Isparta tarımın laboratuarıdır

Isparta tarımın laboratuarıdır

ABONE OL
Eylül 27, 2019 12:00
Isparta tarımın laboratuarıdır
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Giderek sanayileşme hareketinin önüne geçen tarımsal kalkınmanın gelecek için ne gibi ümitler vaat ettiğini tartıştığımız İSUBU Rektörü ve SEDAK Koordinatörü Prof. Dr. İbrahim Diler, Isparta’nın merak ettiği tarımsal kalkınma konusundaki mesajlarını şöyle açıkladı.

Çözüm: SEDAK oluşumu adına yaptığınız çalışmalarda ileriki tarihlerde Isparta tarımını da ekibinizle masaya yatıracak mısınız?

Prof. Diler: Elbette. Yalnız bunların sadece bilinen yönleriyle değil verimlilik esasına göre değerlendirilmesi zaman ve mekân açısından önemlidir. Başta Ticaret Borsamız tarımla ilgilenen kişiler ile bulu paylaşıp yapacağız. Tarım Isparta ve bölge için en büyük ihracat ve kalkınma hamlesidir. Isparta’mız bölgenin en büyük meyve deposu olarak biliniyor. Hatta şunu da söyleyebiliriz. Isparta’mız tarımın laboratuarıdır. Gülümüz, elmamız, lavantamız dışında bizim bölgemizde alternatif tarım modellerimiz de var. Besicilik, seracılık, süt üretimi, dokumacılık, tavukçuluk, yumurtacılık, endemik bitkiler bütün bunların hepsi toprağımız sayesinde oluyor.

[benzer]

Çözüm: Tarımda verimlilik esası demiştiniz. Sizce bu ne anlama geliyor? Tarımı biraz daha ayağa kaldırmanın yolu buradan mı geçiyor?

Prof. Diler: Tabii ki bu önemli bir mesele. İlacın doğru kullanılmasından verimin daha israfsız olmasından dikkat edilmesi gereken hususlar var. Başta elma ve diğer meyve üretimi dahil yanlış zirai ilaçlamadan dolayı çevre, hava, toprak, göl ve su kirliliği geçtiğimiz yıllarda hükümetin acil eylem programına alınmıştı. Bir diğer konu da çalışabilir yaştaki tarım nüfusunun toprağını terk etmemesi için yarıda kalmış ve devam etmekte olan çalışmalar var.

Çözüm: Hükümetimiz Isparta’daki tarımsal kalkınmaya sizce yeterli desteği veriyor mu?

Prof. Diler: Şüphesiz bunu görmezden gelemeyiz. Cumhurbaşkanımızın Başbakan olduğu dönemde valilik ve İl Koordinasyon raporları sunulduğunda Isparta tarımına ciddi boyutta destekleri olmuştur. Sadece damlama sulama tesisleri, soğuk hava depolaşması, kooperatifleşme destekleri 149 trilyona ulaşmıştır.

Çözüm: Tarımsal kalkınma deyince zaman zaman bölge konusuna da işaret ediyorsunuz. Bundan ne anlaşılıyor?

Prof. Diler: Biz olaya bütün olarak bakıyoruz. Bu noktada Batı Akdeniz bölgemizdeki tarımı da incelemeye çalışıyoruz.

Çözüm: İhracatımıza tarımı ülke ekonomisi açısından ve bölgemiz açısından bir kurtarıcı gözüyle bakabilir miyiz?

Prof. Diler: Kesin bir şey söyleyemezsek bile genel bakış açımız olarak devletimizin de bu konuya el atmış olması nedeniyle şunu söyleyebiliriz. Tarımın geleceği “tohum üretimi”, “organik tarım” çalışmalarının ciddi boyutta yol aldığını görüyoruz.

Çözüm: Yabancı tohum ve ithal tohum kullanmamanın çaresi nedir?

Prof. Diler: Tohum üretimimiz elbette mümkün. Yokluk yıllarında ekmeği karneyle aldığımız yıllarda bile tohum ıslah istasyonları kurmuş bir milletiz. Bunu şimdilerde gerçekleştirmek elden bile değil. Artık dünyada tarımda kendi kendine yeten ülkeler arasında yine ön sıralarda olmalıyız.

ISUBÜ’yü, Ek Yerleştirmeyle 754 Aday Öğrenci Tercih Etti

2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre 2019-2020 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına ek yerleştirme işlemleri tamamlandı. Buna göre Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin çeşitli bölümlerine ek yerleştirme ile 754 aday öğrenci tercihte bulundu.

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’ni 2019-2020 eğitim öğretim sezonu için lisans ve önlisans ek yerleştirmeleri ile 755 öğrenci tercih etti. Ek yerleştirmelerde Lisans bölümlerini 37, ön lisans bölümlerini de 717 öğrenci tercih etti. Böylelikle, ISUBÜ kontenjanları tam doluluk oranına yaklaştı.

YKS ek yerleştirme sonuçlarına göre kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 23-27 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılacak. Elektronik kayıtlar ise 23-25 Eylül 2019 tarihleri arasında yapılabilecek. Kayıt için adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu Üniversiteye, belirtilen süre içerisinde başvurmaları gerekiyor. Elektronik kayıt yapan adaylar, Üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklar.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

Alış
Satış
a
a
0,0