Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Isparta İş Dünyası Irak'tan döndü

Isparta Ticaret ve Sanayi

Isparta Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ITSO) yurtdışı fuar ve iş gezileri kapsamında düzenlenen Irak – Erbil ziyaretinde Ispartalı işadamları açısından önemli gelişmeler yaşandı. Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Başkan Yardımcısı Salih Sarıkaya ve gıda-tarım, mobilya, inşaat ile çok sayıda sektör temsilcisinden oluşan 40 ITSO üyesi işadamı Erbil’de Erbil Uluslararası Genel Ticaret Fuarına katılıp, çeşitli ziyaret ve ikili iş görüşmeleri yaptılar. Sıcak ilgi ile karşılanan ITSO heyetindeki işadamları burada yaptığı görüşmeler sırasında ön anlaşmalar yaparak, ticari bağlantılarının ilk adımlarını attılar.

İlk olarak Erbil Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret eden ITSO heyetini Oda Başkanı Dara Jalil Al-Kayat ve Başkan Yardımcısı Soran A. Aziz ağırladı. Burada Erbil Türkiye Ticaret Ataşesi Sayer Erbil’in de katıldığı bir toplantı yapıldı. Toplantıda Erbil Bölgesinin ticari yapısı ve yatırımlardaki fırsatlarla ilgili bilgiler alındı. Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şükrü Başdeğirmen Isparta’nın tarım, sanayi, madencilik ve mobilya faaliyetleri başta olmak üzere öne çıkan sektörleriyle ilgili geniş kapsamlı bilgiler verdi. Isparta’nın Kuzey Irak’ın ihtiyacı olan tüm ürünleri karşılama potansiyelinin varlığından bahseden Başdeğirmen, orada bulunan işadamlarını Isparta’ya davet ederek tesisleri ve üretim alanlarını yerinde görmelerini istedi.

ISPARTA BU PAZARI DEĞERLENDİRMELİ

Erbil Türkiye Ticaret Ataşesi Sayer Erbil de yeniden yapılanma süreci yaşayan Erbil’in bölgede inşaat ile ilgili tüm materyallere ihtiyaç duyduğunu ifade etti. Erbil, “Bölgede inşaat ile ilgili başta mermer olmak üzere her türlü materyale ihtiyaç var. Bununla birlikte elma için büyük marketler ve toptan satıcılar ile irtibata geçilebilir. Almanya ve Türkiye’den birçok ürün ithal ediliyor ve bu pazara Isparta’nın da girmesini öneririz. Özellikle gıda sektöründe ciddi tüketimleri olup, gıdanın tamamı ise ithal edilmektedir. Dünyanın en hareketli coğrafyalarından bir tanesi bu bölge. Bunun için bu bölgenin sizler gibi Türk işadamları tarafından ziyaret edilmeleri oldukça önemli. Bu bölgede yatırım ve ticarette sorun yaşamamak için bölgede tecrübeye sahip bir Türk yatırımcı ya da Erbilli bir yatırımcı ile aracılık yapması noktasında çalışmakta fayda var. Türkiye Cumhuriyeti’nin bölgeye karayolu ve demir yolu yatırımı projeleri bulunmakta. Bu açıdan bölge sizler için oldukça önemli. İnşaat ve inşaat malzemeleri sektöründe çalışmalar yapılabilir, fakat satışlarımızı ihale almış işletmeler üzerinden gerçekleştirmemiz gerekmektedir. İhale almış firmalar Ekonomi Bakanlığı web sayfasında yer alan ülke masalarından ya da Orta Anadolu İhracatçılar Birliği’nden öğrenilebilir. Tarım makineleri sektörünü fuarlar üzerinden değerlendirebilirsiniz. Bunun yanında tarım ilaçlarının tedariki ise Devlet tarafından yapılmaktadır.

Bu bölgede ticaretimizi nakit üzerinden ya da Bankacılık sistemi kullanılarak yapılmalıdır. Bölgede iş yapmaktan çekinmeyin, fakat ticaretin kurallarını unutmadan yapmanızda fayda bulunmaktadır. Dondurma sektöründe burada çalışma yapılabilir. Bölgede kayıtlı 3.000 Türk firması ve 30.000 Türk çalışan bulunmaktadır. Türkiye’ye ait 5 adet banka şubemiz bulunmaktadır. Bölgede uluslararası ticarette ürün güvenliği ile ilgili SGS gibi uluslararası kriterler kullanılmaktadır. Bölgede bazen bu kriterler için bürokratik sıkıntılar yaşanmakta, sıkıntıları aşmak için ise Ekonomi Bakanlığı Ürün Güvenliği Genel Müdürlüğü ile irtibata geçilmelidir”

ELMA’YLA ADIM ATILDI

Elma ihtiyacının çoğunu başka ülkelerden karşılayan Kuzey Irak’lı işadamları ikili görüşmeler çerçevesinde Gülbudak Tarım ve Okutanlar Tarım yetkilileri ile görüşüp ön anlaşma yaptılar. Önümüzdeki günlerde Isparta’ya gelecek olan işadamlarına üretim tesisleri yerinde gezdirilerek alışveriş yapılması sağlanacak. Elmanın yanı sıra Mobilyacılık Sektöründe de oldukça önemli gelişmeler yaşandı. Sektörün eksikliğinden yakınan Erbilli işadamları Isparta’ya davet edildi. Ziyaretlerin ardından kısa bir değerlendirme yapan ITSO Başkanı Başdeğirmen, o bölgede Türklere verilen önem ve güvenin Ispartalı işadamları açısından artı bir değer olduğunu ve bunun ticarete çevrilmesi gerektiğini söyledi.