat Korkmaz, Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, Daire Müdürleri, Askeri ve sivil erkan, siyasi parti il başkanı ve temsilcileri, Harp Malulü Gazi, Şehit, Dul ve Yetimler Derneği ile Muharip Gaziler Derneği Başkan ve üyeleri ile şehit aileleri ve öğrenciler katıldı.

Şehitlik alanına Valilik, Silahlı Kuvvetler, Belediye Başkanlığı, Türkiye Harp Malulü Gazi, Şehit, Dul ve Yetimler Derneği, Muharip Gaziler Derneği çelenklerinin sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Bu sırada şehitler için 3 paye tüfek atışı yapıldı.

Günün anlam ve önemine ilişkin yapılan konuşmaların ardından Vali Vahdettin Özkan, Şehitlik Özel Defterini imzaladı. Özkan, deftere şu ifadeleri yazdı: “Ölümü, ölümsüzlüğün kapısı olarak gören aziz şehitlerimiz. Ulusal bağımsızlık ve bütünlüğümüzün simgesi olan sizleri ebediyete kadar unutmamak, hatıralarınıza yakışır bir şekilde gelecek inşa etmek milli mefküremizdir. Şehitlerimizin bize emanet ettiği vatan toprakları, onların yakınları ve gazilerimiz en kutsal emanetimizdir. Çanakkale’de verilen mücadele birliğimize, kardeşliğimize ve bağımsızlığımıza hiçbir gücün zarar veremeyeceğinin açık bir ifadesidir. Farklı milletten insanların beraber yattığı Çanakkale aynı zamanda barışın değerini tüm dünyaya anlatan bir ibret abidesidir. Bugünlere ulaşmamızı sağlayan başta Büyük Önder Mustafa Kemal olmak üzere, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet ve hürmetle anıyoruz.” dedi.

Daha sonra törene katılanlar, şehitliği gezerek, şehit mezarlarına karanfil bıraktılar ve dualar ettiler.